Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Injecții deparazitare externă la pisică

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
PenelopeRed

PenelopeRed

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2021
Bună! Știe cineva dacă există injecții împotriva puricilor și a căpușelor la pisici,care se dau subcutanat și care au o eficiență forte mare pe perioadă de cel puțin o lună? In afara de injecția Program,despre care am citit în engleză că se face o data la 6 luni,dar omoară doar larvele și ouăle cica,dar nu și purecii adulți. Am încercat și soluție spot-on Fiprex și spray tot Fiprex,dar a fost eficient pe moment,nu ține mai multe zile sau o luna,așa cum este scris pe prospect. Pisica mea e de curte și e castrata. Cu căpușele nu avem probleme deocamdată,doar cu puricii.
M-am gândit sa încerc cu Vectra Felis sau Bravecto,ca sunt mai noi,dar pisica mea este fricoasa și nu prea sta sa-i pun substanța pe spate. Mă gândesc ca injecțiile sunt mai eficiente și se absorb mai bine. Am chemat acum 2 luni veterinarul să ne castreze o cățelușă ciobănesc mioritic și,cu ocazia asta,a deparazitat toate animalele de prin curte,inclusiv pisica,și ne-a spus că trei luni ține injecția deparazitara(că e cu eliberare prelungita). Însă,de mai bine de o săptămâna,observ ca iar are purici,se scărpina,e pișcata de piele de ei. Nici nu știu daca injecția aia a avut ceva efect în astea două luni cât au trecut:( :(
Dacă știe cineva,rog acea persoană sa-mi spună care este cea mai eficienta injecție împotriva puricilor și a căpușelor. Nu-mi pasa prețul,sa coste oricât, numai sa fie de ultimă generație și să fie buna.Puricii sunt clar o mare problemă.
Vă mulțumesc!

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Eu folosesc de cativa ani si pt caine si pt pisica, zgarda Foresto, tine cam 8 luni

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Iar eu Frontline Combo Pisici, cam la doua luni o doza.

"dar pisica mea este fricoasa și nu prea sta sa-i pun substanța pe spate"
O prinzi cu simt de raspundere de blana de la ceafa si faci ce vrei din ea

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,494
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca cu un produs de la Bayer: Advocate, Advantage sau zgarzile Bolfo ori Foresto. Eu pe acestea le folosesc la pisicile mele si nu au purici desi doua din ele stau destul de mult pe afara.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Selehold, Stronghold. Sunt extrem de eficiente pt tot ce are nevoie o pisica. Pipeta ce se pune in ceafa pisicii.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,494
  • Înscris: 15.09.2010
Da, e bun si Selehold si Stronghold. Contin Selamectina. Mie cel mai convenabil ca pret/calitate mi se par zgarzile Bolfo. Se schimba la 3 luni si costa 45-50 lei.

#7
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Zgarzile sunt periculoase pt pisici. Pot muri spanzurate. Bravecto (pipeta pt pisi) e bun si tine 3luni.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca pisica sta doar in casa cred ca doar 2-3 deparazitari pe an sunt de ajuns, unii ar spune chiar si doua. Eu folosesc Selegold si Stronghold.

#9
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Nu as injecta pisica asa des... La mine a mers f bine vectra.

2 persoane: asteptati sa doarma, unul dintre voi o tine, celalalt are deja pipeta pregatita si gata! Poti sa o si infasori intr-o patura, ceva

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu am auzit pana acum de deparazitare cu injectia. Am folosit doar pipete Stronghold si Selehold care are efect antiparizitar atat intern cat si extern. Cred ca este cea mai buna marca de pe piata.

Edited by MembruAnonim, 26 May 2021 - 18:44.


#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
toate substantele alea care ucid puricii si capusele sunt evident toxice si  se filtreaza cumva prin ficatul , rinichii pisicii - sunt pe forum veterinari care pot explica, poate citesc aici. Daca scrie ca x mg/kg la 3 luni, nu poti sa ii faci lunar, ca nu o sa mai aiba puricii pe cine sta.

nu as baga atata substanta in biata matza, mai bine dau pe mine si in casa cu neostomosan

Edited by irina2014, 26 May 2021 - 18:38.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta este si motivul pt care am si zis ca 2 deparazitari pe an sunt mai mult decat suficient. Una la 6 luni este suficienta.

Edited by MembruAnonim, 26 May 2021 - 18:44.


#13
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu cred ca pe mine ar trebui sa ma citezi. Am vazut si la postul tau precedent.

eu am raspuns initiatoarei, si al doilea post a fost o continuare la primul.

sa nu se produca confuzii.

Edited by irina2014, 26 May 2021 - 18:45.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 irina2014, on 26 mai 2021 - 18:43, said:

nu cred ca pe mine ar trebui sa ma citezi. Am vazut si la postul tau precedent.

Am incurcat autorul topicului.

#15
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu-i nimic, matzele sa fie sanatoase!

#16
PenelopeRed

PenelopeRed

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2021
Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! O să văd ce o sa fac până la urmă. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate