Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Redare audio in auto

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Salut !
Masinile noi vin fara CD player si ne arunca in muzica comprimata, exista posibilitatea de a continua redarea de cd-track-uri printr-un CD player portabil adaptat la auto ? Care ar fi solutia ?

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Nu te impiedica nimeni sa salvezi fisiere audio necomprimate pe un card/stick usb. Doar ca vei avea putine melodii. Un CD player portabli nu cred ca face fata la frecventa socurilor si vibratiilor dintr-o masina. Probabil iesirea de casti o poti conecta la intrarea aux. de la playerul auto.

#3
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
ce sistem de sunet ai pe mașină?

#4
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postvali, on 23 mai 2021 - 09:17, said:

ce sistem de sunet ai pe mașină?
Pe asta noua am Harman Kardon cu 8 difuzoare, ceva modest. Am pus playlist-ul de pe iPhone si m-a luat plansul (glumesc). Pe Mazda 3 din 2016 am Bose cu 9 difuzoare iar CD-urile se aud mai mult decat decent pentru o masina.

View Postandu2006, on 23 mai 2021 - 09:17, said:

Nu te impiedica nimeni sa salvezi fisiere audio necomprimate pe un card/stick usb. Doar ca vei avea putine melodii. Un CD player portabli nu cred ca face fata la frecventa socurilor si vibratiilor dintr-o masina. Probabil iesirea de casti o poti conecta la intrarea aux. de la playerul auto.
E obositor asa, cu conversii si programele, pacat de CD-uri. Dar cred ca devine singura solutie.

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Problema este probabil la sistemul de sunet al masinii, Apple suporta ALAC, compresie fara pierderi: "Apple Music’s Lossless tier starts at CD quality, which is 16 bit at 44.1 kHz (kilohertz), and goes up to 24 bit at 48 kHz and is playable natively on Apple devices. For the true audiophile, Apple Music also offers Hi-Resolution Lossless all the way up to 24 bit at 192 kHz"
Cu alte cuvinte, "CD quality" este de mult depasita.

#6
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postmannick, on 23 mai 2021 - 10:04, said:

Problema este probabil la sistemul de sunet al masinii, Apple suporta ALAC, compresie fara pierderi: "Apple Music’s Lossless tier starts at CD quality, which is 16 bit at 44.1 kHz (kilohertz), and goes up to 24 bit at 48 kHz and is playable natively on Apple devices. For the true audiophile, Apple Music also offers Hi-Resolution Lossless all the way up to 24 bit at 192 kHz"
Cu alte cuvinte, "CD quality" este de mult depasita.
Ajuta-ma te rog sa inteleg, eu ce am de facut ? Adica piesele comprimate si redate in 192 khz o sa le ascult mai bine ca acelea de pe CD ? Cum ascult CD-urile mele prin infotainment-ul masinii ? Ce conversii am de facut si prin cine ?
Scuza-mi nepriceperea.

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Nu mai folosesc de mult CD-uri, asa ca nu stiu cum ar putea fi ascultate intr-o masina care nu ofera suport pentru asta. Pentru calitate excelenta a sunetului, Tidal, prin Android Auto, face o treaba excelenta, la fel ca Apple Music, prin Apple Car Play. Eu folosesc Spotify, orice altceva este overkill pentru sistemul Sony al masinii mele. Orice ai avea pe acele CD-uri poti gasi pe servicile de streaming.
+

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Tu te referi la cd audio? Din alea de 70 minute?

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

View PostPopybo, on 23 mai 2021 - 10:16, said:

Ajuta-ma te rog sa inteleg, eu ce am de facut ? Adica piesele comprimate si redate in 192 khz o sa le ascult mai bine ca acelea de pe CD ? Cum ascult CD-urile mele prin infotainment-ul masinii ? Ce conversii am de facut si prin cine ?
Scuza-mi nepriceperea.

Daca ai melodiile in format FLAC si sunt din surse de incredere nu facute din mp3 de 128 kbps, se aud la fel ca un CD. Numai pe sisteme home HI FI de mii de euro sa auzi ceva diferente. Un stick cu melodii in format FLAC sunt suficiente pentru orice sistem audio de masina, sau streaming la rezolutie mare (Tidal, Apple, etc.)

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postmannick, on 23 mai 2021 - 10:26, said:

Orice ai avea pe acele CD-uri poti gasi pe servicile de streaming.
+

S-o crezi tu. Iti arat o multime de albume pe care nu le gasesti pe serviciile de streaming.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Iti bati capul cu povesti.
Ai fi uimit cat de slab e sistemul tau audio de fapt si cat de multa informatie audio codata intr-un amarat de mp3 e pierduta in lantul audio sau e pur si simplu acoperita de zgomotul ambiental care e cea mai mare problema intr-o masina.



Iti poti salva colectia de CDuri pe un stick sau ceva daca tii neaparat. Ma gandesc ca nu tii 100 de CDuri in masina.
Asta nu va face mai bun sistemul actual.

Edited by underb, 23 May 2021 - 11:52.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunderb, on 23 mai 2021 - 11:50, said:

Iti bati capul cu povesti.
Ai fi uimit cat de slab e sistemul tau audio de fapt si cat de multa informatie audio codata intr-un amarat de mp3 e pierduta in lantul audio sau e pur si simplu acoperita de zgomotul ambiental care e cea mai mare problema intr-o masina.
Asta voiam si eu za zic, intr-un mediu poluat fonic cum e masina si traficul auto nu stai sa analizezi sample-urile... nu e un loc de auditie hi-fi.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Eu la Golful meu din 2008 ascult doar radio FM, cand se poate asculta, pentru ca procentul de muzica ce imi place la radio a scazut drastic fata de perioada ante 2014-2016.

Nu am nici AUX, nu am nici BT, am o singura priza care uneori e necesara la telefon, am CD si mp3 dar nu ma simt deloc tentat sa-mi fac discuri. Si pe vremuri cand se folosea la greu CD-ul in masina, iar eu nu eram soferul, as fi ascultat radio non stop, atunci radioul inca era ceva bun, astazi nu mai este.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vezi ca ti s-a postat doar o parte din mesaj (aia care e degeaba).

#15
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postunderb, on 23 mai 2021 - 11:50, said:

Iti bati capul cu povesti.
Ai fi uimit cat de slab e sistemul tau audio de fapt si cat de multa informatie audio codata intr-un amarat de mp3 e pierduta in lantul audio sau e pur si simplu acoperita de zgomotul ambiental care e cea mai mare problema intr-o masina.



Iti poti salva colectia de CDuri pe un stick sau ceva daca tii neaparat. Ma gandesc ca nu tii 100 de CDuri in masina.
Asta nu va face mai bun sistemul actual.
Este mai mult decat evidenta diferenta dintre CD-track si MP3 kbps, chiar si in conditii auto. Pentru a nu crede ca blufez, urechile mele sunt instruite de 15 ani in ale sunetului pe un sistem audio high-end compus din Roksan si Dynaudio, cu cablurile aferente. Nevoia este de a pastra acuratetea CD-ului asa cum a fost conceput de inginerul de sunet, discut de CD-uri ORIGINALE cu pretentiile asteptate functie de casa de discuri. Habitaclul auto nu permite asta dar am voie sa fortez pe cat posibil zona de redare.

Edited by Popybo, 24 May 2021 - 20:34.


#16
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postbaribalu, on 23 mai 2021 - 11:09, said:


Daca ai melodiile in format FLAC si sunt din surse de incredere nu facute din mp3 de 128 kbps, se aud la fel ca un CD. Numai pe sisteme home HI FI de mii de euro sa auzi ceva diferente. Un stick cu melodii in format FLAC sunt suficiente pentru orice sistem audio de masina, sau streaming la rezolutie mare (Tidal, Apple, etc.)
Acasa am sistem de mii de euro, de aceea simt diferentele chiar si in auto iar de aici si asteptarile mele aberante pentru fanii redarii de pe iPhone (am iPhone). Imi recomanzi sa convertesc CD-urile in FLAC/WAV/etc. ? Asta este solutia cea mai lejera ?!

#17
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
Daca zici ca-i modest sistemul audio te chinui degeaba. Nu ai sa simti diferenta, e suficient mp3-uri cu bitrate mai marisor. Altfel, flac - daca ai cu ce reda. Wav nu merita, ocupa cam prea mult spatiu.

#18
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostBamyhun, on 25 mai 2021 - 18:00, said:

Daca zici ca-i modest sistemul audio te chinui degeaba. Nu ai sa simti diferenta, e suficient mp3-uri cu bitrate mai marisor. Altfel, flac - daca ai cu ce reda. Wav nu merita, ocupa cam prea mult spatiu.
Cu ce redau FLAC-urile sau WAV-urile ? Ma mai uit dupa un stick de 1TB, m-ar ajuta ? Conteaza viteza de citire/scriere ? Am vazut de 420MB/s Read, 380MB/s Write dar si de 1050MB/s Read, 1000MB/s Write.

Edited by Popybo, 27 May 2021 - 06:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate