Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cum cureți bicicleta?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
thrsk993

thrsk993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.03.2021
Salutare! Sunt proaspăt deținător de bicicletă, un Cross GRX 9.

După două ture de seară prin oraș (aproximativ 20 km în total), weekend-ul trecut am dat o tură de 40 km pe drumurile forestiere de pe dealurile Iașiului. Cum vremea este destul de ploioasă în această perioadă, iar pe drumurile pe care am mers erau urme de TAF-uri/ATV-uri, bineînțeles că bicicleta s-a umplut de noroi. Locuind la apartament, singura soluție de a spăla bicicleta a fost să merg la o spălătorie auto și am folosit opțiunea de joasă presiune, însă bicicleta nu s-a curățat complet, rămânând urme de noroi în unele locuri, iar apa pătrunzând în maneta schimbătorului, ceea ce m-a făcut să cred că nu am făcut operațiunea cum ar fi trebuit.

Așadar, voi cum vă curățați bicicleta după turele noroioase și care ar fi soluția ideală pentru a evita îmbătrânirea/defectarea prematură a componentelor?

PS: cum sunt începător, era imposibil să nu cad de pe bicicletă

http://imgur.com/gallery/nCAr408

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
depinde, in sezonul rece/ ploios o las (mai) murdara, daca e sa o spal 30min-1h /sapt ma ia capul.

Ce incerc sa tin (oarecum) curat sunt transmisia + bratele culisante ale furcii.

Pt furca am o aparatoare mai mare care opreste 80-90% din mizeria ce ar veni pe ea
Exista tot felul de aparatori acum, multi monteaza din alea mici dar dupa ce am folosit mai multi ani am schimbat cu una ce ofera acoperire (mult) mai buna.
Cele mici sunt pt riderii de vreme uscata, cand se intalnesc cu peticul ocazinal de noroi, nu-s pt conditii serioase.

La transmisie n-ai ce sa-i faci, o cureti mai des cand mergi prin noroaie.

daca ai obsesia cu bicicleta curata cum au unii cu masinile... ce sa zic, in timp iti trece Posted Image
Ori ai nevoie de rabdare si pasiune sa o cureti.

Edited by sirgoofy, 02 June 2021 - 20:41.


#3
thrsk993

thrsk993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.03.2021
Nu ma interesează neaparat sa fie curata ca sa arate bine ci sa fie curata si corect intretinuta pentru o mai mare durata de viata.

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
o inmoi cu jet de apa usor peste tot.
o lasi 10-15 min sa traga noroiu apa.
o speli cu jet peste tot IN AFARA de orice loc unde ai angrenaje, imbinari..gen butuci, pinioane etc
o speli cu jet usor si perie moale pe la locurile de mai sus
lantul si ce tine de el se curata separat cu spray si ustensile speciale.
periodic trebuie unse toate angrenajele si locurile specifice.

dupa ce faci asta de 2 ori o sa treci la jet puternic peste tot din prima si daca esti chiar grijuliu ii dai cu spray de ungere uscat pe la imbinarile de mai sus Posted Image))))

Edited by smoke, 02 June 2021 - 22:41.


#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008

 thrsk993, on 02 iunie 2021 - 20:47, said:

Nu ma interesează neaparat sa fie curata ca sa arate bine ci sa fie curata si corect intretinuta pentru o mai mare durata de viata.

Am zis, transmisie si furca, celelalte piese functioneaza si cu strat de noroi deasupra.
Ce zice smoke e lucru manual nu gluma, cum ziceam daca ai fixul curateniei poti face toate acele etape, o uzi, stai sa se-nmoaie, perie moale perie dura, o freci dupa urechi... o scarpini intre crampoane, iar o iei la jet... mai injuri cand scapi jetu la butuci Posted Image
Iar dupa alea treci la transmisie Posted Image
Pt mine e destul sa tin transmisia in stare buna, pe cadru si restul las noroiul ca strat protector Posted Image
Vorbesc de sezonul murdar, Nov-Aprilie, vara e relativ usor sa o tii curata, cat timp nu iesi imediat dupa ploaie.

 smoke, on 02 iunie 2021 - 22:40, said:

...periodic trebuie unse toate angrenajele si locurile specifice.
Detaliaza un pic, ce ungi, la cat timp si cu ce ? (vaselina/ ulei)

Edited by sirgoofy, 03 June 2021 - 02:43.


#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu o duc la spalatoria auto self-service. Spal sub presiune insa mai de la distanta si cu grija cum indrept pistolul ca sa nu bag apa in butuc.
De la spalatorie pana acasa se cam usuca, acasa ung lantul si pun putina glicerina si pe bratele furcii in ideea ca ar avea poate un efect bun asupra garniturilor.
Am un spray cu PTFE si pentru pedale si rotitele deraiorului, din cand in cand mai pulverizez si acolo.
Pentru lant am inceput sa folosesc uleiul auto, cam aduna jeg dar asta e, se aude transmisia mai bine decat cu ceara Weldtite TF2, o iau cu mine doar daca plec pe undeva prin tara.

#7
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Eu aplic regula "Trioul magic"  in ordinea importantei: Transmisia-Suspensile si Articulatile basculei.
In rest, se intampla sa am noroi pe cadru de la "n" ture in urma.
Transmisia o curat dupa fiecare tura: lantul il dau jos, il bag intr-un pet cu benzina si il scutur bine (iese ca nou) si il ung cu ulei corespunzator sezonului/vremii. Pinioanele si foile le pensulez tot cu benzina, dar aici nu exagerez cu benzina pentru a nu intra in caseta si in butuc. O data transmisia uzata nu o arunc (aici ma refer la Pinioane-lant-foi), ci o refolosesc in sezonul cu noroaie pentru a nu distruge rapid transmisia noua.
Fursa si shock-ul le sterg de regula cu o carpa fina de bumbac daca este doar praf sau cu apa si perie daca este noroi, nu dau cu jet puternic.
Mai rar spal articulatiile basculei si cadrul. Doar atunci cand noroiul cumulat contribuie la marirea greutatii. Cand le spal le spal la furtun si cu perie.

Edited by alexis4tm, 04 June 2021 - 22:09.


#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
Pe cadru ajuta ceara de masina pt a-l tine curat, asta daca e lac normal, la mat nu prea merge.

#9
thrsk993

thrsk993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.03.2021

View Post_-livio-_, on 05 iunie 2021 - 00:25, said:

Pe cadru ajuta ceara de masina pt a-l tine curat, asta daca e lac normal, la mat nu prea merge.
Am cumparat recent un lubrifian pentru furca si am vazut ca il pot utliza si pe cadru pentru a-l face hidrofob, ramane de vazut cum se comporta in contact cu noroiul.

Discurile si placutele de frana cu ce le curatati?

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
cu degresant (simplu), cand e nevoie... adica f rar.

Nu cu spray pt curatat frane masina sau alte minuni.

#11
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Noroiul gros , il indepartez cu un astfel de  pistolas , prima data , apa simpla , apoi un rezervor apa+detergent , las 5  minute si  inca  unul de  apa  curata . Daca este  tinut  aproape , prea  putina  apa intra  pe  la  dispozitivele sensibile (daca le  mai  si  protejam  cu  ceva , e si mai  bine )

Attached Files


Edited by scub, 27 August 2021 - 13:15.


#12
DianaM88

DianaM88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.05.2022
Inițial am făcut prostia de a o curăța în viteză cu apă sub presiune. Apoi m-am mai documentat și am văzut că e treabă serioasă, care mânâncă ceva timp.
Pe mine m-au ajutat explicațiile de aici: https://freerider.ro...bicicleta-54067
Oricum, de un an de când ai pus întrebarea, cred că acum ești expert în curățarea bicicletei.

Ce fel de accesorii pentru curățarea bicicletei folosiți?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate