Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Pasta termoconductoare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Fals. Nu poți dovedi asta deci rămâne la stadiul de părere personală și placebo.

Am avut laptopuri și tablete la care nu am umblat niciodată la procesor și temperatura a rămas constantă pe toată durata vieții utilajului.

Deci eu am date concrete. Tu nu.

Edited by abac, 19 May 2021 - 20:05.


#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostMrLion, on 19 mai 2021 - 18:35, said:

De asemenea ai grjiă să ai simț și să nu strângi ventilatorul pe procesor. La multe laptopuri e mai complicat..mi-a adus odată un prieten laptopul lui (ACER) după ce și-a schimbat el singur pasta și a spus că îi prea urcă temperaturile...la curățat bine de praf dar când am desfăcut ventilatorul să mă uit la procesor era cupru pe fier Posted Image)).toată pasta ieșise pe mărgini la cum la strâns de tare.

Asta e la fel de adevarat ca povestea cu fiica imparatului verde Posted Image . Daca radiatorul de cupru ar sta perfect pe cel al procesorului nu ar mai fi nevoie de pasta, cum insa acestea nu au planeitate desavarsita se introduce pasta termoconductoare pentru "umplerea golurilor" si marirea suprafetei de contact. Daca ar da toata pasta aia pe afara ar insemna miracolul tehnologiei si contactul perfect intre suprafata procesorului si radiator Posted Image .
Pasta aceea daca se usuca nu are nici pe dracu, nu apa din ea o ajuta la transferul de caldura. Dar daca misti radiatorul prea mult e logic sa schimbi pasta tocmai din cauza ca e intarita si nu se mai poate reaseza la loc asa cum trebuie. Toate calculatoarele mele au fost cumparate de la second hand si la cateva dintre ele am schimbat si eu pasta termoconductoare din curiozitate, efectul a fost zero Posted Image .

Edited by spooky51, 19 May 2021 - 21:43.


#21
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015

View Postspooky51, on 19 mai 2021 - 21:38, said:

Toate calculatoarele mele au fost cumparate de la second hand si la cateva dintre ele am schimbat si eu pasta termoconductoare din curiozitate, efectul a fost zero Posted Image .
te referi la desktop, pai ce efect asteptai? daca tot erau second hand, nu erau pu rendering...

#22
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postabac, on 19 mai 2021 - 20:05, said:

Fals. Nu poți dovedi asta deci rămâne la stadiul de părere personală și placebo.

Am avut laptopuri și tablete la care nu am umblat niciodată la procesor și temperatura a rămas constantă pe toată durata vieții utilajului.

Deci eu am date concrete. Tu nu.
E plin internetul de teste de pasta termoconductoare.
Daca n-ai umblat niciodata la ele, de unde stii daca exista sau nu o pasta mai buna? :))
Eu am schimbat pasta la cateva laptopuri, si mereu a existat o imbunatatire.
Performanta in general e similara, dar scade temperatura procesorului.

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Placebo. Cel mai probabil a scăzut temperatura pentru că ai curățat radiatorul de praf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate