Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Slabire suspecta desi mananc la fel ca inainte, ce o fi ?!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Din ianuarie am observat ca slabesc in continuu lent, cam 1 kg lunar desi mananc ca inainte si asta calculat, deci nu ca mi se pare.
Ce se intampla ?! Ce parere aveti ca ar putea fi ? M-am uitat eu pe net dar nu-mi e f clar, ca aia dau n posibile cauze si nu ma prea incadrez la nici una.

Glicemia nu e f mare ca sa zic ca de aici slabesc, analizele de sange au iesit bune toate, hemoleucograma si tot, tiorida f bine deci n-am hipertiroidism, malabsortie nu avea cum sa apara asa aiurea, plus ca daca mananc ceva cu carbo, urca glicemia ca si inainte, si dureaza cam cum dura si inainte pana metabolizeaza toti carbo, la aceiasi carbo ca inainte, deci s-ar asimila tot, tumori nu cred ca am la esofac (cica aia cre au inghit greu), sau la stomac, ca altfel simteam in 3 luni astea ceva, nu ma doar stomacul, nu nimic.

Nu pricep.
Medicu de fam a zis ca nu e problema, ca mananc eu mai putin, desi nu e asa, niciodata n-am avut asa ceva in toata viata.
Ba chiar uneori mananc si peste 2400 kcal alea.
Nu ma bucur ca deja am 68,5-69 maxim Kg de la 73,5 la 1,7 m, e bine si asa trebe sa raman, insa deocamdata, insa daca cobor in continuu unde dracu ajung ?

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
in primul rand lasa dreak oglinda si cantarul si nu-ti mai fa atatea ganduri, daca te simti bine go ahead, traieste-ti fiecare zi cum ar fi ultima, ca oricum nu avem certitudinea ca urmatoarea este a noastra Posted Image , bucura-te de viata, zambeste celor din jurul tau, complimenteaza pe toata lumea

#3
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
VSH-sul cum e?

Fa si tu o ecografie abdomen total o colonoscopie, o endoscopie etc. Cere investigatii suplimentar, mia bine sa te cnsidere ipohondru decat sa nu afli ca esti bolnav decat prea tarziu

#4
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020
S-ar putea sa ai prediabet.
Asa a patit cumnatul meu.
Du-te la spital si fa testul cu zahar.
Ala e sfant,nu glicemia normala,cu mancare aproape antidiabet.
Eu zic ca sigur iti iese prediabet.
Fa testul si zi-mi si mie ce ti-a iesit,in privat,daca nu vrei aici.
Sanatate !

#5
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Varsta ?

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ai ipohondrie.

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
dan210, exact asa a fost cu bunica, lasa domne, ce sa ne ducem noi la control, si ne-am trezit cu ditamai tumora si s-a dus de printre noi. Doctora de fam vroia sa-i faca ecografie asa de rutina, n-a vrut.

Varsta 43 ani.

VSH-u e 5, si trebe sa fie sub 30 dupa cum scrie pe buletinul de analize, deci e okey, tomografie abdomen superior cu subst de contrast s-a facut, ecografie abdominala s-a facut la sfarsit de ianuarie, totul pare okey, colonoscopie facuta in sept 2019 dar pe atunci nu slabeam asa, toate date de medic cica control de rutina, dat fiind ca bunica s-a trezit cu tumora la intersectia intestinului gros si cel subtire si nimeni n-a stiut nimic, avea cancer si a si murit.

ccc190577

Cu diabetul, mi-a iesit glicemia 67 si respectiv 88 pe 9 aprilie bazal adica pe nemancate, dar stiu la ce te referi ca m-a atras domeniu si am invatat destul despre.
Normal ca am facut si testul de toleranta la gluciza (ca la asta te referi, cu asta se pune sau nu, diagnosticul de diabet sau prediabet).
Range era asa:
Bazal: sub 100
La 1 ora: sub 155
La 2 ore: sub 140

Mie mi-a iesit bazal 96, la o ora 144 si la 2 ore 152 in laborator ! Deci a sarit la doua ore de normal, e un prediabet cu toleranta alterata la glucoza, dar nu are treaba cu slabirea asta. Slabesti doar daca ai glicemii f mari si insulina e aproape absenta, altfel nu, sa zic la un 400-500, asa patesc aia cu DZ 1 cand insulina lipseste total, si fara insulina e ca si cum nu mananci, de aia slabeau aia mancand.
Ca, cam asa aveam si inainte si nu slabeam tot putin peste normal la 2 ore.
Mama are bazal 115-120 si la o ora ii sare la 210, la doua ore bate si 160 si ceva si nu slabeste daca mananca normal ca mereu, are diabet, nu prediabet.
Nu e asta, stiu pe multi cu glicemii si 240 bazale si tot nu slabesc aiurea daca mananca cat trebuia, se mentin doar, daca nu mananca in plus.
Prima data cu diabetul mi-am pus problema !

Ca sa nu mai spun, ca eu la analize fac si insulinemia, si peptidul C sa vad ce face pancreasu asta tampit al meu. Calculez si HOMA IR sa vad daca am rez la insulina, indexul insulinogen. Cer si HbA1c. Doar ca la peptid si insulina sunt in deriva nu stiu daca e normal sau nu cat da, ca dupa mese, range-le de pe buletinul de analize nu mai e valabil, ala e valabil doar ptr bazal.

#8
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
esti pe dieta ketogenica? poate asta ar fi problema.
alt motiv ar putea fi hipertiroidism ... doctorul ce ti-a zis ?

#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
De mincat maninci la fel, dar nu care cumva faci mai multa miscare ? Si faptul ca stai mai mult pe afara la temperaturi scazute te poate face sa slabesti.

#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am zis in primul mesaj ca tiorida e ok, am spus ca am facut si analiza asta, nu am hipertiroidism, nici nu as fi intrebat aici daca nu faceam tot ce se putea face ca investigatii.
Nu tin nici o dieta keto ca aia e o prostie oricum, ca sa ma mentin in greutate sunt atent la kcal, nu sa reduc carbo, ca nu cont ce mananci, ci cate Kcal bagi, asta pe partea strict de slabit, ca e bine sa mancam si sanatos, ala e alt subiect.
Poti sa mananci chiar si doar carbo, ca daca ai deficit de kcal, se slabeste, e doar un exemplu.

Ce mi-a zis medicul de fam nu ma multumeste, cum ca as manca eu mai putin si nu ma prind, cum sa nu ma prind cand eu calculez zilnic kcal cat mananc si am tabel cu ele, stiu exact ca mananc la fel si in loc sa ma mentin, cobor in greutate. Am cantar de bucatarie electronic si nu din aia de 100 lei ca o placa care pe lenga ca nu e prea precis, nu mai vezi afisajul cand pui ceva pe el, ci din ala de 700 ca lumea, cand ai afisaj pe lateral si e mai precis.

Miscare nu fac mai deloc, stau in casa 95 % din timp, ies doar la cumparaturi in 15-20 min de doua ori pe sapt si cam atat, si asta nu de acum, de ani de zile de cand am lasat sala in noiembrie 2013, deci nu s-a schimbat nimic, nici miscare, nici alimentatie, altfel nu intrebam.

Edited by MinettoMatoi, 15 April 2021 - 23:05.


#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Sa nu fie vreun inceput de sfîrșit.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
mai lasă puțin din calcul și vezi cum faci burtă

#13
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
uite aici un tool cu care poti verifica ce posibila problema medicala ai avea https://symptoms.webmd.com/

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 petit_christian, on 16 aprilie 2021 - 06:24, said:

Sa nu fie vreun inceput de sfîrșit.
Adica ? In ce sens inceput de sfarsit ? Adica ce ar putea fi dupa parerea ta.

Da, am bagat in tool si imi da ce stiam deja ca posibile cauze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate