Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Probleme legate de licente aplicatii soft utilizate in relatii contractuale servicii medicale

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Ma refer aici la aplicatii de uz genral gen sisteme de operare si suite office, nu la aplicatii speciale a caror licente fac obiectul contractelor respective.

Exista aplicatii din  acesata categorie acoperite de licenta publica la fel de bune sau poate chiar mai bune ca cele cu licenta privata, utilizarea de exemplu a unor fisiere care contin comenzi macro de office de microsoft, care nupot fi procesate in alte aplicatii ofiice mi se pare cel putin o lipsa de bun simt.

Inconvenientele legate de instalarea si rularea unor astfel de aplicatii pot duce la neonorarea obligatiilor contractuale.

Inconvenientele legate de astfel de aplicatii nu tin doar de licenta in sine ci si de inconvenientele utilizarii unor terte aplicatii cu cu compotament si comenzi diferite pentru acceasi activitate, asta produce discomfort psihic utilizatorului, pana in situatia in carea ajunge sa renunte.

Microsoft a cumparat tot soiul de licente pe care nu le mai vrea nimeni, iar comoditatea unora de a nu updata aplicatiile la situatia din ziua de azi, afecteaza derularea unor astfel de contracte.

Politica lientelor private in lumea software este paguboasa pentru toate partile, o licenta publica ramine pe loc, nu o ia nimeni de acolo. tot, linux o sa se numeasca, tot firefox, e.t.c.
Pana la urma a realizat si microsoft in ce rahat s-a bagat, asa ca da licenta gratuita, pentru sistemul de operare per se, doar pentru suport este licnta platita.

Licentele publice sunt cele mai potrivite in lumea soft,  pentru aplicatii de uz general, deoarece aici pentru a imbunatati performanta fiecare are nevoie sa-si custmizeze mediul de lucru, fie se descurca singur, fie apeleza la altii, fie alege versiuni care i se potrivesc mai bine, softul cu licenta publica are multe versiuni, deoarce contribuie multi la dezvoltarea lui.

Edited by stdalionutpwr, 16 April 2021 - 15:06.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Băi sincer, n-am înțeles nimic.
Ce vrei de fapt ?

#3
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Concret mi-au trimis fisirere facute cu office de microsoft cu comenzi macro de microsoft in ele cu care n-am avut ce face, deoarece open office si altele asemanatoare (vesiuni apache) nu le recunosc.

Puteu sa editeze la fel de bine si in apache sau  o versine de open office, acele macro nu erau neaparat necesare, personal lucrez cross platform, si linux si windows, si am nevoie de aplicatii office multiplatforma, institutia nu a cumparat licente microsoft, asa ca windowsurie sunt neactivate, sunt si sisteme linux, pe laptopul personal am tot linux.

Se pare ca problema se va repeta, asta este, nu se pot procesa nu se vor procesa, le trimit informatia text simplu pe mail sa le proceseze ei.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cine ți-au trimis?
Tu in ce calitate le Primești ? Ce funcție ai?
Suntem in secolul 21, instituția aia lucrează cu OPEN Office și Libre ?
Windowsu Neactivat e de fapt puțin piratat
Departament IT nu aveți ?
Departament achiziții ?
Cerere ai făcut sa se achiziționeze Soft ?


Chiar nu ai găsit nici o solutie sa deschizi niște docx ?

Ia uite așa la prima strigare

https://itstillworks...e-12135092.html

sper ca nu ești tu IT-istul institutiei

View Poststdalionutpwr, on 16 aprilie 2021 - 17:09, said:

institutia nu a cumparat licente microsoft, asa ca windowsurie sunt neactivate,

Asta e cam grav, e cam piraterie.

Nici nu ma gândesc sa întreb de backup, securitatea datelor, GDPR, etc

#5
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
In calitate de coordonator compartiment laboraor

Personal folosesc libre office, acesta are licenta publica. si este cross platform, am si pe linux.

De deschis le deschide, dar nu le mai salveaza cu acele comenzi macro, se intimpla ceva cu ele ca i-mi raspund ca nu le pot folosi.

Aparatura are calculator embedded majoritatea cu linux si gnome, nici chinezii  nu mai pirateaza windows, au trecut pe linux.

Departament de informatica, cu numele nu cred ca are cineva licenta de windows in biroul acela, si nici pe server nu este, sunt singurul utilizator de linux din unitate.

Achizitii este, dar nu cumpara licente microsoft pentru o singura cerere, in principiu n-am nevoie, linux cu libre office este complet functinal, am prelucrat si documente pentru casa de asigurari fara nici o problema, dar la controlul extern de calitate m-am blocat.

Providerul respectiv nu are acreditare SR EN ISO/CEI 17043:2010 , are notificare de la casa de asigurari, e ieftin fata de unul cu acreditare, la cei acreditati nu exista problema asta, dar nu aleg eu, este licitatie.

Voi proceda astfel, le trimit informatia text simplu sa o proceseze ei, caci nu exista obligatie contractuala de a cumpara licente si aplicatii microsoft, n-au ce face tebuie sa-si onoreze obligatiile contractuale.

Edited by stdalionutpwr, 16 April 2021 - 19:09.


#6
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
da incep sa fie tot mai complicate lucrurile.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cum aveți deja Windows fără licența, fa rost de un Office la fel sau roagă pe cineva de la It sa editeze acele fisiere in Office Word.
Aia nu le mai pot folosi pentru ca OPEN Office și Libre nu lucrează cu macro urile din Office si de fapt le Strici când le dai înapoi


Cum faceți voi controlul asta de calitate dacă ala nu e acreditat ?
Ca sa fie ...
Sunteți cumva de la spitalul din Piatra Neamț ?



Attached File  131BAC3E-9D5D-4DB5-A05B-9A6AFE1AD653.jpeg   52.72K   3 downloads

#8
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

Quote

Pana la urma a realizat si microsoft in ce rahat s-a bagat, asa ca da licenta gratuita, pentru sistemul de operare per se, doar pentru suport este licnta platita.
MS nu da licenta gratis, alea care zici tu ca sunt gratis, vor expira in 3 luni.

#9
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Nu decid eu, este licitatie anul trecut am facut cumva si am  reusit cu un provider acreditat, am negociat cu el, acum nu mai poate oferi discount sa iese la licitatie, n-am nici o obligatie in legatura cu licentele si aplicatiile microsoft, nu specifica niciunde in contract asa ceva, prin urmare le voi remite informatiile in format human readable sa si onoreze obligatiile.

Sunt convins ca si le vor onora caci nu vor sa-si puna casa de asigurari in cap. e un pas spre normalitate, vor renunta sa mai prceseze cu aplicatii microsoft, dar trebuie cineva sa puna fundul pe scaun si mainile pe tastaura pentru asta. (scema EQA la care participa ei are acreditare, doar ei ca provider nu au, posibil si din cauza problemelor cu softul).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate