Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Doberman pentru monta

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
cibononi71

cibononi71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.01.2009

View PostDarthBane, on 07 iunie 2021 - 16:53, said:

Știu, dar tu ai o problemă.
Posesorul unui doberman femelă nu va dori să o împerecheze cu corcitul tău, poate doar contra cost.
Piața de câini a început să fie destul de specializată si exclusivistă.
Te rog nu îmi jigni cainele, corcit ești tu

#20
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Colegule, inainte sa te lansezi in afaceri cu inmultit caini, arunca o privire aici:
https://www.ach.ro/site/index.php/ro/
N-ar fi rau sa le trimiti si un mail sa le explici problema.
In continuare, iti recomand sa te inscrii la asociatia locala, sa treci pe la veterinar, etc., si dupa ce ai toate actele in regula poti sa cauti pereche pentru monta.
In fata crescatorilor cu pedigree esti ca unul cu Matiz in fata unuia cu Bentley. No offense.

Pe vremuri, cand cainii vagabonzi napadisera orasele, bajetii de cartier isi scoteau potaile de pitbuli si alte lighioane sa calareasca catelele vagaboande, sa se simta si ei bine.
Altfel zis, ii duceau la cu..ve.
Acum, nu prea se mai poate. I-au cam adunat de pe strazi.
Azorel al tau o sa cam duca lipsa.

Uite si asociatia crescatorilor de dobermani din Romania.
https://dobermann-club.ro/
Poti lua legaytura cu ei pentru evaluare.
Ai actele cainelui in regula? Vaccinat, cipat, etc?

Aici te poti inscrie:
https://dobermann-cl...scriere-in-dcr/

Iar aici, regulamentu pentru reproductie:
https://dobermann-cl...1/examenul-ztp/

Ca poate nu credeai ca inmultirea la dobermani nu se face in spatele blocului...

#21
cibononi71

cibononi71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.01.2009

View PostFatCat33, on 07 iunie 2021 - 18:00, said:

Colegule, inainte sa te lansezi in afaceri cu inmultit caini, arunca o privire aici:
https://www.ach.ro/site/index.php/ro/
N-ar fi rau sa le trimiti si un mail sa le explici problema.
In continuare, iti recomand sa te inscrii la asociatia locala, sa treci pe la veterinar, etc., si dupa ce ai toate actele in regula poti sa cauti pereche pentru monta.
In fata crescatorilor cu pedigree esti ca unul cu Matiz in fata unuia cu Bentley. No offense.

Pe vremuri, cand cainii vagabonzi napadisera orasele, bajetii de cartier isi scoteau potaile de pitbuli si alte lighioane sa calareasca catelele vagaboande, sa se simta si ei bine.
Altfel zis, ii duceau la cu..ve.
Acum, nu prea se mai poate. I-au cam adunat de pe strazi.
Azorel al tau o sa cam duca lipsa.

Uite si asociatia crescatorilor de dobermani din Romania.
https://dobermann-club.ro/
Poti lua legaytura cu ei pentru evaluare.
Ai actele cainelui in regula? Vaccinat, cipat, etc?
Nu e vorba de nici o lansare de afacere, sunt iubitor de rasa asta și atât, sunt la al treilea câine, încă am stat vreun an de zile până am găsit unul maro, nu-ți fie frică... LAM Autentificat înainte de cumpărare, puteam săi fac și pedigrii dar nu am nevoie pentru că nu mă ocup cu câini

Edited by cibononi71, 07 June 2021 - 18:06.


#22
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postcibononi71, on 07 iunie 2021 - 16:55, said:


Te rog nu îmi jigni cainele, corcit ești tu

Păi sigur ca eu sunt, doar nu sunt stranepotul lui Decebal, însă si al tău e o corcitură, degeaba ai luat tu o poză de doberman de pe net si ai postat o ca fiind cainele tău.
Eu ti am zis ce poti face, să i îmbunătățești caracteristicile platind un deținător de femelă de doberman pt a obtine pui si tot așa.
Tu văd că vrei să jignești.
Ce să zic, fă i o labă, poate i trece de futut. Zilnic măcar.

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postclasica, on 07 iunie 2021 - 16:20, said:

* brown Dobes (red Dobes)

Da, știu și io că sunt și maro, dar ăla nu seamănă.
În orice caz, dacă avea pedigree nu stătea să caute parteneră pe Softpedia, cel mai probabil n-are.

View PostDarthBane, on 07 iunie 2021 - 16:53, said:

Piața de câini a început să fie destul de specializată si exclusivistă.

Hai zi zău. Am întâlnit doi "o dau să facă pui măcar odată" la țarcuri, doar săptămâna trecută. Unul avea un "pitbull", căruia i-am spus eu "uite, ăla-i pitbull", arătându-i alt câine, care era de vreo două ori mai mare și cu totul diferit decât ce avea el, "a, nu e de talie mică", iar celălalt avea un "bichon" urât cu spume.

Sunt sigur că se găsește unul cu un metiș de brac să se împerecheze cu metișul ăstuia, să iasă niște strâmbături, pe care să ia 300 de lei, bani frumoși având în vedere că-i dau nevaccinați, pe la 3 săptămâni.


Aș da de pământ cu toți înmulțitorii ăștia din România. Chiar sunt curios cum acționează acum, că avem și poliția animanelor. Am făcut doar o plângere de montă ilegală, dar n-am primit încă răspuns.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postcibononi71, on 07 iunie 2021 - 14:28, said:

În afara de domnul GlCA_Contras,restul numai bârfe,începe să-mi pară rău că nu iam tăiat urechile și coada, sau poate de unde lam cumpărat la luat de pe strada la 2 luni și la pus lângă catea, săracu câine cu voi rămâne virgin
Cainele nu are probleme cu virginitatea, stai relax. Din contra, e un stres pentru ei chestia cu sexul... nu e ca la om :)

#25
cibononi71

cibononi71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.01.2009

View PostGlCA_Contras, on 07 iunie 2021 - 19:37, said:


Cainele nu are probleme cu virginitatea, stai relax. Din contra, e un stres pentru ei chestia cu sexul... nu e ca la om :)
Multumesc de informație, nu mai îmi bat capul, îi las pe cătelari......

#26
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
De curiozitate, cum  ai "autentificat" un caine fara pedigree?

#27
cibononi71

cibononi71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.01.2009
Stau și rad după ce citesc mulțimea de remarci cu poza de pe net, ați pierdut și SIMȚUL umorului,- așa disperata a ajuns lumea arunca cu pietre și la o glumă, da oameni buni era poză de pe net, ERA O GLUMĂ A DOUA POZĂ

View PostGlCA_Contras, on 07 iunie 2021 - 19:46, said:

De curiozitate, cum  ai "autentificat" un caine fara pedigree?
M-am uitat la actele părinților, lam cumpărat de la cineva ce are canisa, am fost personal și lam cumpărat de la cuib, din Serbia

Așa cum îl vedeți voi de corcit am primit oferta să-l vând, normal că am refuzat, e ca și copilul meu, defapt nu al meu a întregii familii,

Edited by cibononi71, 07 June 2021 - 20:03.


#28
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
Lasa cainele in pace, e mai fericit fara sex! Si mai linistit! Si macar nu va creste numarul de caini abandonati! Despre cum arsta, e alta discutie, care nu are rost cat vorbim despre un caine fara adcendenta cunoscuta
Este practic um maidanez care seamana cu ...ce vrea stapanul lui!

#29
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostSmurfK, on 07 iunie 2021 - 19:34, said:


Hai zi zău. Am întâlnit doi "o dau să facă pui măcar odată" la țarcuri, doar săptămâna trecută. Unul avea un "pitbull", căruia i-am spus eu "uite, ăla-i pitbull", arătându-i alt câine, care era de vreo două ori mai mare și cu totul diferit decât ce avea el, "a, nu e de talie mică", iar celălalt avea un "bichon" urât cu spume.

Sunt sigur că se găsește unul cu un metiș de brac să se împerecheze cu metișul ăstuia, să iasă niște strâmbături, pe care să ia 300 de lei, bani frumoși având în vedere că-i dau nevaccinați, pe la 3 săptămâni.


Aș da de pământ cu toți înmulțitorii ăștia din România. Chiar sunt curios cum acționează acum, că avem și poliția animanelor. Am făcut doar o plângere de montă ilegală, dar n-am primit încă răspuns.

Da mă, zic zău.
Că se întâlnesc o grămadă de detinatori de metiși si îi împerechează intre ei e una, alta e să ți împerechezi tinicheaua cu unul/una de rasă.

Ai da tu de pământ cu toți....
Ce dorești, ca toată România să fie o canisă controlată sau ce ?


#30
cibononi71

cibononi71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.01.2009
Hai că sa îngroșat gluma, acum îi spun lui Max ce se postează pe aici..... sa dat pe spate de râs, sa cam supărat când iam explicat treaba cu legea, după ma rugat să deschid poarta că se descurcă el cu agatatu să nu mă mai agit eu,
FRAȚILOR EU VAM LĂSAT, SUCCES CU VÂNZAREA PENTRU TOȚI postacii (ca mine).. CU CANISA DE PE AICI, vă las să vă rupeti capetele în continuare, a și vă salută și Max

Attached Files


Edited by cibononi71, 07 June 2021 - 22:14.


#31
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View Postcibononi71, on 07 iunie 2021 - 18:04, said:

încă am stat vreun an de zile până am găsit unul maro


Fără cupări şi codotomii, unii indivizi nu disting, ce să vezi?, dobermanu' de doberman. Să le mai spui şi că-i varianta ruginie a rasei, deja-i prisositor.

#32
cibononi71

cibononi71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.01.2009
Am cautat prin cutiuța cu amintiri, în ordine cronologica, max 1 anii 90, max 2(pui) și max 3 prima poza din acest topic, încă o dată vă spun că nu mă ocup cu comercializarea câinilor, îmi place rasa, își fac treaba cum trebuie în curte, un bun paznic

Am cautat prin cutiuța cu amintiți, în ordine cronologica, max 1 anii 90, max 2-era pui, și max 3 prima poza din acest topic, încă o dată vă spun că nu mă ocup cu comercializarea câinilor, îmi place rasa, își fac treaba cum trebuie în curte, un bun paznic

Attached Files


Edited by cibononi71, 08 June 2021 - 07:18.


#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcibononi71, on 07 iunie 2021 - 14:28, said:

În afara de domnul GlCA_Contras,restul numai bârfe,începe să-mi pară rău că nu iam tăiat urechile și coada, sau poate de unde lam cumpărat la luat de pe strada la 2 luni și la pus lângă catea, săracu câine cu voi rămâne virgin
Nu pe el l-a luat de pe strada, ci pe tac-su. 😂😂.
Câinele asta oricum TREBUIE sa rămână virgin.
Nu are nici fenotipul de doberman…și nici nu poate fi arbitrat, ca sa ia drept de monta. Fa un bine rasei și castrează-l.

View PostDarthBane, on 07 iunie 2021 - 20:37, said:

Ce dorești, ca toată România să fie o canisă controlată sau ce ?
Da! In felul acesta ar exista mult mai putina suferința in rândul câinilor.

#34
cibononi71

cibononi71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.01.2009

View Postrichelieu, on 10 iunie 2021 - 07:43, said:

Nu are nici fenotipul de doberman…
După ce ți-ai dat seama, coadă și urechi?de caracter nu te mai întreb....

Edited by cibononi71, 10 June 2021 - 09:53.


#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Citește standardul rasei și îți vei raspunde singur….

Nu am spus ca nu e doberman, ci doar ca nu are calitatea necesară pentru monta.

#36
cibononi71

cibononi71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.01.2009

View Postrichelieu, on 10 iunie 2021 - 17:27, said:

Citește standardul rasei și îți vei raspunde singur….

Nu am spus ca nu e doberman, ci doar ca nu are calitatea necesară pentru monta.
Calitate necesara îți spun sigur că are, nu are drept de monta, lam cumpărat de afara și trebuia umblat după pedigrii......Apropo la noi am auzit că se vând pedigriuri, sanchi protejarea raselor dar pentru un ban nu mai contează, cu puțin timp în urmă a fătat cățeaua unui prieten, a venit cineva și a cumpărat toți puii, Teckel, fără pedigrii.... OARE DE CE???

Edited by cibononi71, 11 June 2021 - 09:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate