Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

casatorie in Romania cu un cetatean cu cetatenie dubla roman-american

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
avaflores

avaflores

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2020
buna tuturor :)

am cautat pe situl ambasadei USA in RO informatii dar e totul atat de confuz Posted Image  in speranta ca stiti cazuri similare sau poate chiar cazuri personale, am nevoie de cateva informatii.

situatia e asa: el e cetatean roman, a stat 12 ani in USA, e intors de 3 ani in Romania, are si cetatenie americana si plateste in continuare taxe in USA. domiciliul lui este acum in Ro, angajat aici.

care sunt exact pasii pentru ca eu sa obtin direct green card ( probabil temporar) pt USA?

( eu am fost in trecut, acum 15 ani, in USA cu viza de turist, nu mai e valabila viza, nu are legatura cu el vizita in USA din trecut)

ideea este sa ne intoarcem impreuna in USA la un moment dat. nu ne grabim, vreau sa stiu cat timp va lua intreg procesul si ce acte pot primi aici in Romania pentru a putea pleca in USA.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015

View Postavaflores, on 18 aprilie 2021 - 15:42, said:

buna tuturor Posted Image

am cautat pe situl ambasadei USA in RO informatii dar e totul atat de confuz Posted Image  in speranta ca stiti cazuri similare sau poate chiar cazuri personale, am nevoie de cateva informatii.

situatia e asa: el e cetatean roman, a stat 12 ani in USA, e intors de 3 ani in Romania, are si cetatenie americana si plateste in continuare taxe in USA. domiciliul lui este acum in Ro, angajat aici.

care sunt exact pasii pentru ca eu sa obtin direct green card ( probabil temporar) pt USA?

( eu am fost in trecut, acum 15 ani, in USA cu viza de turist, nu mai e valabila viza, nu are legatura cu el vizita in USA din trecut)

ideea este sa ne intoarcem impreuna in USA la un moment dat. nu ne grabim, vreau sa stiu cat timp va lua intreg procesul si ce acte pot primi aici in Romania pentru a putea pleca in USA.

De cat timp sunteti incarligati? (logoditi, oficial)

Nu se poate obtine green card temporar.
Ala il iei sau nu.

El trebuie sa plateasca (declare) veniturile in State indiferent unde traieste ca si cetatean.
Asa e legea. IRS-ul il mananca pe paine

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Vrei sa stii daca merita casatoria cu o persoana cu dubla cetatenie si daca da , atunci cat de rapid se obtine green cardul. Daca pui problema asta sansele sunt zero sa obtii un green card. Cei de la Serviciului de Imigrare și Cetățenie al SUA iti vor pune bete in roate.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015
In jur de 6 luni poate dura procesarea formularului (I-129 sau I-130 nu stiu bine si inca vreo 6 saptamani sa te programeze la interviu la consulat la Bucuresti.
Trebuie o gramada de dovezi, fotografii impreuna etc

Costa peste $2,000

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ce documentat esti frate. De unde stii? :D :P

#6
avaflores

avaflores

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2020

View PostTsunnnami, on 18 aprilie 2021 - 17:19, said:




multumesc. avem toate dovezile, in ciuda unor hateri de pe aici, casatoria va fi pe bune Posted Image poti fi si romantic si pragmatic in acelasi timp, vreau doar sa stiu cat de complicat va fi si mai ales el ce actiuni trebuie sa faca, din cate am inteles el trebuie sa initieze procesul.

View Postcattavencu, on 18 aprilie 2021 - 16:17, said:




Posted Image Posted Image Posted Image  thx!

View PostLeo2006, on 18 aprilie 2021 - 17:10, said:




nu, nu asta vreau sa stiu daca merita. nu pun problema asa, deci sansele nu sunt nicidecum zero si nici bete in roate nu mi se vor pune.

View PostTsunnnami, on 18 aprilie 2021 - 17:10, said:




de 14 luni.

Edited by Dany_Darke, 18 April 2021 - 19:16.


#7
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postavaflores, on 18 aprilie 2021 - 19:05, said:

multumesc. avem toate dovezile, in ciuda unor hateri de pe aici, casatoria va fi pe bune Posted Image poti fi si romantic si pragmatic in acelasi timp,

Ei romantism, tu vrei doar sa il folosesti pe tip ptr a obtine avantaje.

#8
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

View Postaxisborn, on 18 aprilie 2021 - 19:19, said:

Ei romantism, tu vrei doar sa il folosesti pe tip ptr a obtine avantaje.

Ce glob de cristal ai! Păcat că nu te vezi și pe tine-n el, cât de deplasat ești.

#9
avaflores

avaflores

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2020

View Postaxisborn, on 18 aprilie 2021 - 19:19, said:


Ei romantism, tu vrei doar sa il folosesti pe tip ptr a obtine avantaje.


cati hateri p'aici Posted Image Posted Image  stiu, doare ca altora sa le mearga chiar bine.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E emisiune pe TLC aia cu 90 Days si știu de acolo
Varianta 1 e sa va căsătoriți in România după care el depune niște acte in USA sa te cheme acolo, nu știu formularele însă
Varianta 2 e sa te cheme acolo cu viza K1 parca și aveți 90 de zile sa va luati

Uite aici detaliile

https://travel.state...us-citizen.html

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostLeo2006, on 18 aprilie 2021 - 17:10, said:

Vrei sa stii daca merita casatoria cu o persoana cu dubla cetatenie si daca da , atunci cat de rapid se obtine green cardul. Daca pui problema asta sansele sunt zero sa obtii un green card. Cei de la Serviciului de Imigrare și Cetățenie al SUA iti vor pune bete in roate.

Total fals

Aia au o viza specială pentru aceste cazuri, refuza de obicei cetățenii din zone din lumea a treia, fără venituri, gen nigerieni, africani, etc

Uita-te ca e emisiune pe TLC, 90 days se numește, găsești episoade pe YT, toți aia au primit vize.
Un moldovean de al nostru di peste Prut, Andrei
Un israelian
O rusoaica
Câteva columbience
O brazilianca
Etc

Chiar pe site-ul pus mai sus de mine scrie ca un procent foarte mare primesc viza

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,870
  • Înscris: 20.10.2015

View Postavaflores, on 18 aprilie 2021 - 19:05, said:

multumesc. avem toate dovezile, in ciuda unor hateri de pe aici, casatoria va fi pe bune Posted Image poti fi si romantic si pragmatic in acelasi timp, vreau doar sa stiu cat de complicat va fi si mai ales el ce actiuni trebuie sa faca, din cate am inteles el trebuie sa initieze procesul.

Incepeti cu formularele si aplicatia ca va dura

#13
alex1793

alex1793

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2020
Daca va casatoriti aici visa este CR-1 sau IR1. Dureaza minim un an in conditiile actuale (covid19). Prima data trimiteti actele la USCIS (formular I-130), dupa care la NVC si abia apoi la ambasada(pasul final).  Avantajul este ca dupa ce ai terminat aici si te duci acolo in maxim 1 luna ai greencard.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate