Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Venit pasiv din cripto - staking, liquidity mining, yield farming

  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#325
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da, am vazut asta dar cand si cum anume se va face distributia actiunilor (si unde) nu este precizat... in fine, probabil ca vom afla in curand deoarece Ionic Digital abia s-a format.
Nici macar site-ul Ionic nu este lansat: https://ionicdigital.com/
Site-ul companiei care se va ocupa de distributia actiunilor este asta: https://odysseytrust.com/

Edited by rz, 15 February 2024 - 19:50.


#326
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

Vizualizare mesajrz, pe 13 februarie 2024 - 22:47, a scris:

Am primit in seara asta 2 plati... nici macar jumate nu au restituit si in loc de LTC mi-au dat ETH (nu ca ar fi rau).
Sunt curios daca mai urmeaza si alte plati de la fostul Celsius
Eu nimic (doar e-mail că au încercat să trimită și nu-s eligibil, fiind vinovat coinbase) pentru că am contul în curs de revizuire. Sunt deja două luni de revizuire! Nu le pasă celor de la coinbase!

Nefiind toți, e nasol! Îmi dă mai nimic din ce am, sub cât am depus. Păi eu am venit cu un sfert? Îi trec la pierderi pe toți din moment ce nu-mi dă drumul coinbase, plata s-a încercat, nici nu ți-i dă pe toți. Înseamnă ceva, consider că i-am dat la loto. Altfel, ar trebui să dau în judecată niște companii. Cu ce bani?

Edited by D-Nblog, 17 February 2024 - 18:21.


#327
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Din cat am inteles eu poti primi si daca ai probleme cu Coinbase, contacteaza Stretto si explica situatia, in cazuri exceptionale poti primi fiat (cecuri/transfer).

https://cases.strett...ius/contact-us/

Edited by jepetoz, 22 February 2024 - 19:31.


#328
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

Vizualizare mesajjepetoz, pe 22 februarie 2024 - 19:30, a scris:

Din cat am inteles eu poti primi si daca ai probleme cu Coinbase, contacteaza Stretto si explica situatia, in cazuri exceptionale poti primi fiat (cecuri/transfer).

https://cases.strett...ius/contact-us/
Am contactat și au zis că nu se poate! Doar coinbase și în 12 luni dacă nu-mi primesc banii, rămân la ei definitiv.
Le-am dat paypal, iban, adrese alte exchange-uri. Degeaba! Coinbase tot nu vrea să deschidă!

Am primit și un e-mail. Nu înțeleg ce scrie în el: Below please find a hyperlink to an important document recently filed in the bankruptcy proceedings of Celsius Network LLC, et al., Case No. 22-10964:
Docket No. 4372 - Motion to Approve / Post-Effective Date Debtors' Motion Seeking Entry of an Order (I) Approving Automatic Revocation of Presumed Mistaken Convenience Claim Elections, (II) Approving Optional Revocation Procedure for Eligible Convenience Claim Elections, and (III) Granting Related Relief filed by Joshua Sussberg on behalf of Celsius Network LLC with hearing to be held on 3/20/2024 at 10:00 AM at Courtroom 523 (MG) Responses due by 3/13/2024,. (Sussberg, Joshua)

A venit și la voi? doar că la voi cred că nu mai are de ce... Ați primit fondurile.

#329
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Acum că vorbiți de falimente mă gândesc și eu serios sa mut tot pe un wallet :)
Voi ce variante folosiți? Ledger, trust wallet, meta mask?

#330
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu trebuie sa muti chiar tot in portofele... e important sa nu lasi mult in exchange-uri/aplicatii (tine in astea atat cat iti trebuie pentru trade-uri, plati cu cardul sau altceva).
Ledger sau Trezor
Trust sau Exodus
MetaMask pentru conectari la diverse proiecte/apps dar sumele mari sa nu fie tinute pe el, daca il conectezi frecvent la diverse ''proiecte'' (gen alea aparute ca ciupercile dupa ploaie, controlate de tepari)

Eu tin sume peste 10K atat pe Trust cat si pe Exodus (nu am avut probleme dar nici conectari la apps) dar daca trec de 100K mut mare parte pe Ledger si Trezor deci le voi achizitiona pe ambele!

Edited by rz, 05 March 2024 - 09:40.


#331
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Nu prea inteleg cum functioneaza ledger asta ca de fapt monedele tale tot pe blockchain sunt, daca ti se strica "stick-ul" cum mai accesezi wallet-ul?

#332
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Cumperi altul si cand il initializezi ii spui ca vrei sa restaurezi un vechi portofel dupa care ii dai din nou parola de 24 de cuvinte.

#333
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postatreyyu, on 05 martie 2024 - 21:03, said:

Cumperi altul si cand il initializezi ii spui ca vrei sa restaurezi un vechi portofel dupa care ii dai din nou parola de 24 de cuvinte.
Atunci la ce ajuta ledger-ul asa mult, cu ce-i diferit de Trust Wallet daca accesul la monede se face exclusiv cu acele chei, daca cineva imi afla acele chei poate sa-mi acceseze crypto fie ca am ledger sau trust wallet.
Cred ca cel mai sigur e sa scoti monedele pe un format hardware fizic.

Edited by maladetz, 05 March 2024 - 23:39.


#334
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Pai diferenta este de la cer la pamant. Trust Wallet este hot wallet, adica e conectat la internet, deci poate fi atacat si spart.

#335
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postatreyyu, on 06 martie 2024 - 00:05, said:

Pai diferenta este de la cer la pamant. Trust Wallet este hot wallet, adica e conectat la internet, deci poate fi atacat si spart.
Ok, si eu daca cumpar un ledger nou si incerc sa-ti sparg wallet-ul ce ma poate opri? Monedele sunt pe blockchain nu pe ledger nu?
P.S: nu vreau sa par enervant sau ignorant dar pur si simplu nu cunosc foarte bine domeniul...

#336
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Te opreste faptul ca sunt 2 la puterea 256 combinatii pe care trebuie sa le incerci.
Oricum, intrebarea nu are legatura asa de mult cu tipul de portofel, e mai degraba legata de cat de puternica e criptarea pe blockchain in general pentru ca asa cum spuneai, monedele nu se afla pe nici un portofel, chiar daca i se spune portofel. Toate aceste portofele nu sunt altceva decat interfete de acces la o intrare pe blockchain.

Diferentele intre ele constau in modalitatile de interactiune cu utilizatorul. La un hot wallet, informatiile de acces sunt introduse de pe un telefon, calculator si raman stocate pe aceste dispozitive sau in retea. Atat maniera de introducere a datelor cat si stocarea lor este foarte riscanta.
La un cold wallet, introduci o singura data acea parola direct pe usb stick folosind butoanele stickului (are 2 butoane pt asta si un afisaj), parola respectiva nu va fi niciodata stocata sau asociata cu softul de pe calculator care vine in tandem cu stickul. Pe urma nu mai folosesti niciodata parola respectiva, ci un PIN pentru a initializa tranzactii pe care stickul le va semna intern. In rest, stickul tau sta foarte bine in dulap, nu il poate nimeni ataca.
Vezi ca sunt foarte multe clipuri care explica probabil mult mai bine decat mine diferentele dintre portofele.

#337
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
o alternativa e xapobank.com are depozitele crypto garantate pana la 100000e, dar au o taxa anuala de 200e parca, ofera dobanda buna la depozite USDT.

#338
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postatreyyu, on 06 martie 2024 - 09:27, said:

In rest, stickul tau sta foarte bine in dulap, nu il poate nimeni ataca.
esti sigur?

#339
off3nc3

off3nc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.07.2008

View Postmaladetz, on 06 martie 2024 - 00:33, said:

Ok, si eu daca cumpar un ledger nou si incerc sa-ti sparg wallet-ul ce ma poate opri? Monedele sunt pe blockchain nu pe ledger nu?
P.S: nu vreau sa par enervant sau ignorant dar pur si simplu nu cunosc foarte bine domeniul...

Totul se rezuma la acel "seed phrase" pe care il setezi cu achizitionarea unui cold wallet care este intre 12-24 de cuvinte iar coinurile tale practic stau pe blockchain , ledger sau trezor este doar aparatul intermediar prin care tu iti administrezi acele monede dar ele nu sunt pe acel dispozitiv. In caz ca ti se strica ledger-ul sau trezor-ul pur si simplu cumperi altul si dai restore in alt device nou cu acel seed phrase.

#340
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
azi vreau sa mi fac cont intr-un crypto exchange si coinbase avea ratingul mare, dar cadn vad ca fix pe coinbase au colegii probleme grave, nu inteleg cum poate fi cel mai bun exchange! Alte recomandari, kraken, Binance? Binance are taxa mici vad

#341
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postvandemm, on 11 martie 2024 - 20:34, said:

dar cadn vad ca fix pe coinbase au colegii probleme grave

eu am coinbase de cativa ani si n-am avut niciodata probleme

#342
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvandemm, on 11 martie 2024 - 20:34, said:

azi vreau sa mi fac cont intr-un crypto exchange si coinbase avea ratingul mare, dar cadn vad ca fix pe coinbase au colegii probleme grave, nu inteleg cum poate fi cel mai bun exchange! Alte recomandari, kraken, Binance? Binance are taxa mici vad
Mergi cu Binance, astia sunt cei mai mari, am coinbase dar au comisioane mari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate