Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum obisnuim un motan cu o matza

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut !

Poate are cineva idee cum obisnuim un motan cu o matza, ambii varsta un an, nu au crescut impreuna si se bat tot timpul cand se intalnesc, mai precis ea il respinge si el se tot da la ea si darama impreuna casa.

Are importanta pe teritoriul cui (al ei, al lui) se intalnesc ?

E vreo sansa sa stea impreuna fara sa se mai bata ?

Le trebuie totul (apa, mancare, tavita cu nisip) separat ?

Apreciem orice sfat avizat , multumim

#2
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
daca motanu e in calduri nu ai ce sa ii faci, eventual sa il duci la tara dar pisica o ti la apartament

#3
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Cea mai importanta intrebare: sunt castrati ?

 james_tont89, on 09 mai 2021 - 22:44, said:

daca motanu e in calduri nu ai ce sa ii faci, eventual sa il duci la tara dar pisica o ti la apartament
Ai incurcat sexul felinei.

#4
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 james_tont89, on 09 mai 2021 - 22:44, said:

daca motanu e in calduri nu ai ce sa ii faci,

Motan in calduri? :)

 Malineanu, on 09 mai 2021 - 22:37, said:



Poate are cineva idee cum obisnuim un motan cu o matza,

In primul rand va trebui sa sterilizati matza, dupa aceea va fi liniste si pace. Pentru sanatatea si o viata lunga a motanului, castrati-l si pe el. In timp se vor obisnui, cu multa rabdare si blandete din partea voastra.
Eventual cumpara un Feliway la inceput, ajuta la relaxare.

#5
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

 AlbastruIndigo, on 09 mai 2021 - 22:53, said:

Motan in calduri? Posted Image



In primul rand va trebui sa sterilizati matza, dupa aceea va fi liniste si pace. Pentru sanatatea si o viata lunga a motanului, castrati-l si pe el. In timp se vor obisnui, cu multa rabdare si blandete din partea voastra.
Eventual cumpara un Feliway la inceput, ajuta la relaxare.

nu sunt de acord cu castrarea animalelor mai ales cele de casa, cum ar fi daca te-ar castra pe tine, ti-ar conveni. lasa motanu sa dea linistit la......pisica cand o apuca caldurile recomand mutarea ei undeva departe eventual la tara ( mare paguba in ciuperci daca il inseala pe motan)

Edited by james_tont89, 09 May 2021 - 23:00.


#6
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
La tara unde sunt multi alti motani peste tot ?
Animalele nu o fac pentru placere ca oamenii, asa ca nu mai scrie balarii.

#7
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
se vor obisnui in scurt timp, cat despre pisici in calduri nu stiu daca mai e cazul acum, in perioada asta cam toate matele deja fata

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Castreaza motanul, e singura solutie si repede, pana nu incepe sa marcheze sa va mute nasul din loc. Nici nu-ti imaginezi in ce hal miroase urina de motan necastrat! Si eu am motan si pisici si pana nu l-am castrat nu a fost pace.
Pisicile mele erau sterilizate de cativa ani cand am adus motanelul dar dupa ce a crescut a inceput razboiul. La motan castrarea nu ridica nici-o problema, se reface in maxim 24 ore. De pisica trebuie sa ai mai multa grija dupa sterilizare.

Edited by Freddy12, 09 May 2021 - 23:44.


#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
castreaza-i pe amandoi altfel pisica va umple de pui iar pisoiul se pisa prin toata casa si va scoate pe voi afara cu mirosul.

#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 james_tont89, on 09 mai 2021 - 22:59, said:

nu sunt de acord cu castrarea animalelor mai ales cele de casa, cum ar fi daca te-ar castra pe tine, ti-ar conveni.
Asa e, traiesc tot restul vietii deprimate cu ganduri sinucigase...

#11
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Freddy12, on 09 mai 2021 - 23:39, said:

Castreaza motanul, e singura solutie si repede, pana nu incepe sa marcheze sa va mute nasul din loc. Nici nu-ti imaginezi in ce hal miroase urina de motan necastrat! Si eu am motan si pisici si pana nu l-am castrat nu a fost pace.
Pisicile mele erau sterilizate de cativa ani cand am adus motanelul dar dupa ce a crescut a inceput razboiul. La motan castrarea nu ridica nici-o problema, se reface in maxim 24 ore. De pisica trebuie sa ai mai multa grija dupa sterilizare.

Probabil asa este - cu motanul necastrat - insa am pacatuit deja cu cu matza, am sterilizat-o - cu regrete, pe motan l-am lasat necastrat, poate o face si el pui vreodata.

Matza e a lui taica-miu si a fost o decizie grea, ar fi vrut batranul sa faca macar un rand de pui matza lui insa la bloc ii depasea posibilitatile, de-abea are grija de el, dar-mite de puii matzei.

De cand a fost sterilizata . s-a mai linistit insa tot nu-l suporta pe motan.

Motanul e al nostru si ne-am pus problema cumva sa-i putem tine uneori impreuna , dar se pare ca e greu sa-i pui la un loc.

Tata e foarte batran , a tinut mortis sa-si creasca matza gasita in piata - si i-am respectat dorinta - insa ne-am pus problema ca daca e bolnav sau intr-o zi nu va mai fi sa putem tine si matza cu motanul, nu sa aruncam matza in strada.

Pe de alta parte, daca i-am putea aduna impreuna uneori, am reusi sa ne facem concediile linistiti, nu conteaza in ce apartament ar sta, cine ramane acasa poate avea mai usor grija de ambii intr-un apartament decat imprastiati in 2 apartamente diferite.

Ne intereseaza sa incercam toate variantele, momentan nu am vrea sa castram motanul, nici matza nu am fi sterilizat-o insa daca batranul a vrut s-o tina mortis, a fost necesara sterilizarea, se suia pe pereti cu coada intr-o parte cand intrase in calduri si nu mai puteai face nimic in casa de mieunatul ei.

Pentru noi este irelevant ca fac sex, sau nu, motanul oricum are prietenele lui in parc insa momentan ii alearga pe ceilalti motani din parc fara sa para interesat de matzele aferente.

Nici de matza lui taica-miu nu pare interesat sexual, pare mai degraba intrigat, sare s-o bata indiferent pe ce teritoriu ar fi, al lui sau al ei. Iar pentru sarmana matza e un stress cumplit, i se intuneca fata numai cand il vede si scoate sunete de lupta si avertizare 2-3 ore dupa ce pleaca motanul, uneori , este clar un stress maxim pentru ea.

Motanul notru, la randul lui , s-a mai cumintit putin, nu stiu cat il va tine, a scapat cumva din camera noaptea cand am fost in concediu la socrii si s-a intalnit la 4 dimineata pe terasa blocului cu motanul socrilor - care e mai mare si mai experimentat in lupte, bine ca i-am auzit, a scapat al nostru doar cu cateva zgarieturi pe nas si vreo 5-6 muscaturi pe la gat si ceafa, era pe marginea terasei gata sa sara...


Ideea este ca ne intereseaza metodele de a-i compatibiliza (motanul cu matza) , unde e mai bine sa se apropie, pe teritoriul cui, pe youtube propuneau unii sa-i tinem in cusca, sau doar unul in cusca, sa se obinsuiasca cu mirosul, prezenta etc, altii zic ca trebuie sa aiba totul separat, mancare, apa, litiera etc, ne intereseaza cine stie in conditiile date care ar fi procedura eficienta ...

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Inca nu este interesat dar pisica il simte ca mascul necastrat si ii este frica de el. Dupa ce motanul meu s-a maturizat din punct de vedere sexual, pisicile nu mai voiau sa stea in casa, una statea in veranda si alta pe acoperisul garajului, noroc ca era vara. Cum le vedea, bestia sarea la ele, ele se speriau si ripostau si incepea bataia. Dupa ce l-am castrat, s-a calmat si au putut convietui, uite ca au trecut 9 ani de atunci.

#13
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Freddy12, on 10 mai 2021 - 13:11, said:

Inca nu este interesat dar pisica il simte ca mascul necastrat si ii este frica de el. Dupa ce motanul meu s-a maturizat din punct de vedere sexual, pisicile nu mai voiau sa stea in casa, una statea in veranda si alta pe acoperisul garajului, noroc ca era vara. Cum le vedea, bestia sarea la ele, ele se speriau si ripostau si incepea bataia. Dupa ce l-am castrat, s-a calmat si au putut convietui, uite ca au trecut 9 ani de atunci.


La socrii au co-existat 3 ani matza nesterilizata + motan necastrat, e adevarat ca o cam batea uneori, dar se si jucau, dupa 3 ani matza a fugit - probabil satula de toanele agresive ale motanului. Eu am stat uneori pe acolo chiar si 10 zile si nu s-au batut in timpul acesta dar asa mi s-a zis, ca de bataie a fugit.

Pe scurt: e regula ca motanul necastrat e amenintare pentru o matza (± sterilizata) ?

Intreb pur si simplu deoarece incerc sa inteleg si sa simplific lucrurile.

Animalele astea , daca nu-s crescute de mici impreuna, doar bataie si teritorialitate stiu ?...

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Malineanu, on 10 mai 2021 - 13:49, said:




La socrii au co-existat 3 ani matza nesterilizata + motan necastrat, e adevarat ca o cam batea uneori, dar se si jucau, dupa 3 ani matza a fugit - probabil satula de toanele agresive ale motanului. Eu am stat uneori pe acolo chiar si 10 zile si nu s-au batut in timpul acesta dar asa mi s-a zis, ca de bataie a fugit.

Pe scurt: e regula ca motanul necastrat e amenintare pentru o matza (± sterilizata) ?

Intreb pur si simplu deoarece incerc sa inteleg si sa simplific lucrurile.

Animalele astea , daca nu-s crescute de mici impreuna, doar bataie si teritorialitate stiu ?...
Cam asa e, din pacate. Depinde si de motan, daca e unul mai cumsecade cum era fostul meu motan balinez e mai bine. Dar motanii de rasa comuna sunt rai. Uite si asta al meu, are aproape 11 ani, e castrat de 9 ani si inca se bate cu alti motani din vecini, mereu are urme de zgarieturi pe urechi. Pleaca noaptea pe la 10-11 si apare dimineata sa manance. Acum vreo 4 ani intr-o vara m-am trezit din cauza unor urlete si miorlaituri grozave. Cand ma uit pe geam, gazonul parea nins, ma uit mai bine si observ ca era blana unui motan alb al vecinilor care facuse imprudenta sa incalce teritoriul motanului meu.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 james_tont89, on 09 mai 2021 - 22:44, said:

daca motanu e in calduri nu ai ce sa ii faci, eventual sa il duci la tara dar pisica o ti la apartament
motanii sunt tot timpul ”în călduri”

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
:D :D motanul nu are calduri. Doar țapul are.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate