Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Îndepărtare papilome mici?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Am pe gat pailoame care cred ca mi-au apărut de la purtat pulovere pe gat și pe care le-am rupt și s-au înmulțit.
Acum citeam pe forum și cautam rezultate pentru papilome și am găsit https://forum.softpe...aiere-papiloam/
Scria ceva acolo ca a folosit oțet și au căzut.
Eu cautam rezultate pentru operație laser, acum ce strica sa încerc și cu oțet, măcar pe cele foarte mici.

Nu știam ca exista creme pentru asa ceva, o avea vreun rost sa merg la farmacie sa întreb de ceva vreme pentru papjlome sau sa ma duc direct la o clinica laser sa le îndepărtez?

Ce conține oțetul de omoară papilome le? Și cum pot sa previn apariția lor?

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 marianxtx, on 24 mai 2021 - 20:52, said:



Ce conține oțetul de omoară papilome le?

Acid acetic. Nu le omoara, ca nu-s purici.

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,694
  • Înscris: 21.08.2008
Sunt acrocordoane.
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
Se indeparteaza cu otet, trebuie sa tii destul de mult pe zona afectata pe o discheta, cate 10-15 minute, e posibil sa ti se para ca se arde pielea insa in cateva zile vei vedea ca nu mai sunt.
Testat personal.

#4
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
mergi la dermatolog, ti le cauterizeaza pe loc, eventual putina anestezie la cele mai mari.
totusi, la inceputul verii nu e chiar indicat, ca-ti raman pete in locul celor cauterizate. la toamna ar fi bine sa incerci.

#5
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Apelez la doctori ca asa am fost învățat. Când eram copil "pielitele" astea se legau cu o ata și cădeau
Problema este ca eu am pielite mici, ce are tipul din video de mai jos zici ca este alună.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KHt_VzecLtI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este bine ca ai zis 10-15bminute ca nu pot merge pe strada cu plasturele mirosind a oțet.
Cel puțin pot încerca pe cele de sub tricou.
O sa merg mâine sa cumpăr 1 litru de oțet, plasturi mici și vata și poate o merge mai bine cu comprese sterile.

Ma bucur și sper sa funcționeze, am destul de multe papilome micuțe care se înmulțesc când le agat sau pur și simplu dau un unghia și agat vreuna.


#6
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Depinde de la persoana la persoana, unii au nevoie de mai mult timp, nu doar 15 minute.   Ideal ar fi cu laser, dar nu toti medicii au asa ceva.  Exista si solutie speciala, Condyline se cheama.

#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu apar de la pulovere purtate pe gât haha, sunt provocate de o infecție virală, probabil cu HPV că de aia se cheamă papiloame!

#8
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Cumva "frecarea" în zona gatului am observat ca favorizează apariția lor.
Dacă port haine care freacă pe gat apar sau mai corect se înmulțesc.


#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Am avut cateva in tinerete si le-am "udat" cu azotat de argint lichid si pe urma le-am strins cu o ata de operatie chiar de la radacina.In 2-3 zile se usuca si dispar.
LE:Nu apar de la pulovere ci probabil de la ceva tulburare de metabolism.
La mine erau in zona abdomenului unde nu purtam pulover.

Edited by Kean, 24 May 2021 - 23:04.


#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,694
  • Înscris: 21.08.2008
Acrocordoanele NU sunt papiloame produse de HPV.
Se elimina cu otet in cateva zile, discheta umezita si aplicata pe zonele afectate.
Papiloamele generate de HPV au un tratament mai complex, implica terapia de cuplu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate