Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Valorificare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTruculMagic, on 29 mai 2021 - 18:51, said:



Turism... si apa si energie electrica ? Vie nu, ca e zona montana si nu prea merge, nu are nimeni.

Vrei sa sap eu puțul și sa iau generator ?
Ne asociem ?
Spune zona...

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmcd2020, on 29 mai 2021 - 18:44, said:

Gasesti pe cine creste animale si il dai in chirie sau iti angajezi tu oameni sa faca asta.

E monopol pe partea asta cu animalele. Si nu mai vor , aduc baloti din zonele de campie ca sunt ieftini, nu mai renteaza sa il lucreze.

#21
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
si eu tot la cabane ma gandeam si pe treaba asta poti lua chiar fonduri europene
doar ca n-ai apa potabila, curent, drum, nimic
am impresia ca n-ai nimic imprejur decat padure si natura, nici urma de om. cum ar zice englezu' middle of fucking nowhere

faci niste cabanute frumos, elegant cat de cat si chemi bogatasii sa vina cu mancare, apa si elicoptere. tragi niste orgii internationale si ti-ai asigurat succesu in viata :)

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postrz, on 29 mai 2021 - 18:43, said:

Depinde de zona... ce este in apropiere si cum se ajunge acolo
Sunt si persoane amatoare de liniste, intr-un loc foarte izolat
Se poate si vie/livada si langa chiar 4-5 casute de lemn, cu o forma cat mai ciudata... problema e cum ajung turistii acolo si cum faci tu cu utilitatile (wc eco e ok dar fara apa calda nu se poate)

La apa ma gandeam si eu.

View Postmikaell, on 29 mai 2021 - 18:54, said:

si eu tot la cabane ma gandeam si pe treaba asta poti lua chiar fonduri europene
doar ca n-ai apa potabila, curent, drum, nimic
am impresia ca n-ai nimic imprejur decat padure si natura, nici urma de om. cum ar zice englezu' middle of fucking nowhere


Exact :)

#23
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Daca era bun de ceva nu te astepta pe tine sa-l cumperi.Incearca sa iei un credit pe care sa-l girezi cu terenul si sa nu-l mai platesti.Poate mai recuperezi ceva din paguba.

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postvictord36, on 29 mai 2021 - 18:55, said:

Daca era bun de ceva nu te astepta pe tine sa-l cumperi.Incearca sa iei un credit pe care sa-l girezi cu terenul si sa nu-l mai platesti.Poate mai recuperezi ceva din paguba.

Cumparat de la niste batrani ce nu-l mai lucreaza, ce paguba ? Doar padurea de pe el de o tau imi scot banii  Posted Image  
Repet, vreau sa fac ceva sa aduca un venit/profit  , nu e nici o paguba. Am intrebat ce as putea face pe el, nu ca mi-am luat teapa.

#25
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View PostTruculMagic, on 29 mai 2021 - 18:04, said:

Salut,

Am luat un teren de 1ha , este situat in zona de deal, priveliste frumoasa, problema este ca nu are nici energie electrica, nici sursa de apa, sau ar trebui forat foarte mult si acest lucru e cam costisitor. Iar ca acces doar cu 4x4 se poate urca.
Ce as putea face pe el ? Inclusiv la atragere de fonduri ma gandesc.
Am facut acest topic deoarece am nevoie de orice idee. Multumesc. Posted Image
Îl bagi la apia și-l cosești de 2 ori pe an ca să nu se umple de spini și mărăcini. Mai poți planta câte un pom fructifer din loc în loc, dar să nu te aștepți la rezultate dacă mergi rar pe acolo.

#26
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Se vehiculeaza niste povesti cu apia si la taranoaia la mine.In sensul ca unii declara cultura la care se dau subventii mari pe anul respectiv si de fapt nu lucreaza pamantul.Care are ghinionul sa fie controlat de apia e jale...

#27
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Pruni, tuica. In nord e prea vag. Maramures e in nord, Moldova e la nord de Dunare. Buzaul e la nord de Ploiesti... Eu as impaduri si as pastra un luminis unde as construi o cabana. Neaparat trebuie o fantana.

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postsandel1, on 29 mai 2021 - 19:34, said:

Îl bagi la apia și-l cosești de 2 ori pe an ca să nu se umple de spini și mărăcini. Mai poți planta câte un pom fructifer din loc în loc, dar să nu te aștepți la rezultate dacă mergi rar pe acolo.

Era plin, e luat de mai mult timp,, l-am curatat tot.

View Postmcd2020, on 29 mai 2021 - 19:41, said:

Se vehiculeaza niste povesti cu apia si la taranoaia la mine.In sensul ca unii declara cultura la care se dau subventii mari pe anul respectiv si de fapt nu lucreaza pamantul.Care are ghinionul sa fie controlat de apia e jale...

Subventiile nu sunt mare lucru, mai mult de vreo 300e la 1ha nu se da.

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Nu prea ai multe solutii. Eu as planta ciresi amari...e scumpa tuica din ele, am vazut la tv, se dadea cu 200 de lei/litrul. Zona de munte...poti sa faci si vie. Eu am vie la tara, tot zona de munte, nu am soiuri roiale, nici nu stiu daca prind...cred ca e 1001.

Sau aluni/nuci, zmeura (dar trebuie culeasa si e mai meticuloasa).

Fiind zona de munte, se sapa mai greu.

#30
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ai pus caruta inaintea boilor si acum te scarpini in cap...

Pe scurt, nu exista solutii minunate si cele care exista implica cheltuieli mari (am spus cheltuieli, nu investitii).

Cum nu ai nimic pe teren = paguba.

Apa, curent, drum  = zeci - poate sute de mii de eur.

#31
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
pai n-a iesit in paguba, OP zice ca l-a luat la pret de seminte (la propriu). cu el sau fara el tot acolo e.

View PostTruculMagic, on 29 mai 2021 - 19:06, said:

Cumparat de la niste batrani ce nu-l mai lucreaza, ce paguba ? Doar padurea de pe el de o tau imi scot banii  Posted Image

vezi sa nu ramai fara padurea aia, incet incet, daca stii cum zic.. Posted ImagePosted Image

Edited by mikaell, 29 May 2021 - 23:44.


#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View Postwaterman, on 29 mai 2021 - 18:53, said:



Vrei sa sap eu puțul și sa iau generator ?
Ne asociem ?
Spune zona...
Deja vrei la cures de alune sau goji?

View Postmikaell, on 29 mai 2021 - 18:54, said:

si eu tot la cabane ma gandeam si pe treaba asta poti lua chiar fonduri europene
doar ca n-ai apa potabila, curent, drum, nimic
am impresia ca n-ai nimic imprejur decat padure si natura, nici urma de om. cum ar zice englezu' middle of fucking nowhere

faci niste cabanute frumos, elegant cat de cat si chemi bogatasii sa vina cu mancare, apa si elicoptere. tragi niste orgii internationale si ti-ai asigurat succesu in viata :)
Tu cand ai fost ultima data intr-un asamenea loc si ai stat cazat?

View Postmcd2020, on 29 mai 2021 - 19:41, said:

Se vehiculeaza niste povesti cu apia si la taranoaia la mine.In sensul ca unii declara cultura la care se dau subventii mari pe anul respectiv si de fapt nu lucreaza pamantul.Care are ghinionul sa fie controlat de apia e jale...
Controlul se face live cu mausul din birou.daca nu esti om de-al casei n-ai ce cauta ca apari la stiri

#33
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

#34
gdirtu

gdirtu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.06.2021
Salut,

Depinde desigur de cum e configurat terenul si ce atractii sunt in zona, dar te poti orienta si catre:
- traseu off-road pentru biciclete, atv-uri sau masini
- faci parteneriate cu alte companii pentru competitii sportive
- cauta cluburi care nu necesita multa infrastructura (exemplu: tras cu arcul) si ofera conditii - trebuie doar sa montezi tintele
- camping pentru corturi (pentru cei care sunt in tranzit catre alte destinatii)
- parteneriat cu unitatile de cazare din zona si cu firmele specializate in team building / tabere pentru scolari / studenti (nu ai nevoie de multa infractructura pentru ca ei sa-si desfasoare programul)

Le poti face separat, sau le poti combina. Daca facem cu totii o sedinta de brainstorming, sunt convins ca mai gasim alte zeci sau sute de intrebuintari.
Fii creativ si adauga un update cand te-ai hotarat.

Pentru genul asta de activitati, apa si toaleta se pot rezolva usor.

Succes,
GD

#35
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Prin ce zona e? Ai ceva poze sau macar un link de google maps sa ne facem o idee?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate