Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Bicicleta sosea

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
602 replies to this topic

#127
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011
Forget about OTEL :)   -  cadrul tre sa fie din AL7005 - https://www.satinces...ycle-frame-mix/

#128
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postjeff48, on 10 ianuarie 2022 - 14:27, said:

Deci retur scrie pe colet, deoarece cadrul e prea mare pt.mine, la înălțimea mea de 180 cm.
Wow, chiar așa mare e diferența efectivă? Nu se poate regla ușor din șa lăsată, ridicat ghidon etc.? Mi se pare exagerat ce spui; sunt 2 centimetri în plus, nu în minus. De fapt nici 2 centimetri.
Chiar nu întreb retoric sau la mișto; chiar vreau să știu cum afectează o astfel de diferență.
Chiar dacă bagi numai ture de sute de kilometri, ai totuși 1,8 m, nu ești scund. Ăla nu e cadru de foarte înalți.

#129
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
In general e mai bine sa fie mai mica, nu mai mare. La biciclete!
In situatia lui ar putea lua o pipa mai scurta combinata cu un ghidon cu un reach mai mic. Eu la 1.88 merg pe marimea 58 la Lapierre, 590 mm TT si reach 402 mm.

#130
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 27.04.2014
Am comandat de la Decathlon o cursiera Van Rysel EDR AF 105, echipat full Shimano 105; masura M. Cursiera mult mai ieftina, bineînțeles inferioara canondale-ului dar e suficient pentru mine care parcurg lunar aprox. 1500 km, bineînțeles între lunile aprilie, mai- octombrie-noiembrie

#131
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 27.04.2014

View Postonisifor12, on 11 ianuarie 2022 - 00:38, said:

Wow, chiar așa mare e diferența efectivă? Nu se poate regla ușor din șa lăsată, ridicat ghidon etc.? Mi se pare exagerat ce spui; sunt 2 centimetri în plus, nu în minus. De fapt nici 2 centimetri.
Chiar nu întreb retoric sau la mișto; chiar vreau să știu cum afectează o astfel de diferență.
Chiar dacă bagi numai ture de sute de kilometri, ai totuși 1,8 m, nu ești scund. Ăla nu e cadru de foarte înalți.
  Dacă dai 1600€ pe bicicleta ai pretenția sa ti se potrivească fără alte soluții de rezolvare. Chiar nu m-am riscat sa raman nemultumit de cursiera începând cu primul km

#132
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostLegi, on 11 ianuarie 2022 - 08:53, said:

In general e mai bine sa fie mai mica, nu mai mare.
Biciclete moderne, produse de vreo 10-15 ani încoace, au geometrie un pic mai aerodinamică decât cele dinainte, cel puțin în ceea ce privește top-tubeul, acesta nu mai este paralel cu solul, deci o persoană scundă poate merge pe o bicicletă ce este o marime mai mare. În ceea ce priveșe o bicicletă de șosea, de fapt chiar și la mtb, cu ce influențează că ai reach/top tube length mai mare? Că stai aplecat cu 2 centimetri mai mult? Așa și?

View Postjeff48, on 11 ianuarie 2022 - 12:58, said:

Dacă dai 1600€ pe bicicleta ai pretenția sa ti se potrivească fără alte soluții de rezolvare.
Nu există să ți se potrivească perfect. Confortul se poate schimba în funcție de dispoziția de moment și de condiția fizică sau cât de mult/tare ai mers în ultima vreme. Să îți reglezi înălțimea șelei e ceva banal, normal, altceva nu văd ce te-ar deranja, de asta am întrebat.
Altfel spus, pe mărimea dorită de tine, aleasă să fie perfectă, poți să dai rateu dacă nu îți setezi înălțimea șelei și a ghidonului corespunzător. Sigur, dacă pipa este prea lungă îți pot amorți grav mâinile, dar asta nu cred că ține de mărimea cadrului.
Adică pe un cadru ce nu este fix măsura ta, poți merge foarte bine dacă este setat cum trebuie față de cum poți merge pe un cadru fix măsura ta, dar neajustat corespunzător.

Edited by onisifor12, 11 January 2022 - 20:07.


#133
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postjeff48, on 11 ianuarie 2022 - 10:47, said:

Am comandat de la Decathlon o cursiera Van Rysel EDR AF 105, echipat full Shimano 105; masura M. Cursiera mult mai ieftina, bineînțeles inferioara canondale-ului dar e suficient pentru mine care parcurg lunar aprox. 1500 km, bineînțeles între lunile aprilie, mai- octombrie-noiembrie
nu cred ca gaseai la bani astia full 105 + roti destul de bune fulcrum de firma

#134
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
A venit bicla ? E chiar sub 9 kg asa cum zice pe site ?

#135
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 27.04.2014

View Postflorinlib, on 26 ianuarie 2022 - 12:41, said:

A venit bicla ? E chiar sub 9 kg asa cum zice pe site ?
  Da. Am primit cursiera Van Rysel. E masura M și greutatea cu pedalele montate e de 8,8 kg. Arata ok, am asamblat-o de vreo câteva zile. Voi posta câteva poze cu bicicleta daca te intereseaza

#136
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 27.04.2014
Câteva poze cu bicicleta:

Attached Files



#137
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
Sa te bucuri de ea multi km !

#138
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 27.04.2014
Merci👍

#139
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
eu as schimba pedalele alea urgent eventual si pe viitor ghidolina cu ceva cu insertie de  gel  un pic mai calitativa.
Ai iesit cu ea?
Cum ti se par rotile?

Edited by Varonul, 01 February 2022 - 08:35.


#140
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 27.04.2014
Salut. Nu am ieșit cu bicicleta. Pedalele nu arata foarte bine dar au fost livrate impreuna cu bicicleta in colet, sunt marca BTWin. Am niște pedale de aluminiu, le voi monta. Pedale profesionale nu folosesc și nici pantofi de ciclism

Rotile arata foarte bine, sunt de calitate, greutate redusa, s-au folosit materiale ok. Sunt curios de aderenta la sol a bicicletei. Prima mea impresie ar fi ca e posibil sa derapeze cam ușor. Repet, e impresia mea, nu am rulat încă nici un metru pe bicicleta asta. Nu se pot compara cu rotile de carbon dar sunt ok. Voi reveni cu impresii după ce voi parcurge măcar 100-200 km cu aceasta cursiera

#141
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 27.04.2014

View PostVaronul, on 01 februarie 2022 - 08:34, said:

eu as schimba pedalele alea urgent eventual si pe viitor ghidolina cu ceva cu insertie de  gel  un pic mai calitativa.
Ai iesit cu ea?  O cursiera cu prețul de 1000€ nu poate prezenta numai aspecte pozitive. Ai dreptate și in privința ghidolinei
Cum ti se par rotile?

Scuze pt. postare. Am scris între rândurile tale

#142
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

edale profesionale nu folosesc și nici pantofi de ciclism

In cazul asta ar trebui sa pui o pereche cu ratrape.
Parca nu merge la biciclete de genul asta cu pedale de copii. E diferenta semnificativa in efortul aplicat.

Ce latime de cauciucuri are? Optimul e pe la 28, daca sint de 25 sau sub e cam nasol.

Edited by vrajitoruldinoz, 02 February 2022 - 19:02.


#143
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Poți pune pedale duale. Eu asa folosesc, chiar dacă sunt SPD.

#144
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
edit

Edited by sirgoofy, 02 February 2022 - 20:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate