Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Tv fara cablu prin casa

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Tombond007

Tombond007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2021
Mi-as dori un box (o cutiuta ca un router wireless) la intrarea in apartament la care sa conectez cablul TV (semnal analogic sau digital) si care sa transmita prin wireless sau prin altceva la televizoare semnalul. Asta pentru a nu mai trage cabluri prin toata casa. Exista asa ceva, imi puteti da un exemplu de astfel de produs? Habar n-am daca exista sau cum se cheama

#2
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019
Ai putea face asta, oarecum, cu un Raspberry Pi cu Tvheadend sau Cesbo Astra pe el. Cumperi tuner pe USB, il bagi in RPi, bagi in el cablul, setezi serverul, iei streamurile și creezi un fișier M3U pe care îl pui pe TV. Dacă n-ai TV-uri smart, îți va trebui un Android box sau altceva de genul.

Totuși, soluția asta nu e tocmai ideală. Dar nu știu să existe altceva. Era Slingbox dar din câte știu s-au închis serverele.

#3
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Prin cablu e sfant.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si TV-ul si internetul. Chiar si pentru Wi-Fi optim peste tot, tragi cabluri prin casa de la router la AP-uri.

#5
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Cauta wireless AV pe google.
https://www.amazon.c...r/dp/B07L9PKCJL

#6
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012

 Tombond007, on 30 aprilie 2021 - 23:54, said:

Mi-as dori un box (o cutiuta ca un router wireless) la intrarea in apartament la care sa conectez cablul TV (semnal analogic sau digital) si care sa transmita prin wireless sau prin altceva la televizoare semnalul. Asta pentru a nu mai trage cabluri prin toata casa. Exista asa ceva, imi puteti da un exemplu de astfel de produs? Habar n-am daca exista sau cum se cheama


'' Dezavantajele retelelor wireless :

Securitate – Protejati-va datele sensibile cu copii de rezerva, retele private izolate, criptare puternica si parole. Este recomandat sa monitorizati traficul de acces la retea catre si din reteaua wireless.
Interferenta – Deoarece retelele wireless utilizeaza semnale radio si tehnici similare pentru transmisie, acestea sunt susceptibile la interferente de la lumini si dispozitive electronice.
Conexiuni inconsecvente – de cate ori auziti „Asteptati un moment, am pierdut conexiunea?” Din cauza interferentei cauzate de dispozitivele electrice si/sau de elemente care blocheaza calea de transmisie, conexiunile wireless nu sunt aproape la fel de stabile ca cele printr-un cablu dedicat.
Viteza – Viteza de transmisie a retelelor wireless se imbunatateste. Cu toate acestea, optiuni mai rapide (cum ar fi gigabit Ethernet) sunt disponibile prin intermediul cablurilor. Daca utilizati wireless pentru acces la internet, conexiunea la internet reala pentru casa dvs. sau scoala este, in general, mai lenta decat dispozitivele de retea wireless. Daca, de asemenea, mutati cantitati mari de date in jurul unei retele private, o conexiune prin cabluri va permite ca lucrarea sa se desfasoare mult mai rapid. ''

sursa : https:// revicon .ro/avantajele-si-dezavantajele-retelelor-wireless/

Edited by noname44, 01 May 2021 - 08:32.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011

 electro2006, on 01 mai 2021 - 01:28, said:

Cauta wireless AV pe google.
https://www.amazon.c...r/dp/B07L9PKCJL


Si unde baga omul cablul coaxial in jucaria asta ?   Trebuie tuner separat pe langa ea, programele se schimba din el.  Bineinteles, totul la calitate 480p, evident.  Dar deh, ai wireless.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Daca TV-urile au macar interfata de retea (mufa UTP) cumperi un adaptor Wi-Fi - ethernet sau programezi in modul bridge un router. Daca nu, cumpara-ti smartTV-uri.

#9
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 21.05.2019
SMart tv, sau ANdroid box si pui IPTV pe el.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 novotab51, on 01 mai 2021 - 00:42, said:

Ai putea face asta, oarecum, cu un Raspberry Pi cu Tvheadend sau Cesbo Astra pe el. Cumperi tuner pe USB, il bagi in RPi, bagi in el cablul, setezi serverul, iei streamurile și creezi un fișier M3U pe care îl pui pe TV. Dacă n-ai TV-uri smart, îți va trebui un Android box sau altceva de genul.

Totuși, soluția asta nu e tocmai ideală. Dar nu știu să existe altceva. Era Slingbox dar din câte știu s-au închis serverele.
merge, am eu facut asa acasa, un raspberry pi pe care e instalat tvheadend si tot raspberry pi-uri cu libreleelc (kodi) la fiecare televizor ca si clienti. daca ai televizoare cu android rulezi kodi pe ele direct. totul prin reteaua wireless. merge brici si intefata de la kodi e f. misto pt televizor. trebuie tv-tunere cati clienti o sa fie conectati simultan, dealtfel se uita toti la acelasi post tv. nu-i o solutie chiar foarte simplu de implementat...

Edited by Fane, 01 May 2021 - 14:50.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
era sa uit. raspberry pi-urile si Kodi stiu de hdmi-cec, asta insemna ca le operezi cu telecomanda televizorului, nu-ti trebuie o telecomanda dedicata pt ele. per total e o solutie foarte eleganta.

#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 modoran, on 01 mai 2021 - 09:07, said:



Si unde baga omul cablul coaxial in jucaria asta ?  ....
Valabil si pentru restul raspunsurilor

#13
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
cablul este sfant.
pentru orice.
si pentru cablu tv, si pentru TV.
trage si cablu tv in fiecare camera si cablu internet.
Serios.
fara gluma.

#14
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Tot ce au zis colegii pina acum ref cablu-  plus, wireless e de inteles pt chestii care le muti des, un tv l-ai pus pe perete si acolo ramine.
Pina sub el vii cu ce cablu vrei in plinte, poti pune si canal de plastic pina la tv si nu vezi pic de cablu, nu se agata nimeni de ele, picioare , scaun, aspirator, kinder etc…

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Si eu recomand cablurile pt stabilitate si in special pt simplitate.

#16
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Daca ai implementa solutia asa cum ar fi cel mai simplu (cablu ---> amplificator RF pentru toate canalele ---> antena emisie), crezi ca vecinii nu ar prinde semnalul tau?

#17
stefan_iutu

stefan_iutu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2017
Salut, ai gasit o rezolvare pt aceasta problema ?

Pentru cei ce au recomandat "Ai putea face asta, oarecum, cu un Raspberry Pi cu Tvheadend sau Cesbo Astra pe el. Cumperi tuner pe USB, il bagi in RPi, bagi in el cablul, setezi serverul, iei streamurile și creezi un fișier M3U pe care îl pui pe TV. Dacă n-ai TV-uri smart, îți va trebui un Android box sau altceva de genul." Imi puteti oferii detalii ce anume trebuie sa achizitionez . La o simpla cautare pe google a Raspberry Pi gasesc o placa de baza. Aceasts e solutia ? Multumesc

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Este un SBCs (single board computer).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate