Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Erbicid pentru cucuta(Conium maculatum)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Ionut221

Ionut221

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2020
Va salut! Detin niste teren in zona de sud a tarii,zona de campie, Jud Arges.Anul trecut,in primavara,am arat si frezat terenul dintr-o livada proaspat infiintata(aici doar am frezat, cu motocultorul) si niste parcele de teren nemuncite de multi ani de zile.Am semanat un amestec de iarba luat dintr-un magazin de seminte si problema e ca au aparut buruienile in numar mare.Ma asteptam la asta,buruieni au fost pe terenurile alea multi ani de zile iar eu n-am dat niciun erbicid total inainte de insamantare,doar am prelucrat terenul.Cea mai mare problema o am cu cucuta(Conium maculatum).Anul trecut a iesit foarte mult stir,intr-o masura mai mica palamida,traista ciobanului si cucuta.Anul asta deja a iesit cucuta la rand,parca ar fi fost semanata.Fanul rezultat il folosesc pt iepuri.Acum intrebarea e, cum scap de cucuta? Iarba a iesit destul de acceptabil si nu as vrea s-o iau de la capat cu erbicidat arat frezat samd.Exista vreun erbicid selectiv care sa-mi omoare cucuta(de asta vreau sa scap neaparat,restul nu ma deranjeaza asa rau) dar care sa nu-mi omoare iarba? Mentionez ca am mai aruncat si niste samanta de trifoi rosu dupa ce a rasarit iarba,dar daca scap de cucuta nu-i problema ca se usuca trifoiul.Atasez o poza cu speciile de iarba semanate.
Attached File  Untitled.png   594.55K   20 downloads

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Scapi greu de cucuta.
Incearca cu Basagran.

#3
Ionut221

Ionut221

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2020
Majoritatea terenului este livada,deci este deja folosit pt a produce ceva destinat consumului uman.Cum ar fi, livada cu razoare de ceapa/usturoi,cartofi samd?

Intrebarea principala e :Gasesc vreun erbicid care sa nu-mi omoare iarba semanata,dar sa omoare cucuta?
Ca la o adica,puteam sa dau si eu cu ce nimeream si scapam de cucuta garantat,dar scapam si de iarba.

Edited by savantu, 06 June 2021 - 18:29.


#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Cauta ierbicid pentru frunză lată.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate