Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Necesitate aviz AACR

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Stiti cumva daca este necesar aviz de la AACR (Autoritatea Aeronautica Civila Romana) pentru constructii cu inaltimea totala mai mica de 10m, indiferent de zona?

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Esti langa vreunul din aeroporturi?

#3
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cred ca doar daca depasesti regimul de inaltime al zonei iti trebuie aprobare speciala.

Si evident in zonele cu restrictii de altitudine din zona aeroporturilor.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Noi la firma am avut de instalat o antena satelit (destul de mare) in zona Midia, unde se afla si poligon si au loc zboruri dese ale armatei. Am avut nevoie de o astfel de aprobare.

Insa tu daca nu esti sigur, fa o adresa catre ei, atasezi o explicatie si o schita + coordonatele GPS si astepti raspuns. Daca e negativ, iti vezi de treaba linistit.

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Conform informatiilor publicate pe pagina aeroportului Sibiu, sectiunea "Gestionarea zonelor de servitute aeronautică la Aeroportul Internațional Sibiu", locatia de interes este in zona denumita DVOR Zona de protecție. Probabil ca nu este nevoie de aviz AACR.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ti se va cere in certificatul de urbanism.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Ti se va cere 100%. Posibil sa ti se ceara si sa nu instalezi acoperis metalic. Depinde de conditiile locale.

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
De ce am deschis acest topic? Fiindcă citisem o știre despre modificările aduse, în 2020, Legii 50 / 1991, iar un internaut comenta (pe o pagină pe care nu o mai găsesc) despre faptul că, daca construcția are maxim 10m înălțime, nu ar mai fi nevoie de aviz AACR (fapt pe care această autoritate l-ar ascunde, deoarece e frumos și util să încasezi 100 euro / aviz în care să declari că nu e nevoie de aviz AACR). Așadar, am vrut să verific dacă afirmația aceluia e ceva fals sau chiar există această prevedere. Din păcate nu am găsit nimic referitor la acest aspect în Legea 50 (cu toate revizuirile aduse) și nici in normele de aplicare. Dacă ar exista această prevedere probabil că există doar în analele AACR.

Edited by cris2d2, 07 April 2021 - 08:26.


#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Care e treaba cu acoperis metalic? Adica de ce nu ar fi voie?

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Reflexii parazite. Echipamentul DVOR e un mijloc de radionavigatie care se bazeaza pe un array de antene ca sa masoare distanta si directia spre aeronave folosind reflexia unui semnal radio. Ca sa fie precis are nevoie sa lucreze cu semnalul care calatoreste direct la aeronava. Daca ai sa cauti o poza cu el ai sa vezi ca pana si pamantul il incurca. Are un mare ecran metalic montat sub.

#11
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsebulbus, on 06 aprilie 2021 - 22:33, said:

Ti se va cere 100%. Posibil sa ti se ceara si sa nu instalezi acoperis metalic. Depinde de conditiile locale.
Au trecut prin mainile mele multe AC pentru zona Chitila - Bucurestii Noi ( deci exact pe directia de aterizare la BBU ) , cu sau fara aviz de la Autoritatea Aeronautica .
La nici una nu era cerinta de a nu avea acoperis metalic .

Edited by motanul13, 07 April 2021 - 09:56.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
In zona Baneasa din cate stiu eu nu sunt VOR-uri nici de ruta nici de terminal asa ca e irelevant pentru speta de fata.
El zice ca e in zona de protectie a celui de la Sibiu, care ar trebui sa cuprinda vecinatatea imediata. Vorbim de sute de metri distanta,  nu de "inca se mai aude avionul".

#13
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Ca să vă dați seama mai bine unde e amplasat obiectivul de interes, am atașat o captura din Google Earth Pro, program în care am deschis fișierul kmz furnizat de Aeroportul Sibiu (punctul de interes e marcat cu roșu, chiar în hotspotul casetei albe 5.1 DVOR Zona de protecție).

Attached Files


Edited by cris2d2, 07 April 2021 - 13:18.


#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
E ceva in neregula. La distanta aia doar daca ai construi turnul Eiffel ai putea incurca cu ceva infim. Cred ca au pus eticheta pe layerul gresit. Ochiometric ala e CTR Sibiu cel vechi (zona de responsabilitate a organului care functioneaza in turnul de control).

Edited by sebulbus, 07 April 2021 - 15:35.


#15
redchris

redchris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.06.2018

View Postcris2d2, on 07 aprilie 2021 - 08:25, said:

De ce am deschis acest topic? Fiindcă citisem o știre despre modificările aduse, în 2020, Legii 50 / 1991, iar un internaut comenta (pe o pagină pe care nu o mai găsesc) despre faptul că, daca construcția are maxim 10m înălțime, nu ar mai fi nevoie de aviz AACR (fapt pe care această autoritate l-ar ascunde, deoarece e frumos și util să încasezi 100 euro / aviz în care să declari că nu e nevoie de aviz AACR). Așadar, am vrut să verific dacă afirmația aceluia e ceva fals sau chiar există această prevedere. Din păcate nu am găsit nimic referitor la acest aspect în Legea 50 (cu toate revizuirile aduse) și nici in normele de aplicare. Dacă ar exista această prevedere probabil că există doar în analele AACR.

Ce ati facut? Ati obtinut aviz AACR? Au pus ceva conditii suplimentare sau a fost mai mult o formalitate?

#16
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am regim de inaltime sub 10m si tot mi s-a cerut Aviz AACR in certificatul de urbanism. Asta in conditiile in care, la capatul strazii, e un bloc de 8 etaje si logic ar fi fost ca, pe o raza de x metri de acel bloc sa nu se mai ceara avizul asta.
Dar nu ai cu cine, cel putin la Sector 1; niste maimutele copy/paste, fara pic de logica in gandire.

#17
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postredchris, on 16 septembrie 2022 - 16:43, said:



Ce ati facut? Ati obtinut aviz AACR? Au pus ceva conditii suplimentare sau a fost mai mult o formalitate?
Da, s-a obținut aviz de către beneficiar.

View Postkretzu77, on 19 septembrie 2022 - 09:22, said:

Eu am regim de inaltime sub 10m si tot mi s-a cerut Aviz AACR in certificatul de urbanism. Asta in conditiile in care, la capatul strazii, e un bloc de 8 etaje si logic ar fi fost ca, pe o raza de x metri de acel bloc sa nu se mai ceara avizul asta.
Dar nu ai cu cine, cel putin la Sector 1; niste maimutele copy/paste, fara pic de logica in gandire.
Ca peste tot în România, legea e neclară in anumite privințe iar alții profită financiar.

Edited by cris2d2, 20 September 2022 - 13:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate