Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pot sa-mi tina copilul la neonatologie cat vor ei?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View PostVOC, on 14 aprilie 2021 - 14:15, said:

Tu ai da date medicale confidentiale unei persoane care sună la telefon?

Ăfcors. Dacă se sună de pe numărul de telefon înregistrat în calculator (sic!) la internare și mi-ar zice și pin-ul primit la internare. Nu așa se dau și analizele medicale? Care ar fi problema, înafară de a lua ciocolata, cafeaua și banii din buzunarul portarului, infirmierelor, asistentelor și a doctorilor. Plus că covit-- că nu se mai plimbă atâția oameni inutil prin spital.

Da' gânditul doare.

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
Păi poate să-i spună direct mamei, nu-i tatăl singurul căruia ii poate comunica diagnosticul și conduita terapeutică.

#39
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
copilul nu este vreun colet ce sta in depozit la curier si daca e intreg si gata de livrare sa te intrebi de ce nu ti-l dau.

daca medicii considera ca inca nu poate fi externat, ai rabdare si aia e. eventual expune acele motive ce tu le crezi nod in papura.

#40
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
@Karhu:  a fost socru-meu internat în spital. Nimeni, nimeni din tot spitalul județean n-a comunicat nimic cu familia - nici măcar cine-i medicul curant; cumnata mea era disperată. Asta până când au apelat la sistemul PCR - și după aia a putut suna medicul zilnic să dea raportul despre pacient. Ba' s-au putut trimite acte și pe mail.

Edited by shiva, 14 April 2021 - 15:06.


#41
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAdm, on 14 aprilie 2021 - 08:23, said:

Nu are nimeni interes sa iti tina copilul acolo.
Probabil medicul urmareste ceva sau asteapta

Elefantul alb din camera, vorba proverbului, e lipsa de comunicare cronica si tenace a "sistemului". Nu ca l-ar durea gura sa linisteasca putin parintii si sa le spuna ce urmareste, de fapt...

Edited by Piscopescu, 14 April 2021 - 17:38.


#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Teoretic, se poate proceda ca în articolul de mai jos. Practic, Dumnezeu cu mila...
https://www.google.c...re/24441571?amp

#43
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,793
  • Înscris: 17.12.2019

View Postshiva, on 14 aprilie 2021 - 14:57, said:

Ăfcors. Dacă se sună de pe numărul de telefon înregistrat în calculator (sic!) la internare și mi-ar zice și pin-ul primit la internare. Nu așa se dau și analizele medicale? Care ar fi problema, înafară de a lua ciocolata, cafeaua și banii din buzunarul portarului, infirmierelor, asistentelor și a doctorilor. Plus că covit-- că nu se mai plimbă atâția oameni inutil prin spital.

Da' gânditul doare.
Faci un exercițiu de gândire și dezvolți planul punând în cadru legislația și aspectele practice? Ceva care să fie un draft al procedurii operaționale de comunicare a informațiilor medicale. Câteva aspecte ce trebuie avute în vedere: cine e autorizat să dea informațiile medicale, modalitatea de identificare a persoanei care are acces la ele, modalitatea de desemnare a acelei persoane în mod special în cazurile în care pacientul nu poate comunica cu personalul medical și care în majoritate generează astfel de situații.
Există în prezent un formular pe care pacientul îl semnează și în care se consemnează o persoană ce poate avea acces la actele medicale. Dar vine ambulanța cu un politraumatizat din accident rutier în stare gravă și durează zile sau săptămâni până poate vorbi. Cui i se spune la telefon ce face pacientul?
În cazul inițiatorului, mămica ar trebui să știe ce se întâmplă cu bebele pentru că e acolo și poate vorbi cu personalul medical. De ce nu transmite ea informațiile către tată?

Edited by exqusit_drunk, 15 April 2021 - 05:22.


#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,702
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFreddy12, on 14 aprilie 2021 - 12:02, said:

Ce greutate avea copilul si care a fost scorul Apgar la nastere?

Ce scor?
N-am nici o idee. Era copil ca multi altii, nici prea prea nici foarte foarte, poate putin cam urit.
Oricum nu copilul a facut cezariana. Sincer eu as mai fi stat dar nu m-au lasat.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 April 2021 - 05:47.


#45
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postshiva, on 14 aprilie 2021 - 15:05, said:

@Karhu:  a fost socru-meu internat în spital. Nimeni, nimeni din tot spitalul județean n-a comunicat nimic cu familia - nici măcar cine-i medicul curant; cumnata mea era disperată. Asta până când au apelat la sistemul PCR - și după aia a putut suna medicul zilnic să dea raportul despre pacient. Ba' s-au putut trimite acte și pe mail.
Dap, comunicare e sublimă si lipsește cu desăvârșire, nimeni nu îți spune nimic, ce se investighează ce medicatie ți se administrează, nimic, ești tratat ca o persoană cu retard mintal, si tu ca pacient si familia,pacat de cursurile alea făcute pentru ai învața pe medici să comunice cu pacienții.. 👎👎👎👎

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,702
  • Înscris: 21.06.2016

View Postshiva, on 14 aprilie 2021 - 13:59, said:

În marea majoritate a cazurilor, nu e nevoie de intervenție medicală la o naștere naturală. Prin țările vestice există centre de naștere, unde poți naște și în cap sau în poziție lotus față de idioțenia nașterii în spital, pe masă, cu deștele moașei băgate undeva că, citez "doar asa am învățat la facultate".


Nu numai asta, poti sa faci nasterea acasa cu moasa. E o optiune relativ populara in unele tari.

https://www.vogue.co...icle/home-birth
Apropo, moasele nu au facultate.

Dar da, exista un risc suplimentar, rata mortii e mai mare acasa.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 April 2021 - 05:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate