Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Românii si pasiunile lor

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ma uitam zilele trecute pe History la "Forged in Fire" si acolo era un pompier, care dupa job, ca sa scape de stres, dar si de placere, batea fierul cat e cald (la propria forja).


Ma gandeam ca personal, cunosc foarte putini oameni romani, care au hobby-uri (pasiuni).
Numai vorbesc de ideea de cluburi, unde pasionatii sa se bucure impreuna.

Am niste prieteni straini, care au pasiuni precum tamplarie, olarit, pictura.

Ma refer la activitati creativ-recreative, nu de uitat la TV/Netflix/Smartphone sau iesit la halbere.

Nu stiu daca e o problema de educatie, de lipsa a timpului liber (toti alergam de nebuni) sau de conditia materiala, dar parca toti in jurul meu au innebunit si treptat se tampesc.

Toti sunt stresati, obositi, alergati.
Vor sa le faca pe toate si sa aiba de toate, niciodata negasind timp sa se bucure cat de cat de viata, sa incetineasca putin ritmul.
Traiesc de la concediu la concediu.

Si tanara generatie e rupta total de realitatile vietii, dar total!
La scoala invata exclusiv teorie si incep sa nu stie sa faca chiar lucruri banale din puncte de vedere practic.

Voi aveti pasiuni?

Mie imi place sa citesc, sa urc trasee montane usoare si din cand in cand sa fac diverse automatizari prin casa.
Mai mesteresc si masinile familei (imi place sama murdaresc pe maini), chestii de mentenanta.

Ma deranjeaza ca in familie sunt singurul care mai face si altceva decat bani sau Facebook/Instagram.

Edited by Ahasverus, 12 May 2021 - 21:28.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Fac trasee la munte. Duminica e rezervata iesirii la aer curat. Mi-am luat si echipament de catarat, astept sa vina caldura si sa se deschida salile. Duminca asta i-am aratat pustiului cum se face un rapel.
A reusit sa faca un rapel de 1 metru, ca la ala de 5 metri i-a fost frica. Sunt mandru de el. Posted Image

#3
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
La saracie nu prea iti permiti pasiuni.
Si mie mi-ar placea sa bat ferul dar sculele pentru asa ceva sunt f scumpe.
Deocamdata ma multumesc sa bat lemnul.
Dar si asta e scump
Am facut recent niste rafturi si polite si doar lemnul a costat vreo 1000 de lei. Cel mai ieftin lemn de brad/molid. Cu drumuri,lac,vopsea etc. 2000 de in total. Fara scule ca le aveam deja.Daca le socotesti si pe alea ajungi usor la 5000+ lei.
Si daca le cumperi gata facute de la magazin te costa 4-500 de lei

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Automatizari, prin casa si prin curte. Ocazie cu care mi-am redescoperit meseria (electronist) si incerc sa invat ceva programare si alte lucruri noi in domeniu. Face bine la neuronul din dotare.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
De exemplu ce automatizari faceti?

#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Automatizarea sistemului de incalzire in pardoseala, a irigatiei, a aerului conditionat, alerta si oprirea apei in caz de inundatie, alarma si supraveghere, plus maruntisuri de alea de luat maul la musafiri cu Alexa, lumini, TV, muzica

#7
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Prelucrari prin aschiere (strung, freza, etc), ceva sudura, tamplarie, router cnc facut de mine, circular la fel, depanari auto/moto.

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
am observat si eu trendul cu din concediu in concediu.
cred ca omul trebuie sa aiba un scop in viata ca sa aibe o coerenta. acum, vad unii pe afara care au un ca scop in viata sa se plimbe cu motoretele printr-un orasel mic si sa le tureze, ca doar au si tobe modificate. Majoritatea se plictisesc asa ca fie vor sa faca mai multi bani, sau sa calatoreasca, cam astea-s la moda acum si au fost de cand lumea.

Cat despre mine:
imi place sa citesc si sa meditez la ce citesc si eventual sa ma rog, sa am timpul meu unde sa beau un ceai si sa ma gandesc.
imi place sa ajut. defapt contul asta pe softpedia a fost facut ca sa invat despre case, dupa ce am decis ca nu mai vreau casa, am zis ca o sa stau sa ajut. chestia asta are multe detalii si nu are rost sa intru in ele. ideea e ca eram de obicei activ inainte de pandemie, facand diferite chestii.
sa ma plimb. si cand zic asta vorbesc de a ma plimba prin oras. desi am vizitat destule tari, am urcat munti si am batut potecile, o plimbare prin orasul meu imi face asa bine. fie singur sau cu familia. cand calatoresti parca nu observi toate lucrurile asa bine, ca totul e nou si de obicei esti obosit si incerci sa faci prea multe.
sa-mi cresc copii, desi e un job greu la care nu ma pricep.
sa aflu chestii. sunt curios de fel, asa ca pot urmarii chestii ca sa aflu despre bodybulding cand eu am fost o dala la sala in viata mea. dar na, sunt curios ce-si baga aia in ei, sau sa aflu cum traiesc astia in america in rulote sau masini.

Cateodata rad si ma intristez in acelasi timp cand vad ca ies oamenii la pensie si toti sunt tristi ca or sa se plictiseasca. Eu am zis mereu ca daca vrea Dumnezeu sa ma tina si la 100 de ani, sigur nu o sa ma plictisesc.

Edited by bobitad, 12 May 2021 - 21:50.


#9
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 08.03.2007
Din punctul meu de vedere, pasiunile la orice varsta sunt absolut necesare. Cand esti tanar, din pasiuni inveti, cand te mai maturizezi si imbatranesti, pasiunile sunt cele care te echilibreaza si iti tin trupul si sufletul in forma. Daca in viata faci doar ceea ce trebuie, fara sa faci ceea ce iti place, pe termen lung ai dat de naiba, si vad tot timpul oameni de genul asta in jurul meu. Ursuzi, morocanosi, fara chef de viata, fara directie si scop.
As spune ca cei la care soarta le ofera sansa ca din pasiune sa isi si castige existenta, sunt norocosi. Ma numar printre ei.

Edited by pisoiu2, 12 May 2021 - 22:02.


#10
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

View Postbobitad, on 12 mai 2021 - 21:48, said:

Cateodata rad si ma intristez in acelasi timp cand vad ca ies oamenii la pensie si toti sunt tristi ca or sa se plictiseasca. Eu am zis mereu ca daca vrea Dumnezeu sa ma tina si la 100 de ani, sigur nu o sa ma plictisesc.
In vederea iesirii la pensie (care va fi peste vreo 12 ani, daca nu apar alte idei idioate) mi-am construit o casa. Dotata cu atelier de electronice, loc sa-mi tin statia radio (am damblaua asta cu radioamatorismul). Mai nou am si atelier mecanic, dotat cu un ministrung pentru metale. Mai sudez, mai tai un lemn, tot ce se poate face pe langa casa. Zile sa am, ca de plictisit n-am cum. Daca stateam la bloc nu aveam parte de aceste placeri.
Chiar ma uitam acum ceva vreme la vecinii mei pensionari de la bloc (cand mai traia). Cat era ziua de lunga stateau pe banca din fata scarii si se uitau in gol. Nu vorbeau, nu jucau o tabla, un sah, ceva. Se uitau in gol. Acela a fost momentul decisiv in care m-am hotarat sa construiesc o casa la tara.

#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017

View Postyo9hrb, on 12 mai 2021 - 22:08, said:

In vederea iesirii la pensie (care va fi peste vreo 12 ani, daca nu apar alte idei idioate) mi-am construit o casa. Dotata cu atelier de electronice, loc sa-mi tin statia radio (am damblaua asta cu radioamatorismul). Mai nou am si atelier mecanic, dotat cu un ministrung pentru metale. Mai sudez, mai tai un lemn, tot ce se poate face pe langa casa. Zile sa am, ca de plictisit n-am cum. Daca stateam la bloc nu aveam parte de aceste placeri.
Chiar ma uitam acum ceva vreme la vecinii mei pensionari de la bloc (cand mai traia). Cat era ziua de lunga stateau pe banca din fata scarii si se uitau in gol. Nu vorbeau, nu jucau o tabla, un sah, ceva. Se uitau in gol. Acela a fost momentul decisiv in care m-am hotarat sa construiesc o casa la tara.
desi am doar 36, eu vad opusul. Oamenii care stau la bloc duc o viata mai plina, in sensul ca se mai intalnesc cu altii, fie la table, sah w/e. Mai schimba o vorba in timp ce se plimba sau mai se duc la market pe jos, mai se plimba cu nepotii si altele. Ce imi zici tu am mai auzit la multi, casa e ”salvarea”, unde te tii ocupat facand lucruri doar ca sa faci lucruri.

Eu la batranete nu as vrea sa stau la casa, iladi macar a fost destept si si-a facut casa eficienta energetic, ca el 1 la 1 milion. dar majoritatea stau si ingheata iarna in casa, de muncit si chestii, depinde cat te tin salele. Pe cei de la case ii vad singuri si tristi, chiar am in minte o imagine recenta. Acum na, fiecare cu ce vrea si asa suntem offtopic.

Edited by bobitad, 12 May 2021 - 22:18.


#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@bobitad cei de la oras se intalnesc cand e suficient de cald si totusi nu cand e canicula. Se duc la piata in cealalta parte de oras, tocmai ca sa aiba ceva de facut.
Cei din mediul rural nu au timp de astfel de chestii: au gradina, au animale care trebuiesc hranite, adapate, fie ca sunt -15 grade afara sau ca e duminica. Ei au intr-adevar activitati si fizice.

Revenind On topic, pasiunile mele au fost enumerate mai sus:
- mersul pe munte, de la drumetie, alpinism, ceva catarare, via ferrata, canyoning, dar si facut pentru "infrastractura montana" cateva ceva: construit/intretinut cateva refugii montane(nu singur bineinteles), remarcari de trasee, dat cu vopsea, carat si plantat stalpi.
- radioamatorismul, care il mai imbin cu prima pasiune, sa fii auzit de pe vf Retezat pana pe la Iasi, Suceava cu o statie de 300de grame, eu zic ca e ceva.
- automatizari si electronica care se mai leaga cu a doua pasiune in modurile digitale.

Edited by vestale, 12 May 2021 - 22:32.


#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ca pasiuni, in primul rand gastronomia. Imi place sa gatesc, gatesc, si imi place sa mananc in restaurante din care sa invat ce as mai putea gati nou. Ma uit la fotbal si mai investesc bani in echipamentele echipei favorite, e evident prima pasiune ca si aparitie, iar ca sport imi place sa merg cu bicicleta.

#14
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Oriunde ai sta, la casa sau la bloc, trebuie sa gasesti putin timp numai pentru tine, pentru pasiunile tale, altfel te uzezi fizic si psihic fara sa-ti dai seama cum.
Desi serviciul imi ocupa 80% din timp, tot ma ocup de o pasiune poate pentru unii ciudata, restaurez lampi stradale si vreau sa pun pe picioare un muzeu, daca aveti timp urmariti cateva din lucrarile mele pe canalul de youtube:  https://www.youtube....valirexx/videos

#15
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

View Postcutzu_rexi, on 12 mai 2021 - 21:31, said:

La saracie nu prea iti permiti pasiuni.



Vreti sa aveti  pasiuni, nu mai fiti  SARAKI!  

Tu daca ai fi urmat un curs de tamplarie si  ai fi fost pasionat de  mobila, acum faceai bani din  asta.

#16
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004

View Postiladi, on 12 mai 2021 - 21:35, said:

Automatizari, prin casa si prin curte. Ocazie cu care mi-am redescoperit meseria (electronist) si incerc sa invat ceva programare si alte lucruri noi in domeniu. Face bine la neuronul din dotare.
Daca nu-i dai ceva de lucru neuronului, o ia razna, ca un motor turat in gol, de-i sar pistoanele prin chiulasa, am vazut destule cazuri, din pacate.
Altfel, cand ma saturez  de "ce trebuie facut", am "piesulicile" electronice, sau gatit. Si ceva agricultura, prin gradina, de intretinere.

Edited by istratei, 12 May 2021 - 23:32.


#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca eram print , nascut intr-o familie regala din Europa, as fi avut ca pasiune sa caut animale rare si sa le omor.

Intrucat sunt un om obisnuit, am pasiuni normale, dintre care amintesc istoria si prepararea cafelei.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Prima pasiune a fost electronica. Mi-a luat multi ani de zile pana sa inteleg cum functioneaza de fapt un televizor. De la electronica, la forma semnalului, logica din spatele a tot ce inseamna televizorul. Imi spune mama ca de mic ma uitam la televizor, dar nu la ecran ci in spatele lui. Eram fascinat de luminitele alea ale lampilor, imi imaginam ce fac toate componentele alea de-acolo, ce rol au.
In timpul asta am construit diverse chestii, dar nu prea aveam piese pe masura ambitiilor. Si proiectele se lungeau, se taraganau, nu functionau chiar cum credeam eu.
Usor m-am dat pe partea teoretica a electronicii, revista Tehnium mi-a fost ghidul de inceput. Cand am ajuns la liceu, am cam terminat cu proiectele practice, mai faceam cate ceva reparatii pentru a castiga bani, dar nu ma mai simteam atras. Insa am citit tot ce se putea citi de la biblioteca liceului, biblioteca liceului industrial metalurgic si de la biblioteca municipala. Plus cartile tehnice pe care le cumpara mama in mod obligatoriu impreuna cu cele de beletristica, asa era pe vremea lui neanicu.
Pe la sfarsitul liceului m-am apucat mai mult de electronica digitala, calculatoare, in facultate am continuat cu algoritmi, logica formala, matematica din spatele algoritmilor,
Si am inceput sa fiu interesat de filozofia lucrurilor reale si formale. Din ce e facuta lumea, cum functioneaza, care-i scopul si care e natura intima a lucrurilor.
Apoi m-am reapucat de matematica ce-o lasasem vraiste. In special probabilitatile m-au interesat mai mult, motivat de o filozofie proprie despre modul in care se geometrizeaza lumea, Pe forum, enervat la culme de mdionis ca el stie fizica cuantica si eu nu, m-am apucat si de asa ceva, am continuat si cu matematica.

Ce vreau sa fac? Vreau sa inteleg cum functioneaza lumea, care-i rostul lucrurilor, care sunt posibilitatile de a privi din mai multe paradigme acelasi lucruri. Sunt fascinat de existenta si frumusetea ordinii si simetriei spatiului formal, al lucrurilor exprimabile in cuvinte, dar si in vederea periferica asupra acestora. Care-i natura gandirii, de ce se produce in felul asta, cum gandesc alti oameni.
Mai pe la batranete vreau sa ma apuc de filozofie, sa inteleg care a fost modul de gandire si setupul marilor ganditori.

Mi-ar pacea sa inteleg si mecanismele vietii, dar cred ca nu m-am nascut in mileniul care trebuie pentru asa ceva.

In afara de asta, inca imi mai place sa surubaresc. Munca obligatorie pentru existenta imi place sa fie de rutina. Topografia mi se potriveste. E usoara, de rutina, aer curat, miscare.
Imi plac perioadele de singuratate de o saptamana. Imi place sa merg in natura sa-mi pierd gandurile sau sa mi le adun.
Muzica, am inceput cu metale grele, am deviat spre rock vechi simfonica, jazz. Acum sunt in perioada muzicii clasice rusesti, imi plac foarte mult nunatele calde si flexibilitatea naturala a clasicilor rusi. Inainte am avut o perioada cu jazz arabic.

Imi plac oamenii deosebiti, chiar daca au si alte defecte pentru altii intolerabile. Oamenii cu pasiuni mari. Oamenii care vad lucrurile altfel dar care pot si sa exprime ce gandesc. Artistii si creatorii by default. Le tolerez orice naduf sau aroganta, atata timp cat au ceva  de valoare de pus in loc.
Cel mai mare esec e ca nu stiu sa cand la niciun instrument si stau prost la capitolul creativitate artistica. Este o latura pe care mi-as dori-o mai dezvoltata.

Nu-m place sa merg cu masina, nu sunt fan calatorii sau vacante. Nu-i place ciorba de burta si nicio ciorba cu smantana. Nu-mi plac adresarile formale si respectul formal. Nu-mi plac nuntile si genul asta de evenimente, nu-mi plac costumele barbatesti, nu-mi place cu ce se incalta lumea, urasc treinigurile si adidasii,  Nu-mi place sportul de dragul sportului, sa alergi cu scopul de a alerga sau sala. Inteleg sportul care are un scop, competitie, mersul pe munte sa cauti o borna. Efortul care trebuie sa aiba un scop in afara efortului insusi.
Cel mai mult ma ofileste muzica proasta, fata de care nu pot fi tolerant mai mult de o jumate de ora, o ora. Cea mai proasta muzica o consider cea de DJ, transul, trapul, toata pleiada asta de porcarii de la radio. Apoi ma enerveaza etno, abia dupa aia manelele pe care le consider mai inteligente decat multa din muzica de la radio. Asta nu inseamna ca-mi plac, nu-mi plac deloc, dar sunt mai tolerabile, cat timp n-au versuri imputite. Apoi ma enerveaza muzica repetitiva de la radio sau teveu, asta incluzand roclkul clasic. Nu vreau sa-l aud de 5 ori pe zi o piesa in repeat, fie ea si pink floyd (desi nu baga astia asa ceva). Nu-mi place nici muzica de la nunti, fie ea si rockul de dimineata. Dupa o noapte de etno, nu-mi baga thunderstruckul ca nu-l gust deloc.
Radio ascult cand sunt cu masina. Romania muzical, daca e semnal, daca nu prefer trinitas decat oricare alt radio. Muzica de la radio ma ofileste, imi sug din viata, ma termina.
Nu-mi plac prefacutii, ipocritii, zambetul escrocilor, avocatii, spagarii, agentii imobiliari, pesedistii si mai nou printii de lichtenstain. Nu-mi plac femeile vulgare, nu-mi plac barbatii care se cred femei, epilatii, cremuitii. Nu-mi plac in sensul ca fac misto de ei atat cat ma tine sarcasmul si atata timp cat nu sunt intr-o minorotate periculoasa pentru mine. In rest pot bea o bere cu ei. Cu prefacutii si necinstitii nu.
Nu-mi plac pozele cu barbati care zambesc ca prostii, genul CEO de succes. Mi se pare talamb.

Nu-mi place istoria ca-i aghezmuita, nu-mi plc statuile cu eroi, nu-mi plac armele si tehnica militara, nu-mi plac muzeele. Nu-mi plac filmele, nu-mi plac adaptarile de teatru, nu-mi lac remixurile, nu-mi plac muzicienii prea teatrali, sau cei care cer aplauze sau sa cante audienta in locul lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate