Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Decimal to hexadecimal

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
2jacks

2jacks

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.03.2017
Salutare.
Am si eu nevoie de putin ajutor, va rog.

Se da un tabel in Excel, cu 11000 de serii decimale, pe care vreau sa le fac hexadecimale.
Exista o varianta mai rapida in afara de a sta si sa fac conversia la fiecare serie in parte?

Am cautat pe google, sunt ceva functii dar mai mult pierd timp si nu ma ajuta.
Exista un convertor pe google, dar e pentru fiecare serie in parte, si iar, pierd fooarte mult timp.

Multumesc

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Poate ca te ajuta functia asta:

=DEC2HEX(A2)

unde A2 este celula in care ai numarul decimal pe care vrei sa-l transformi in hexazecimal

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Ce intelegi, exact, prin 11000 de serii intr-o foaie Excel? Ai 11000 de range-uri disjuncte continand acele date?

Daca e vorba de 11000 de numere plasate oarecum regulat (intr-o zona dreptunghiulara) e chiar simplu: folosesti functia DEC2HEX() cu argument matrice intr-o formula matriciala (Ctrl+Shift+Enter pentru a o introduce) plasata pe o zona de dimensiuni egale cu zona sursa. Daca sunt cateva astfel de zone sursa scrii mai mult formule matriciale.

LE: Ar merge oarecum si o singura formula matriciala care sa ocupe o juma’ de foaie cu argument cealalta jumatate, cuprinzand cele 11000 de zone de date plus tot ‘decorul’/textele, dar o sa ai multe celule rezultat cu #VALUE!. E ceva mai greu sa le separi dupa aceea. ‘Copy’/ ‘Paste special…/ ‘Values’ ca sa ‘spargi’ matricea rezultat, apoi poate merge un find/replace ca sa scapi de #VALUE!. Odata ce ai celule goale in locul erorilor poti chiar inlocui valorile originale cu cele hexa via ‘Copy’/ ‘Paste special…’/ ‘Values’ cu omiterea celulelor goale (tin minte ca exista o bifa in acest sens). LLE: Am incercat chiar acum in LibreOffice si metoda functioneaza.

Edited by sags, 05 April 2021 - 11:28.


#4
2jacks

2jacks

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.03.2017
Va multumesc! Am reusit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate