Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Vinil zgariat

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostYOUR_GOD, on 15 aprilie 2021 - 23:28, said:

Pai, aud. Afecteaza acum chestia asta? Si poate disparea sau se poate atenua in timp?
Am toate placile noi, adica le-am cumparat noi si niciuna nu a suferit niciun accident. Tocmai pe Phil l-am zgariat...

Daca ma credeti, cand foloseam Foobar, instalam o componenta care sa-mi dea efecte de vinil pe unele piese vechi. Acel pâc.
Exista si un fel de sfarait la discurile din vinil, mai ales pe pauze...

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Posthellmarvel, on 16 aprilie 2021 - 04:08, said:

Dar nu am sustinut ca stiu multe. Si nu mi s-a mai intamplat niciodata. Am grija de ele, dar totusi, nu mi-as taia mana pe o placa.
Am un sistem audio decent, pentru puterea mea financiara. Ce se aude, arcusul si alea, tin si de urechea muzicala.

View Postcrisstonne, on 16 aprilie 2021 - 01:07, said:

M-am prostit cu o matrita de pe amazon. Dar nu mai iau. A fost prea scumpa.
Cumpar placile de aici. Muziker, Niche, Craturesti, de la Sony, de regula. Mai am si alte case de discuri, dar le aflu, dupa ce am cumparat deja o placa.
Foloseam viniluri cand eram mic. Odata cu aparitia magnetofonului, multe chestii au devenit mai usoare, cum ar fi copierea muzicii, imposibila de pe vinil pe vinil. Acum, am revenit la placi. Am lute la tara, dar nu le ascult pentru ca nu au fost pastrate corespunzator, una si a doua, pentru ca se aud prost (placi romanesti, Eletrecord). Sa nu mai spun ca unele sunt mono.

#21
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostHunor_66, on 16 aprilie 2021 - 08:53, said:

Exista si un fel de sfarait la discurile din vinil, mai ales pe pauze...

eu nu am vinil-uri originale dar am luat de pe torente facute dupa original, lp -uri dinalea deci la o calityate mai buna decat flacurile dar la multe melodii se auzea sfaraitul asta de care zici tu, deci inseamna ca asa sunt originalele cu un fasait

-eu in ultimele luni ascult doar concerte bluray, care se vad bine normal, dar si sunetul e la o calitate extraordinara, deci nu auzi nici un fasait harait nimic, pot sa zic ca BLURAYURILE AU SUNETUL PERFECT, eu cred ca au cel mai bun sunet, mai bun decat vinilurile

as vrea sa aud si parerea celor care au ascultat si bluray-uri originale si viniluri

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDIVX2006, on 16 aprilie 2021 - 05:00, said:

La asta m-am gandit si eu. Cat timp nu se potnicneste, sa-l pun si pe bucata aceea. Am scris mai sus de unde le iau. Am fost si pe la targuri, anticariat, nu am gasit produse in stare buna.
Si nu vreau sa ma intelegeti gresit. Nu sunt audiofilul extrem. Muzica exista pentru mine si nu invers. Ascult rar placi. Doar cand am stare. Asa este cu vinilul, necesita, cel pputin in cazul meu, intentie. Nu-l poti lasa sa cate si sa uiti de el. Sa nu mai spun ca acul meu este garantat pentru 300 ore. Numai ca am avut de 1000 si nu-mi placea cum suna. Doza este pickup-ul.

View Postretelisticul6970, on 15 aprilie 2021 - 23:33, said:

Sa asculti pe vinil este ca mersul pe bicicleta. Poti merge cu masina, dar unora le place plimbarea.
Am avut abonamente la servicii de streaming, unele oferind beneficii premium, cu muzica necomprimata la rata mare, exact de pe vinil. Ideea este ca solutii exista daca vrei sa excluzi discul. Eu nu vreau. Pickup-ul meu are iesire USB. Dar sa digitalizez ce am, nu vreau. Imi place sa aud si sa vad mzica, pistele, melodiile, albumul.

Numarul este o problema. 650000 melodii, nu as putea, eu, asculta niciodata. Prea multe.

View PostDaculScoril0, on 16 aprilie 2021 - 07:16, said:

păcăniturile sunt parte din experiența ascultatului discurilor de vinil.
Acul picapului e consumabil, fii pregătit să-l schimbi.
Sunt la al 3-lea Posted Image
Dar nu vreau sa-mi bat joc.

View PostLibertyHG, on 16 aprilie 2021 - 08:06, said:

Melodiile pe care le am eu, sunt pentru mine, facute pe vinil. Ori le ascult asa, ori deloc. Cat despre durata de viata a placilor, daca ai grija de ele (nu cum am facut eu cu asta), te tin o viata. Ai mei le imprumutau. Si se aud la fel, numai ca na, presa romaneasca a fost slaba si nu suna prea bine.

View PostHunor_66, on 16 aprilie 2021 - 08:53, said:

Exista si un fel de sfarait la discurile din vinil, mai ales pe pauze...
O, acela imi plac maxim. Mi sunt si efecte nedorite, dar se pot atenua. Este foarte important cum reglezi pickup-ul, cum si unde il asezi. Un prieten il avea pus pe boxa.

View Postcristirg, on 16 aprilie 2021 - 09:51, said:

Poate sunt subiectiv, dar mie imi par vinilurile mai adevarate. Totusi, ma gandesc ca un format necomprimat digital, trebuie sa sune la fel, dar fara efectul acela de wow.
Iar torentele nu sunt cea mai de incredere sursa de sunet.
Ca idee, pana sa inteleg ce e cioca-boca, faceam conversie cu upscalling (artificial) a muzicii. Totul flac din mp3 de 95 kbps. Posted Image

De fapt, nu stiam ca e upscalling. Dar am facut un training de imbunatatire a imaginsticii si am vazut acolo ca bitii nu pot fi inventati, deocamdata, ce creati prin diferiti algoritmi.

Eu o sa mai ascult acel disc. Imi place prea mult. Si este si albastru (am vorbit cocalarul). Sper ca nu-mi va afecta acul.
A, ce-mi place la doza asta, Audio-Technika, este ca noua sau veche suna insesizabil de diferit.

Edited by YOUR_GOD, 16 April 2021 - 10:03.


#23
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostYOUR_GOD, on 16 aprilie 2021 - 10:01, said:


Iar torentele nu sunt cea mai de incredere sursa de sunet.


flacurile si altele sunt cam prelucrate, dar bluray-urile se gasesc  originale si pe torente ,deci efectiv sunt copiate pe pc si puse la seed toate folderele ,subfolderele si fisierele de pe un bluray original, deci cine descarca acele blurayuri de pe torente e ca si cum ar cumpara blurayuri originale, si cum ziceam sunetul e PERFECT

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am avut un DVD Audio. Habar nu aveam ca existau. Muzica chinezeasca, dar cu efecte 5.1. Nu intelegeam muzica, dar ma invaluia, ma ametea. Asa ceva nu am mai trait decat atunci cand am fost la un cinema bun. Digital nu inseamna rau, ba din contra. Vinlurile sunt pentru nostalgici, pentru cei care vor intentitate, care au periele electrostatica, perie de curatare, lichid, care ating discurile pe margini...Stiti voi, putini nebuni. Pentru cineva neinteresat de suportul muzicii, eu as putea parea un ciudat. Dar hei, asa sunt pasiunile, ciudatenii.

#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Tu ai reuşit să zgârii unul, eu am reuşit să sparg unul.    :samui:
Am şi discuri video optice cu sunet 100% analogic.   :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate