Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recomandare placa de sunet externa

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Salut,

Va rog sa imi recomandati si mie o placa de sunet externa pe USB (2.0/3.0), type-c sau Thunderbolt
Obligatoriu placa de sunet sa aiba iesire Digitala Optica sau Digital SPDIF (coaxial).

Placa de sunet se va conecta la un laptop.

Buget maxim 1000 RON.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Eu pe asta o am de foarte demult
https://www.emag.ro/...3BoCT78QAvD_BwE

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Ia-o pe cea mai ieftina pe care o gasesti, nici pomeneala sa dai 1000 de lei pentru iesire optica sau coaxial, practic placa de sunet nu e acolo, ci in urmatorul aparat conectat la ea.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Obligatoriu placa de sunet sa aiba iesire Digitala Optica sau Digital SPDIF (coaxial).
In cazul asta nu e o placa de sunet - doar preia semnal digital de pe USB si-l da mai departe pe optic.

Nu proceseaza nimic.

Se gasesc adaptoare USB la optic si nu sunt prea scumpe.

Laptopul nu are isire optica ? Intreb ptr ca multe au.

Dac vrei neaparat un DAC ce are si iesire optica - dar practic dai banii degeaba pe partea de DAC asta e foarte ok - https://www.avmall.r...d10s-negru.html

Edited by eiffel, 28 April 2021 - 12:14.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 eiffel, on 28 aprilie 2021 - 11:58, said:

In cazul asta nu e o placa de sunet - doar preia semnal digital de pe USB si-l da mai departe pe optic.

Nu proceseaza nimic.

Se gasesc adaptoare USB la optic si nu sunt prea scumpe.

Laptopul nu are isire optica ? Intreb ptr ca multe au.

Dac vrei neaparat un DAC ce are si iesire optica - dar practic dai banii degeaba pe partea de DAC asta e foarte ok - https://www.avmall.r...d10s-negru.html

Nu am nevoie de DAC... doar de la USB sau Thunderbolt la Digital Optic sau Digital Coaxial.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Mirel,indiferent cat de scumpa este placa de sunet ce se conecteaza la usb sa stii ca ea nu poate livra o performata deosebita.Asa ca nu te arunca la ceva scump ca dai banii degeaba.O performanta de luat in seama o pot livra doar placile de sunet pe pci cea ce nu este cazul tau,o spun doar informativ.[ https://cdni.vexio.ro/images/products/img_2014040409/51859/normal/placa-de-sunet-creative-sound-blaster-z-pci-e-retail-111156.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La placi de sunet iti recomand Creative(au in spate un istoric impresionant),ar fi si Yamaha(campioni in sunet) dar sunt prea scumpe,exagerat de scumpe pentru noi romanii.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
PiticVerde si cum vrei sa conectez o placa pe PCI la un laptop?

In plus de asta, eu trebuie sa trimis semnal digital catre echipament, echipamentul se ocupa mai departe de partea de decodare si redare a sunetului. Semnalul digital e semnal digital, nu putem vorbi de calitate pana la urma. Treaba o face echipamentul care primeste semnalul digital.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 adisz, on 28 aprilie 2021 - 11:40, said:

Eu pe asta o am de foarte demult
https://www.emag.ro/...3BoCT78QAvD_BwE

Super.Are si suport la windows 10.

 mirel3003, on 28 aprilie 2021 - 13:40, said:

PiticVerde si cum vrei sa conectez o placa pe PCI la un laptop?

In plus de asta, eu trebuie sa trimis semnal digital catre echipament, echipamentul se ocupa mai departe de partea de decodare si redare a sunetului. Semnalul digital e semnal digital, nu putem vorbi de calitate pana la urma. Treaba o face echipamentul care primeste semnalul digital.

Intradevar treaba o face echipamentul care primeste semnalul dar conteaza foarte mult ce primeste.Poate sa fie echipamentul maxim de jmecher daca sunetul ce intra in el nu este pe masura echipamentului.E ca si cum ai avea un super mega pc si pui o placa de sunet de 200 de lei...Spuneam sa nu te astepti la o calitate a sunetului deosebita ce iese din placa externa.Vezi ca  adisz iti recomanda o placa de sunet ce el o foloseste de cativa ani... .Am verificat are suport la windows 10.

Edited by PiticVerde, 28 April 2021 - 13:52.


#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 PiticVerde, on 28 aprilie 2021 - 13:47, said:

Intradevar treaba o face echipamentul care primeste semnalul dar conteaza foarte mult ce primeste.Poate sa fie echipamentul maxim de jmecher daca sunetul ce intra in el nu este pe masura echipamentului.E ca si cum ai avea un super mega pc si pui o placa de sunet de 200 de lei...Spuneam sa nu te astepti la o calitate a sunetului deosebita ce iese din placa externa.Vezi ca  adisz iti recomanda o placa de sunet ce el o foloseste de cativa ani... .Am verificat are suport la windows 10.

Omule primeste DIGITAL, la digital nu exista semnal prost sau bun... si cu un calculator de 200 ron ca si unu de 20.000 ron acelas semnal digital il trimite prin USB.

E un domeniul pe care nu il stapanesti, lasa oamenii care au habar despre acest domeniu sa vorbeasca....
Mergi pe topicul dedicat achiziitiilor de laptopuri si blameaza laptopurile Asus ca la asta am vazut ca esti expert!

Edited by mirel3003, 28 April 2021 - 13:55.


#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Trebuie sa te gandesti ca acel semnal digital trece intai prin placa de sunet a laptopului ,placa baza ,usb ,placa de sunet externa .O fi acel sunet  digital dar nu mai este sunetul pur pe care il ai inmagazinat in acel laptop.Sunt ,citiri,decodari ,prelucrari pana sa-ti intre in placa de sunet externa.Digital ,digital dar multi prelucrat.

 mirel3003, on 28 aprilie 2021 - 13:52, said:

Omule primeste DIGITAL, la digital nu exista semnal prost sau bun... si cu un calculator de 200 ron ca si unu de 20.000 ron acelas semnal digital il trimite prin USB.

E un domeniul pe care nu il stapanesti, lasa oamenii care au habar despre acest domeniu sa vorbeasca....
Mergi pe topicul dedicat achiziitiilor de laptopuri si blameaza laptopurile Asus ca la asta am vazut ca esti expert!

Imi pare rau dar in acest caz nu ai dreptate.Trebuie sa intelegi un lucru.Muzica ce o ai tu inmagazinata pe hdd,ea nu poate ajunge asa in placa ta de sunet externa.Acel format ce il ai tu,ca e flac ca e mp3 ea trebuie decodificata si transmisa mai departe .Detalii gasesti pe site-uri de specialitate .Pana la placa de sunet externa tu crezi ca ajunge asa pur si simplu prin simplu fapt ca e digitala?Eu nu mai intru in detalii dar iti spun: orice sunet iesit printr-un usb nu are aceasi calitate ca unul dintr-o placa de sunet interna dedicata.Inteleg ca ai laptop si nu ai cum sa folosesti ceva intern dedicat si sfatul meu e sa nu te arunci la sunet extern scump ca dai banii degeaba.pana la urma sunt banii tai si faci ce vrei cu ei.Detalii gasesti pe site-uri de specialitate.

Edited by PiticVerde, 28 April 2021 - 14:02.


#11
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

 PiticVerde, on 28 aprilie 2021 - 14:01, said:

Imi pare rau dar in acest caz nu ai dreptate.Trebuie sa intelegi un lucru.Muzica ce o ai tu inmagazinata pe hdd,ea nu poate ajunge asa in placa ta de sunet externa.Acel format ce il ai tu,ca e flac ca e mp3 ea trebuie decodificata si transmisa mai departe .

Tu te inseli... decodarea o face echipamentul unde ajunge semnalul digital. In acest caz placa de sunet, defapt nici macar nu e o placa de sunet e un convertor digital.

#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Ai cerut sfaturi si ai primit.Daca eu mi-am exprimat o opinie in loc sa fi multumit ca o primesti reactionezi cum reactionezi.Daca nu iti convine parerea mea treci peste ,si fa asa cum iti convine tie sau ce te sfatuieste alta persoana ,ce te oblig eu sa faci intr-un anumit fel?Primesti pareri ,tragi concluzii si alegi sa faci asa cum doresti.Fiecare isi face opinia lui in baza experientei de care are parte,pozitive ,negative,ca e proasta ca e buna.. .
1.Sa stii ca am facut tot felul de experimente legate de sunet la un mic studio de inregistrari al fostului meu cumnat fiind foarte curios de acest aspect.Am vazut diferente majore intre sunet intern si extern editat pe aparatura destul de performanta.Mesajul ce am vrut eu sa ti-l transmit chiar nu l-ai inteles,imi pare rau ca te-ai suparat si ai luat foc.
2.Pana la urma care e  problema ca nu recomand laptop-uri Asus si sa merg pe topicurile dedicate latopurilor? Tu ai creat un topic legat de placi de sunet.Daca eu am intampinat probleme cu acest brand(asus) si in momentul in care le-am reparat am vazut ce calitate slaba este in ele,sau faptul ca multe din acest brand vin cu defecte pentru a fi reparate, cum pot sa recomand asa ceva...Pana la urma chiar nu inteleg ce treaba are asus cu topicul tau.

Edited by PiticVerde, 28 April 2021 - 14:26.


#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 PiticVerde, on 28 aprilie 2021 - 14:17, said:

Ai cerut sfaturi si ai primit.Daca eu mi-am exprimat o opinie in loc sa fi multumit ca o primesti reactionezi cum reactionezi.Daca nu iti convine parerea mea treci peste   si fa ,si fa asa cum iti convine tie sau ce te sfatuieste alta persoana ,ce te oblig eu sa faci intr-un anumit fel?Primesti pareri ,tragi concluzii si alegi sa faci asa cum doresti.Fiecare isi face opinia lui in baza experientei de care are parte,pozitive ,negative .
1.Sa stii ca am facut tot felul de experimente legate de sunet la un mic studio de inregistrari al fostului meu cumnat fiind foarte curios de acest aspect.Am vazut diferente majore intre sunet intern si extern editat pe aparatura destul de performanta.Mesajul ce am vrut eu sa ti-l transmit chiar nu l-ai inteles,imi pare rau ca te-ai suparat si ai luat foc.
2.Pana la urma care e  problema ca nu recomand laptop-uri Asus si sa merg pe topicurile dedicate latopurilor? Tu ai creat un topic topicul legat de placi de sunet.Daca eu am intampinat probleme cu acest brand(asus) si in momentul in care le-am reparat am vazut ce calitate slaba este in ele cum pt sa recomand asa ceva...Chiar nu inteleg ce treaba are asus cu topicul tau.

Daca nu sti, nu raspunzi, astfel induci oamenii in eroare...
Simplu, nu stiu nu ma bag, nu imi dau cu parerea!!!

#14
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

 PiticVerde, on 28 aprilie 2021 - 14:01, said:

Acel format ce il ai tu,ca e flac ca e mp3 ea trebuie decodificata si transmisa mai departe .

Ceea ce spui se intampla doar in cazul in care fisierul flac sau mp3 il transformi in semnal analog (decodezi semnalul digital in analog).

 PiticVerde, on 28 aprilie 2021 - 14:01, said:

orice sunet iesit printr-un usb...

Prin USB nu iese sunet.

Opreste-te din postari ca nu stapanesti elemente de baza.

#15
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

 PiticVerde, on 28 aprilie 2021 - 14:01, said:

Orice sunet iesit printr-un usb nu are aceasi calitate ca unul dintr-o placa de sunet interna dedicata.

Esti in urma cu tehnologia, vezi ca pe thunderbolt 4 ai viteze asemanatoare cu cele de pe PCI-E. De nu nu ar putea o placa de sunet externa sa aiba aceeas calitate, sau chiar una mai buna ca cea interna?
In 2021 poti lega placa video la laptop si sa ai aceeas performanta ca pe desktop si nu poti lega o amarata de placa de sunet care are nevoie de o latime de banda de cateva mii ori mai mica ca o placa video...
70-80% din firmele de sonorizare evenimente folosesc laptopuri apple care transmit sunetul de pe laptop catre amplificator prin USB/Thunderbolt... toti aia sunt niste prosti, asa-i?

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Poate te ajuta un adaptor bluetooth care sa fie conectat la boxe prin conexiune optica. E o solutie mai eleganta.
https://www.emag.ro/...k/pd/DCQLQ5BBM/
https://www.domo.ro/...-pMiI1MjQtNQ-l/

Edited by Leo2006, 28 April 2021 - 17:07.


#17
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Foarte multumit de asta

Scoate si sunet analog, dar si semnal digital optic,
Pare ca s-a mai si ieftinit, micuta si fasneata

#18
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Din punctul meu de vedere cea mai eleganta solutie in cazul tau e un cablu convertor Type-C to SPDIF -
https://www.aliexpre...1010171187.html

pret 300 Ron 1.5M si nu te mai complici cu Cablu USB - Convertor/Placa Sunet - Cablu Coaxial

Mai asteapta si alte pareri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate