Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Solutie stocare poze si filmulete

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
shincri

shincri

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.01.2019
Salutari,


M-a rugat cineva sa o ajut sa-si descarce pozele de pe telefon. (face foarte multe drumetii si are multe filmulete si poze si ar vrea sa nu le piarda).
Bugetul este "cat mai ieftin" si pentru ca nici nu ma pricep foarte bine, nu-mi este clar ce solutie ar fi mai bine.

Ma gandesc ca in ordine sa aiba orice fel de redundanta, doua hdd-uri de aceeasi capacitate in RAID 1 ar fii cel mai ieftin. (Se gandeste ca 2 TB i-ar ajunge pentru inceput). A spus ca nu vrea sa aiba access la date online ci doar odata la ceva timp sa le conecteze la laptop si sa descarce totul de pe tel.

Nu-mi dau seama cum sa fac acel RAID, cel mai ieftin.. un NAS? Exista alte solutii pentru un RAID bare boned?



Multumesc!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Doua HDD-uri.de 2Tb fiecare.Nu in RAID.
Nu-i nici o scofala.
De ce te-ai complica cu RAID-ul?
Incarci pe rand pozele pe fiecare HDD.Timpul alocat pentru aceste operatii este minim.

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
RAID te protejeaza doar in cazul in care se strica fizic un disc.
Daca ia un cryptolocker, se buseste sistemul de fisiere, etc. atunci nu te ajuta.
Cea mai buna varianta este cu 2 HDD-uri externe diferite si sa copieze datele pe ambele.

#4
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postshincri, on 25 mai 2021 - 11:45, said:

Ma gandesc ca in ordine sa aiba orice fel de redundanta, doua hdd-uri de aceeasi capacitate in RAID 1 ar fii cel mai ieftin. (Se gandeste ca 2 TB i-ar ajunge pentru inceput). A spus ca nu vrea sa aiba access la date online ci doar odata la ceva timp sa le conecteze la laptop si sa descarce totul de pe tel.

Stocare locala pe un HDD extern sau NAS, plus copie intr-un cont de stocare in cloud. Daca tine cu adevarat la datele respective.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai cel mai ieftin NAS e undeva la 600 lei
La banii astia poti lua 3 HDD externe la 2TB bucata si ... gata

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
In cloud!

Daca nu are o problema cu ''imi vede google pozele'' :)

Cu 14 lei pe luna are 200GB de la google.

#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmircea812, on 25 mai 2021 - 12:15, said:

In cloud!

Daca nu are o problema cu ''imi vede google pozele'' Posted Image

Cu 14 lei pe luna are 200GB de la google.

Cred ca realizati ca nu merita platita nici o solutie de cloud in comparatie cu o stocare clasica acasa.

Toate schemele astea de genul "XYZ As A Service" sunt mult mai scumpe decat o plata o data pentru un produs si gata, aia e, e al tau, fara abonament.

Ca fapt divers, am luat 2 hdd externe Seagate de 4 TB fiecare la 303 lei bucata. Stochez, bag la sertar, n-am abonament.

Nu inteleg de ce nu valorizeaza lumea un grad cat mai mare de autonomie.

Si nu, problema mea nu e cu cine imi vede pozele. problema mea e cu banii ceruti pe toate cacaturile astea, prezentate pompos drept "servicii".

Orice basina trasa a ajuns sa fie prezentata "as a service". O sa apara placute la portile particularilor cu "toaleta disponibila 2 minute - X lei". BAAS - Buda As A service - spre asta va indreptati, doar-doar sa iasa ceva socializare din ecuatie.

Mai bine dai 14 lei sa vezi niste filme pe netflix, amazon, hbo etc. decat pe...stocare. Macar te alegi cu ceva, in loc sa-ti autoinduci frica de extinctie (a datelor proprii, a ta etc.)

Edited by cattavencu, 25 May 2021 - 12:36.


#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcattavencu, on 25 mai 2021 - 12:21, said:

Stochez, bag la sertar, n-am abonament.
...si daca sertarul ala este furat? Daca intra la apa? Daca se scapa pe jos? Daca, daca... Un cloud este "sfant" din perspectiva integritatii informatiilor (au backup la backup, etc). Evident ca o solutie locala va fi mai ieftina, dar aici depinde de importanta acelor informatii si cat de pretioase sunt pentru utilizator.

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostXman_ghio, on 25 mai 2021 - 12:32, said:

...si daca sertarul ala este furat? Daca intra la apa? Daca se scapa pe jos? Daca, daca... Un cloud este "sfant" din perspectiva integritatii informatiilor (au backup la backup, etc). Evident ca o solutie locala va fi mai ieftina, dar aici depinde de importanta acelor informatii si cat de pretioase sunt pentru utilizator.

Pai asta ti se si vinde: frica de...hazard. Drobul de sare. "Daca se intampla aia? Daca se intampla ailalta?" etc. "Daca-daca" asta te (si va) angoaseaza grozav pe toti.

Remediu la aceasta angoasa, uite angoasa suprema: gandeste-te ca o vei mierli tu inaintea datelor alea. Te-ar mai interesa in asa hal? (adica la nivelul asta high de neliniste)

Platiti, ma, ce sa zic...nu va opreste nimeni.

Vorbeam de niste poze si filme personale - cat dracu de "valuable" sa fie????

Edited by cattavencu, 25 May 2021 - 12:42.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Eu pentru asa ceva am (pana acum) cinci perechi de HDD-uri externe de cate 2Tb fiecare.
La cloud,in afara de rahatul cu iti vede oricine pozele (si ce daca) pot aparea (si apar periodic) situatii cand iti dispar definitiv datele.Tu ramai cu ne pare nespus de rau,dar asta e situatia.

#11
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postadisz, on 25 mai 2021 - 12:35, said:

Tu ramai cu ne pare nespus de rau,dar asta e situatia.

La solutiile free, da. La cele platite, trebuie sa citesti termenii si conditiile inainte de a da banul. Insa sunt solutii de stocare in cloud la care nu exista "ne pare nespus de rau,dar asta e situatia".

Edited by robbie_ro, 25 May 2021 - 12:38.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Eu am ales solutia de stocare reala,pe raft,nu cea din nori Posted Image
Pana acum s-a dovedit infailibila.

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
N-am mai putut edita...

De ce sa iti faci tu ceva in regie proprie? Mai bine sa traiesti cu senzatia ca te slugareste altul, nu? (ala caruia ii platesti abonamentul). E mai mare ego-ul in varianta a doua, este?

E o lume din ce in ce mai plina de "delegari de activitati", activitati simple, care ar putea fi facute foarte bine si de unul singur, dar ce sa vezi, nu am mai avea ranjetul ala pe buze, cum ca munceste altul pentru noi. Ca am fost slugariti. Pe bani, of course, dar ranjetul se mentine chiar si contra cost.

Livrarile de haleala, abonamentele la tot felul de cacaturi fezabile 100% si de unul singur, chematul "mesterului" la asamblarea unui cacat de dulap sau de pat din IKEA - din categoria asta fac parte. Oameni care nu-si mai asuma sa faca ceva; nu, ei deleaga, dom'ne. Pe bani.

Nu se mai poate rezolva nimic de unul singur, tre musai "un lantz de servicii", doar spre a ajunge la acelasi rezultat la care s-ar fi ajuns si individual.

Edited by cattavencu, 25 May 2021 - 12:56.


#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Nu e chiar asa! Chiar daca sunt poze personale poate acolo sunt pozele/filme de cand ti-au crescut copiii. Am avut prieten caruia i-au spart casa cand era in concediu: i-au furat atat laptopul unde erau pozele, cat si de prin sertare unde avea un HDD portabil de backup. Nu i-a parut rau atat de mult de distrugerile de mii de lei din casa cat de pozele cu copiii pe care le-a pierdut, filmulete, etc. Dupa aia ar fi dat 5-10 euro pe luna ca sa le aiba salvate in cloud.

Plus ca nu exista "ne pare rau, hai pa" la un serviciu, serios, platit!

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
De la a ajuta persoana respectiva sa-si descarce pozele/filmuletele de pe telefon la 2 TB e cale lunga. Cat ocupa acum? Poate nu trece de 100 GB caz in care da banii de pomana pe o gramada de TB.

Edited by dani.user, 25 May 2021 - 12:57.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostXman_ghio, on 25 mai 2021 - 12:54, said:

Plus ca nu exista "ne pare rau, hai pa" la un serviciu, serios, platit!

Hackerii sparg in mod regulat fisierele serviciilor secrete din toata lumea.S-ar opri ei in fata unui rahat de cloud?

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cate stiri ai vazut in ultimul an cu oameni carora le-a fost furate datele din cloudurile mari?

Cloudurile mari ofera flexibilitate. Solutii functie de nevoi. Daca vrei sa partajezi non-stop cu altii diverse fisiere alegi o solutie, daca vrei doar sa pui niste amintiri pt safe keeping alegi alta solutie. La preturi gen $0.004 per GB nu-s de neglijat.

Vrei sa tii si local? N-ai decat. Le poti si combina pana la urma.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcattavencu, on 25 mai 2021 - 12:21, said:

Ia zi-mi, că văd că le știi pe toate: câți bani ai cheltui pentru mine? Că te vad cu mâna larga și că nu înțelegi că totul costă, inclusiv serverele ținute up 99.9% din timp. Asta e una.
Și a doua, acum o oră am avut pe unul lângă mine, exact cum spui tu, dar până să plece, când i-am oferit maxim 20% garanție că îi recuperez datele de pe HDD-ul lui cel mai bun din lumea, a început să zică că plătește oricât, orice serviciu, orice, numai să-i scot nunta.
Deci, in funcție de ce ai, in nor ai garanție. Le HDD sau orice mediu fizic de acasă, nu. Doar să-ți faci 3 copii. Că tu la astea te referi când consideri mediul personal de stocare ca cea mai buna variantă.
Eu vorbesc despre lucruri serioase, nu poze cu pisici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate