Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Preturile farmaciilor veterinare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Ca sa va faceti o idee despre gradul de jigodeala al tuturor magazinelor de produse veterinare:

Am nevoie de niste capsule pentru pancreatita - Amylactiv se numesc.

In Romania, peste tot, dar absolut peste tot este acelasi pret: 270 de lei / 90 de capsule. Pe 15 site-uri daca te duci, e acelasi pret, +/- 1 leu, sa zic. E clar ca e concurenta din parti. Consiliul Concurentei n-are el treaba cu pestii astia mici.

Polonia: 114 lei / 90 de capsule:  https://pupilexpert....ek,id35423.html

UK: 150 de lei / 90 de capsule:  https://vetfood.co.u...ylactiv -digest


Cand mai cumparati ceva (cred ca orice, se poate aplica la absolut orice produs) de la magazinele astea pentru animale, sa stiti ca ii INGRASATI considerabil pe unii.

Angajatii acestor tarabe online ar trebui sa ceara salarii ultra-mega mari, la asa profituri. Prosti sa fie daca accepta sa le munceasca acestor intreprinzatori.

Edited by cattavencu, 21 April 2021 - 10:00.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu inteleg
Te obliga cineva sa cumperi ?
Sta cineva cu pistolul la tampla ta si te forteaza sa umbli la portofel ?
Treaba este cat se poate de simpla
Ai neaparata nevoie ? Cumperi indiferent de pret (valabil si pentru medicamentele de uz uman)
Nu ai nevoie ? Nu cumperi
Asta-i absolut tot

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Consider ca jigodeala la pret trebuie aratata cu degetul. Sa faci lumea sa fie constienta (awareness) ca e prizoniera pretului intr-o pseudo-concurenta.
Plm, cum aia in UK au salarii mai mari la preturi mai mici ale produselor?

La fel si cu Polonia, statistic are salariile mai mari. Daca se poate sa ai salarii mai mari la produse vandute la juma' de pret fata de Ro, pai angajatii din Ro ar trebui sa aiba super pretentii financiare, ma, de la angajator(i).

Traiesti si tu din comert din asta imputit? Ca prea esti vehement.

Daca am inchide ochii la toate astea, cum sugerezi tu, am ajunge niste oi si mai proaste si mai umile decat suntem.

Tu nu pari a fi genul care sa arunci o felie de paine unui caine pe strada. Bine ca te gasesti sa comentezi la toate subiectele, de orice natura or fi ele. Tu, Waterman, ericmario, arg si altii.

Edited by cattavencu, 21 April 2021 - 10:27.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
intr-un fel sau altul toti traim din comert
ca in alta parte e mai ieftin,de fapt asta e comertul,alegem ce si de unde cumparam

#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 ceanu1980, on 21 aprilie 2021 - 10:22, said:

intr-un fel sau altul toti traim din comert
ca in alta parte e mai ieftin,de fapt asta e comertul,alegem ce si de unde cumparam

Sunt total de acord. Si sunt de acord si cu variatii de pret. Dar nu cu 100-120% in plus.

Plm, n-am comparat cu India, ci cu UK si Poland - tari aidoma noua, cat de cat

Edited by cattavencu, 21 April 2021 - 10:25.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu - Nu traiesc din cometrul cu medicamante
Doar gandesc logic

Nu poti sa compari numarul de posesori de animale de companie din UK cu numarul de iubitori de animale din Romania
Cate animale din Romania au nevoie de un astfel de tratament ?
Dar in UK ?

Acum intelegi ?

#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Naijax, on 21 aprilie 2021 - 10:26, said:

Nu - Nu traiesc din cometrul cu medicamante
Doar gandesc logic

Nu poti sa compari numarul de posesori de animale de companie din UK cu numarul de iubitori de animale din Romania
Cate animale din Romania au nevoie de un astfel de tratament ?
Dar in UK ?

Acum intelegi ?

Aici sunt de acord - sunt mult mai putine tarabe online in domeniul asta (Vet) pe piata romaneasca, de-aici rezultand mimarea concurentei si deci preturile astea mari.

Mi se pare halucinant, efectiv, sa coste mai mult de dublu decat in Polonia.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
Corect! In RO, daca ar creste numarul celor care au nevoie de tratamentul rrespectiv, ar creste desigur si pretul!

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Polonia nu livreaza si peste hotare?
Asa ii afectezi pe cei locali, nu cu plm peste plm.
Cumparati din alta parte.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu cumpar si mancarea pentru caini din Germania. Mare branza! Polonezii sunt in foame mare vand oriunde in Europa ;)

Importatorul e magarul principal, nu tarabele...

#11
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Produsele de la producatori de import au un pret de lista, de la care distribuitorii din Ro primesc un discount si dau la randul lor discount catre farmacii.
Farmaciile folosesc de multe ori pretul de lista la acele produse din import care sunt scumpe si cu rulaje si vanzari mici. Pe principiul ca si daca dau discunt, oricum  nu va sari lumea sa le ia ca pe tigai. De aceea vezi la toate acelasi pret la unele produse.
Nu e niciun subiect de consiliul concurentei.

La produsele mainstream, vei gasi preturi diferite in functie de dealurile pe care le au farmaciile cu distribuitorii si ce profit targeteaza.

#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Sef-chenko, on 21 aprilie 2021 - 10:51, said:

Polonia nu livreaza si peste hotare?
Asa ii afectezi pe cei locali, nu cu plm peste plm.
Cumparati din alta parte.

Unele magazine online livreaza, altele nu.

Nu inteleg de ce nu livreaza si in UE, ca pui plata cu cardul si ai terminat.
Pe afara nu prea exista prostia asta cu plata cash (ramburs), io n-am auzit de t.iganeala de genul asta in 6 ani de Irlanda (dau un exemplu)

Diferenta la medicamentul asta e atat de mare, incat daca-ti pui mintea iei cel mai ieftin Wizz dus-intors Varsovia, iei medicamentele (mai multe flacoane), vii cu ele aici si tot iesi sub pretul din Ro.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Importatorii sunt lacomi si pun adaosuri nesimtite. Dar sa-ti dau un pont: cumpara-i Kreon care are aceleasi substante si e mai ieftin adica la farmaciile dr. Max -34 lei/ 20 pastile. Eu de multa vreme le cumpar cainilor produse pentru uz uman atunci cand compozitia e aceeasi. Ii dadeam catelului un produs cu probiotice care acum nu se mai gaseste din cauza brexit. I-am inlocuit cu probiotice de uz uman si e totul ok.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uite niste enzime mai ieftine decat kreon, 13,5 lei/30 comprimate.
https://www.drmax.ro...e-30-comprimate
Kreonul e mai ieftin pe https://www.pilulka....10000-x-20-caps

Edited by Freddy12, 21 April 2021 - 14:04.


#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 cattavencu, on 21 aprilie 2021 - 09:57, said:

Ca sa va faceti o idee despre gradul de jigodeala al tuturor magazinelor de produse veterinare:


îmi aduci aminte DE CE nu intru-n magazine METRO: pe vremea când se deschiseseră primele magazine-n .ro, fusei prin cehia și descoperii că prețurile din acele metro.cz erau mai mici  (sensibil) decât în metro.ro :(

 Freddy12, on 21 aprilie 2021 - 13:43, said:

Eu de multa vreme le cumpar cainilor produse pentru uz uman atunci cand compozitia e aceeasi.

hehe, la mine e tocmai invers: io aplic pudre cicatrizant/septice cumpărate de la veterinari pe rănile mele, deoarece conțin substanțe active mai bune, la preț mai mic! :)

#16
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 gushpi, on 22 aprilie 2021 - 08:51, said:

hehe, la mine e tocmai invers: io aplic pudre cicatrizant/septice cumpărate de la veterinari pe rănile mele, deoarece conțin substanțe active mai bune, la preț mai mic! Posted Image


;)  https://www.wbur.org...ibiotics-humans

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
acolo zice despre antibiotice...,
dar ideea DE BAZĂ a articolului este să sperie pe cei ce-ncearcă să facă rost de antibiotice fără prescripția medicului
fiind bine știut că-n țările cu apă caldă nu-ți dă niciun farmacist antibiotice făr-de rețetă!!!

oricum, io am utilizat o pudră cicatrizantă luată pt rănile câinilor, numai după ce am observat că pudra câinilor conținea 2 componenți activi, iar în cazul uamenilor trebuia să cumperi 2 flacoane separate pt a obține ce aveai într-unul singur Posted Image (fiecare flacon având unul dintre componente + amelioratori și alte prostii care creșteau valoare inutil) Posted Image
bineînțeles că cei doi componenți se utilizează și-n farmacia umană...

A! cu cicatrizanți „umani”, rana regresa după mai bine de 8-10 zile, pe când cu cicatrizanți „animalici” în 7 zile nici cicatrice nu mai aveai! :P

Edited by gushpi, 23 April 2021 - 07:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate