Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Dell Inspiron 17 - 3721

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Salutare!

Detin acest laptop (Dell Inspiron 17 - 3721) de vreo 7 ani. Inca se misca foarte bine si imi fac treaba cu el. I-am schimbat HDD-ul cu SSD in urma cu vreo 2 ani. Acum mi-a trecut prin cap sa ii fac upgrade si la RAM, insa nedumerirea mea este ca nu stiu cat poate sa duca. Am tot cautat detalii si unele persoane spun ca maxim 8GB, altele 16 iar acum eu sunt in dubii.

El din fabrica a venit cu 6GB.

Mai pot sa ii fac si alt upgrade? Video sau nu?

Ce-am mai vrut sa fac: Am scos DWD-RW ca sa instalez alt SSD. Am cumparat caddy, insa nu il recunoaste nicicum laptopul. Nu inteleg de ce. M-am uitat si in BIOS, dar nu i-am dat de cap.

Va multumesc!

Attached Files



#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Two SODIMM connectors
Type: (Inspiron 3721/5721) Dual-channel DDR3
Speed: Up to 1600 MHz
Configurations supported (Inspiron 3721/5721/3737): 2 GB, 4 GB, 6 GB, and 8 GB

Laptopul tău suportă maxim 8 GB, formați din 2 x 4 GB DDR3 SODIMM la 1600 MHz

Sursa:
https://downloads.de...guide_en-us.pdf

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
În principiu poți pune 16 gb, controllerul de memorie al procesorului suportă chiar 32. Totuși, fiind un i5 dual core+ht, n-aș pune chiar atâta ram. În ceea ce privește caddy-ul +SSD, vezi că unele caddy-uri au un „buton„ de plastic ce glisează în 3 poziții. Încearcă-le pe fiecare și vezi ce și cum.

#4
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Am inteles. Multumesc si pentru tipsul cu caddy-ul.

Pana la urma sa merg pe 8 sau 16 gb ram? Sau n-are niciun rost sa umblu aici si sa las asa cum e acum cu 6GB?

La placa wifi pot face upgrade? Acum descarca cu maximum 10 mb/s.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mergi pe 8 după mine, iar placa wifi, din ce zice dell, e format Mpcie. Dacă descarci cu 10 MB/s (așa ziși, mega reali) e foarte ok pentru standardul N, dacă e 10 mb/s (1.2 MB/s) atunci e o problemă. Teoretic poți face upgrade la un wifi AC cu 5 ghz dar din păcate raza de acțiune a acestei benzi este puternic atenuată de obstacole (pereți, dulapuri cu haine,etc) și merge bine/foarte bine doar în camera în care e routerul și hai să zicem maxim un perete. Mai departe devine problematic, caz în care s-ar putea să constați că Wifi-ul pe 2.4 ghz e superior celui pe 5 ghz. Ps: trebuie să ai și un router care emite 802.11AC (5ghz).

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Laptopul e foarte vechi, procesorul e lipit de placă de bază. Există oricând riscul sa cedeze o piesă mică ceea ce va face laptopul inutilizabil. Personal nu as mai baga bani în acel laptop. SSD-ul e cel mai bun upgrade, eventual as mai lua o plăcuță de 4 GB, cu specificații identice celei de 4 GB pe care o ai deja, pentru un maxim de 8 GB. Dacă nu folosești programe de editare (video, audio, 3D etc) nu ai nevoie de mai mult de 8 GB RAM

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate