Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Proteza totala metalo ceramica (portelan)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Angel Wings

Angel Wings

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2007
DaniMMM esti incredibil. Daca toti stomatologii ar fi ca tine si Irina, am fi la superlativ. Va multumesc pentru tot suportul!

#20
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu sunt stomatolog Posted Image

dar na, cand vezi bataia asta de joc pe sanatatea, timpul si banii oamenilor....

am o prietena cu bruxism, dar nu atat de grav. are dintii tociti, crapati, i-a spus sa isi faca niste veneers speciale. Ffff scump

Edited by irina2014, 22 April 2021 - 19:34.


#21
Angel Wings

Angel Wings

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2007
Irina, apreciez foartr mult. Veneers carr sa arate bine sunt scumpe, chiar si pt un salar din strainatate. Insa macar poti zambi, socializa, fara anxietatea ca arati ca naiba. Bruxismul, evident are alte cauze. Eu spre exemplu sunt Assistant Manager intr-o companie in Londra. Am in subordine multi angajati si am contact cu multi clienti. Mereu exista o plangere, ceva de rezolvat. Stress-ul e foarte mare, dar niciodata colegii mei nu au vazut in mine un om frustrat, panicat, ##### Probabil ca mecanismul meu de aparare impotriva stressului nu este deloc eficient, exteriorizand totul prin bruxismul nocturn. Insa va trebui sa apelez la ajutor pt asta. Orice are o rezolvare. Nu exista doar problema ci si solutie. Recunosc ca sunt un caz mai rar si mai pretentios si sincer imi pare rau ca sunt asa, nu am ales asta, insa nu mi se pare oj atitudinea de miserupist din partea unui stomatolog ca al meu. Toti respectam medicii enorm. Anii lor de studii nu se compara cu anii nostri de studii. Eu fac 6 noi 4-5. Ei fac rrzidentiat, specializare....noi doar un amarat de master. Cat noi mergem pe social work si IT programming, ei merg pe chimie grea si fizica, nemaivorbind de anatomie, practica, chirurgie etc. Deci din start ii consideri undeva mai sus ca tine. Si atunci, apare problema. Tu ai terminat inginerie IT cu zece si medicul X si.a terminat facultatea cu nota de trecere minima si poate o lucrare de licenta platita si un curs in UK cu Ali Mustafa la cabinetul de pe colt din orasul Y de care nu a auzit nimeni. Cam asa se prezinta stomatologul meu :)

Imi cer scuze pt literele mancate sau inoportun puse. Am scris de pe tel fara sa verific

#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Veneers, adică fațete? Alea sunt niște scorneli de căcat pentru cei cu bani, mai mult de 5-6 ani nu țin. Am văzut niște lopeți din alea la cineva ziceai ca i Bugs Bunny, 1500 ron bucata.

#23
Angel Wings

Angel Wings

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2007
Ceva de genul DaniMMM, un pkastic turnat dupa un model 3D realizat in Autocad. Cele mai rralistice sunt BIL venners ( in Sua) si Snap-on. Ambele sunt scumpe si sincer crrd ca te tin undeva pe la 6 luni 1 an. Nici poveste de mai mult. Sunt doar un compromis rapid, pentru cine doreste sa aiba un zambet cat de cat cu minusurile de rigoare :D

Am avut dinti extrem de frumosi in adolescenta. Dar prin 90-92 stomatologii erau cum erau. Constientizarea populatiei de a ingriji dantura iarasi era pe minus. Asa ca majoritatea stomatologilor intalnitu preferau sa.mi spuna: " aah il scoatem" Iar eu ca un profan acceptam. Cand au ajuns sa fie prea multi scosi, desi puteau fi salvati, era prea tarziu. Dintii vecini au i ceput sa se deterioreze, miste in alveole, nesustinuti de nimic in vecinatate. Si asa am ajuns la nivelul de acum, adaugand, bineinteles si bruxismul ca factor auxiliar.

#24
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Fă așa cum ți-au spus colegii mai sus și încearcă în primul rând să îți recuperezi banii, apoi mergi la alt medic.
Îmi vine să râd și să plâng în același timp, când văd modelul acela și mă gândesc cum au ajuns unii să practice această meserie.
Și eu am făcut tehnică dentară însă nu am practicat decât vreo doi ani, cu multă vreme în urmă, dar nici în școală nu făceam asemenea bazaconii.
Din păcate știu cum e să trăiești cu bruxismul pentru că și eu sufăr de așa ceva și mi-am paradit dantura.

Edited by ammazon, 22 April 2021 - 20:35.


#25
Angel Wings

Angel Wings

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2007
Ammazon, iti multumesc foarte mult pentru mesaj si incurajare!

#26
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostdaniMMM, on 22 aprilie 2021 - 20:07, said:

Veneers, adică fațete? Alea sunt niște scorneli de căcat pentru cei cu bani, mai mult de 5-6 ani nu țin. Am văzut niște lopeți din alea la cineva ziceai ca i Bugs Bunny, 1500 ron bucata.

da, fatete, pentru a ii proteja  dintii, care au deja fisuri, urmand a se crapa in timp. Lucrarea e o mica avere, incisivii centrali si lateriali, cred ca si caninii, vreo 10 bucati. E mai mult de 1500 lei/buc, sunt altfel de fatete, nujt cum. Nici nu vreau sa ma gandesc ca nu o sa ii placa, sau ca iese ceva a la dorian popa, alb orbitor :))

scuzati off

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate