Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Furt calificat - renuntare la urmarirea penala ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007

 Notsure, on 09 aprilie 2021 - 18:42, said:

Sunt care nu primesc condamnari dupa furturi repetate pentru ca victimele sunt facute sa isi retraga plangerile prin diverse metode. Magazinele de obicei nu iarta, insa, pentru ca nu vor sa faca precedent si apoi sa li se sparga in cap problema cand se afla prin oras ca de acolo poti fura, ca te iarta.
La furt vorbim de împăcare și doar pe cel simplu.

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Eu am vorbit cu un prieten politist si mi-a spus ca ar fi trebuit sa fiu audiat ca martor
cum pisici sa fie acuzatul martor in acelasi caz? iara daca un politist spune asta... well politistul nu-i jurist.

#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 limitlessz, on 06 aprilie 2021 - 10:33, said:

De asemenea mi-a spus ca si daca se va renunta la urmarirea penala cu decizie gen munca in folosul comunitatii, si aceea va aparea in cazier, tocmai de aia am si intrebat lucrurile astea.

Prietenul tău "polițist" nu știe ce vorbește, probabil e vreun gardian public sau măturător pe la poliție.

Nu există "renunțare la urmărire penală cu decizie gen muncă în folosul comunității". Renunțare la urmărire înseamnă că fapta nu există și nu poți fi penalizat pentru ea în vreun fel. Tu nu ești judecat, nu se stabilește gradul tău de vinovăție, e ca și cum nu există fapta.

Fiind prima abatere, în cazul în care procurorul va dori să te ducă la judecată, să răspunzi pentru furt, vei primi o sentință redusă, cu recunoașterea faptei, aici va putea intra și munca în folosul comunității, primești cu suspendare. Dar și cu suspendare, este o condamnare penală, apare în cazier, dacă asta te interesează. Cel mai probabil, neexistând o parte vătămată (magazinul nu are nevoie de nimic de la tine), iar fapta fiind destul de neînsemnată, probabil că se va renunța la urmărire.

Nu poți fi audiat ca martor dacă tu ești acuzat că ai comis o infracțiune. Ți se poate schimba încadrarea, din martor să devii inculpat sau invers, dar nu ai putea fi martor la o infracțiune pe care tot tu ai comis-o.

#22
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
"dar nu ai putea fi martor la o infracțiune pe care tot tu ai comis-o"

Te cam incurci in cuvinte.
Martor a fost, la propria infractiune.

Declaratia de la politie reprezinta redactarea evenimentelor ce le-a vazut cu ochii lui fiind prezent la actiunea/infractiunea savarsita tot de el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate