Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Rate la dezvoltator 2021

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DragosCCC

DragosCCC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2018
Salut,

Deschid acest topic daca cineva poate recomanda ansambluri rezidentiale finalizate/in curs de finalizare care accepta aceasta metoda de plata?
Ma refer - chiar daca anumiti dezvoltatori nu specifica in mod clar acest lucru pe site, pot fi tentati de un avans de 40-50%.

Din ce am gasit: Cosmopolis, Regnum Residence & Spa, H Pipera Lake.

Pareri pro/contra de la cei care au optat pentru acest sistem?

Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Eu am luat cu rate direct la dezvoltator
Principalele dezavantaje ar fi avansul mare (40-50%) si termenul de plata redus - eu am avut 3 ani.
Din cauza termenului de plata redus, rata lunara este mult mai mare decat la banca - 800 EUR am platit lunar - deci nu toata lumea isi permite o rata + avans asa de mare.

Ca avantaje - am scapat de circul procedurilor bancare, nu mi s-a bagat pe gat asigurarea obligatorie, nu mi s-a cerut nici o adeverinta de venit si, pe total, dobanda a fost mai mica decat dobanzile practicate de banci

Cam asta ar fi

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 26.06.2009
Ar mai fi dezavantajul ca apartamentul nu va fi pe numele tau (desi cred ca iti poti inscrie in CF promisiunea de vanzare), dar in caz ca dezvoltatorul este executat silit (de banca, de furnizori, etc) poti sa pierzi destul de mult. Plus ca banca verifica actele dezvoltatorului - achizitia terenului, etc - mult mai exact si te poate scapa de anumite belele.

#4
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
La cat de mici sunt dobanzile acum nu e niciun motiv sa te complici cu asa ceva decat daca efectiv nu exista alta solutie si veniturile nu iti sunt recunoscute deloc de banca.

#5
tndb

tndb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.11.2016

 figo1988, on 07 aprilie 2021 - 13:21, said:

La cat de mici sunt dobanzile acum nu e niciun motiv sa te complici cu asa ceva decat daca efectiv nu exista alta solutie si veniturile nu iti sunt recunoscute deloc de banca.
A nu se pica in plasa si a crede ca aceste dobanzi vor ramane asa pe viata. Ele se pot modifica dramatic. Au fost scazute acum pentru a impulsiona cumparatorii cu o educatie financiara precara sa acceseze credite pentru mentinerea economiei. Riscul e sa sa accepti un pret mare al apartamentului argumentand factorul de dobanda mica intr-un credit pe durata lunga si daca ulterior ea creste, sa ai dificultati in a mentine noile valori. Nu zic sa nu iei, nu zic sa iei. Zic doar sa te documentezi si sa-si faci si calcule de worst case in eventualitatea in care creste inapoi si poate chiar depaseste valorile de acum 1-2 ani. pace

#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Dobânzile sunt scăzute de aproape 10 ani, nu știu de unde te informezi matale crezând că dobânzile de referință din economia mondiala se stabilesc în funcție de câteva companii minuscule din real estate. In timpul asta s-au dublat și triplat bani de către cei care au cumpărat.

Ideea e că nu ai niciun motiv să faci rate la dezvoltator daca poți face la bancă. Nu te oprește nimeni sa rambursezi tot în 3-4 ani, dar câștigi dreptul de proprietate pe spatiu încă de la început și o analiză riguroasă asupra actelor de proprietate

#7
DragosCCC

DragosCCC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2018
Multumesc de raspunsuri!
De aceea intrebam de dezvoltarori seriosi care sa minimizeze riscul acestei metode de plata.

#8
olivelil

olivelil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.09.2009
Am mai analizat si eu tema asta la un moment dat. Impresia mea a fost ca sunt dispusi la rate doar unii care vor sa vanda repede ca nu au bani poate sau au terminat de mult si nu reusesc sa vanda.
Conditiile oricum sunt de genul minim 50% avans si rate pe 2 ani. Ma amuza chiar oferta din Arcadia care e ceva de genul, iar la preturile lor..

Eu n-as prea avea incredere in dezvoltatori de genul celor de mai sus. Cel putin pe piata locala par sa fie mai degraba exceptii de acest gen. In alte tari mai ai si alte scheme cu % ownership, rent and buy si tot asa.

La noi ori ai banii jos ori credit pe o parte din suma, iar banca (De cele mai multe ori) se asigura ca ia in garantie ceva ce poate valorifica la cel putin soldul creditului. Desigur, variatiile din piata in 2008 - 2009 au demonstrat contrariul.

Referitor la dobanzi, o analiza pe IRCC sau ROBOR pe ultimii 3 ani iti arata ca de cand cu pandemia au scazut cu vreo 2pp, dar cel mai probabil vor creste la loc. Mai mult de atat posibil sa creasca ai sa se reduca la un moment dat consumul.

Parerea mea:(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate