Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering
 Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 

Intrebari Certificate de Urbanism.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all.

Nu sunt sigur daca este potrivit sa pun intrebarea aici avand in vedere ca este vorba de certificate de urbanism pentru o constructie (casa) sau pe aria juridica, avand in vedere ca este vorba de acte...

Am urmatoarea situatie:
Pentru acelasi imobil situat in Bucuresti, sector 2 am solicitat in decursul timpului (interval de 6 luni) mai multe certificate de urbanism, in numar de 3 diferite unul de altul, avand in vedere ca in aceasta scurta perioada de timp sau tot facut modificari la PUZ sector 2 gen suspendare si altele.
Scopul initial a fost sa vad daca pot obtine niste conditii mai favorabile.
Pe fiecare certificat este trecuta o valabilitate de 12 luni, toate 3 sunt inca in perioada de valabilitate vis-a-vis de acest termen.

Intrebarea mea (de fapt a arhitectului) este... oare daca se elibereaza un nou certificat cele care sunt mai vechi nu se anuleaza automat ?
Uitandu-ma pe fiecare certificat de urbanism nu am vazut nici o astfel de mentiune... si nu prea ne este clara situatia.... de asta intreb aici.

In cazul meu eu as vrea sa merg pe certificatul cu nr.2 care nu ma obliga sa mai fac si PUD, insa nu vrem sa ne asumam riscuri inutile... gen facem proiectul si obtinem toate avizele pentru acesta si cand depunem pentru autorizatia de construire sa ni se respinga pe motiv ca nu ar mai fi valabil... din cauza ca s-a mai emis un certificat mai nou.

Cunoasteti situatii similare ?

Mersi.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
E haos!
Atentie insa ce certificat ai scos: de informare (fara numar) sau de constructie (unul valabil pe 12 luni).

Daca nu s-a facut un puz care sa inglobeze terenul tau, faci exercitiul de pomana.
Regulile sunt dictate de PUG.
In mod normal trebuie sa dai declaratie ca renunti la Certif de Urbanism existent, ca sa iti emita unul nou.

#3
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 26.01.2014
certificatul informativ e informativ, orientativ il elibereaza serviciul urbanism conform PUZ
daca la cerere atasezi desenul, proiectul pentru care ceri certificatul de urbanisn, el este aprobat votat consiliul local si pe baza lui poti cere autorizatie de constructie

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Daca vrei ceva ce se incadreaza in PUZ/PUG, nu se voteaza nimic.
PUD se voteaza.

#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Este vorba de 3 certificate de urbanism de constructie... am cerut S+P+2E adica maximul zonei fara PUD.... chiar daca o sa construiesc cel mai probabil doar D+P+1E.
Din cate stiu eu dupa suspendarea noului PUZ sector 2 de catre Nicusor Dan in instanta, se trece automat la PUZ-ul anterior... va rog sa ma corectati daca gresesc. Probabil ca in baza acestui PUZ anterior am primit certificatul nr.2 singurul unde nu-mi cere PUD.
Nu mi s-a cerut nici sa dau nici o declaratie ca as renunta la nici unul dintre cele 3 certificate... toate 3 de constructie in termenul de valabilitate de 12 luni... si fiecare cu alte reguli...

Am crezut ca doar mie mi se pare ca este haos... pana la urma n-am idee daca sunt sau nu toate valabile sau doar unele... sau altele... iar riscul de a merge pe unul din ele (oricare) este destul de mare la costuri in bani si timp :(

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Mergi cu CU care iti convine la urbanism si fa pe prostul, intreaba daca mai e valabil.


#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am trecut la nivelul urmator... si anume probe scrise :)
Cerere scrisa in care solicit tot un raspuns scris... stii cum este... verba volant, scripta manent... problema este ca trebuie sa astept cel putin 30 zile pentru un raspuns oficial :(

#8
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am revenit cu un update in speranta ca le va fi si altora de folos.
Din discutia avuta toate cele 3 certificate de urbanism sunt valabile.
In cazul meu la certificatul 1 si 3 se specifica clar ca trebuie P.U.D. nu si la certificatul nr.2.
In urma discutiei s-a precizat ca si pentru certificatul nr.2 este nevoie de PUD, deoarece cat PUZ este suspendat se aplica PUG unde se prevede ca se face PUD. :(

Din ce am inteles un PUD dureaza cel putin 4 luni.... asta in cel mai bun caz... insa insa eu nu am intalnit pana acum "cel mai bun caz...".

Asa ca revin cu o noua intrebare... daca ati facut PUD pentru Bucuresti si cat a costat ?
Pana acum am gasit oferte intre 910E si 1500E pentru un teren de 342MP.

#9
ovione1

ovione1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2021
Salut, ma atasez si eu topic'ului.

Incerc sa depun o cerere online pentru un certificat de urbanism de informare pe platforma econfirmare.ro

M'am blocat la pasul de plata a taxei. Mai exact, nu stiu cat costa, nu am reusit sa gasesc pe site'ul priariei Tunari.
Daca suni la primarie, e un robot dragut, care iti spune sa le dai mail si apoi iti inchide. Am dat un mail insa nu am primit nici un raspuns de 2 zile.

Terenul are 416mp intravilan in Tunari.

Am gasit la alte primarii ca te costa in functie de mp dar difera de la primarie la primarie.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate