Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cum ați luat covid?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

Poll: Cum ați luat virusul? (54 member(s) have cast votes)

De la cine ați luat virusul?

  1. partener (5 votes [9.26%] - View)

    Percentage of vote: 9.26%

  2. copii (5 votes [9.26%] - View)

    Percentage of vote: 9.26%

  3. părinți, bătrâni, rude (2 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  4. colegi (14 votes [25.93%] - View)

    Percentage of vote: 25.93%

  5. prieteni (2 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  6. alte persoane (4 votes [7.41%] - View)

    Percentage of vote: 7.41%

  7. nu știu (22 votes [40.74%] - View)

    Percentage of vote: 40.74%

De unde ați luat (voi sau cei apropiați) virusul?

  1. de la serviciu, nu prea se poartă mască (14 votes [25.93%] - View)

    Percentage of vote: 25.93%

  2. de la școli, copiii au fost spreaderi (5 votes [9.26%] - View)

    Percentage of vote: 9.26%

  3. aglomerație din supermarket-uri (3 votes [5.56%] - View)

    Percentage of vote: 5.56%

  4. aglomerație din piețe, târguri (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. din mijloacele de transport în comun (2 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  6. din restaurante, cafenele, terase (2 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  7. de la petreceri private sau adunări, grătare, paranghelii (2 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  8. călătorii în străinătate (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. din spital (2 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  10. din altă parte (5 votes [9.26%] - View)

    Percentage of vote: 9.26%

  11. nu știu de unde (19 votes [35.19%] - View)

    Percentage of vote: 35.19%

Vote Guests cannot vote

#19
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010
Eu am luat de la un prieten. Trebuia să trimită niște documente scanate în străinătate și n-avea nici scanner, nici imprimantă, așa că a venit la mine să-l ajut. Ca să fie băiat bun, a luat și niște meniuri de la Socului. Câteva zile mai târziu mi-a dat vestea cea bună și cam aia a fost.

#20
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Peeta, on 04 aprilie 2021 - 15:00, said:

Ce enervanti pot sa fie oamenii care vin cu texte de genul "Dar tu cunosti pe cineva care a avut?Doamne ne omoara Bill si Soros,trezitiva oameni buni nu mai fiti oi." da boss e ceva real pt ca nu isi inchideau toate tarile din lume economiile ca sa ce?Sa o omoare bill geitz pe ma-ta mare? Posted Image
Oamenii au nevoie de un dusman, unul cu care sa se poata lupta, unul ca ei. Cu virusul e greu sa se lupte, virusul nu pricepe, nu il poti ameninta. Eu am ajuns la concluzia ca nici razboaiele nu sunt chiar intamplari, ca oamenii le fac probabil pentru ca vor sa schimbe atmosfera. Suna aiurea, dar de ce in Evul Mediu, cand viata era monotona, erau razboaie tot timpul, iar azi cand avem atatea preocupari personale, nu mai sunt? Cred ca azi suntem ocupati, atunci oamenii aveau aceeasi rutina. Si primul razboi mondial e greu de explicat pt. niste fiinte inteligente, rationale, care prefera viata si sunt ahtiate dupa progres... Cum s-a ajuns la bataliile alea la inghesuiala, in transee, cu gaze de lupta, cu artilerie si milioane de morti?

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Am luat, nu stiu de unde.
Am povestit si in Poiana lui Iocan, intreaga poveste, chiar mai devreme.
Nu am umblat creanga, ne-am protejat, nu am mers in vizite, nu am primit pe nimeni, purtam masca tot timpul, inclusiv in parc, pe strada.
Nu am intrat cu nimeni bolnav in contact.

#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Marea majoritate au luat virusul de la cunostinte prea "sociabile", adica genul ala de bou care nu-ti poate spune nimic decat de la 30 cm de tine. Sau in cazul in care esti genul acela de bou care se duce la petreceri pentru ca nu poate sa asculte singur manele acasa deoarece devine prea melancolic.
Nu am avut simptome de Covid si nu cred ca am avut virusul, deoarece toti cunoscutii mei care au avut s-au simtit rau. Nu am facut telemunca si a fost o perioada foarte placuta cand in drumul spre serviciu orasul era pustiu, curat. Am lucrat si cu clientii, insa intotdeauna am purtat masca si oricum am tinut distanta. Nu am spalat legumele si fructele cu detergent iar la supermarket am mers spre sfarsitul programului, insa asta o facem in mod normal pentru ca aglomeratia nu este placuta, cu sau fara Covid. Nu am stat inchisi in casa, inclusiv in perioada aceea in care ieseai din casa cu declaratie, faceam declaratie pentru activitati sportive apoi o luam usurel pe drumuri laturalnice pana spre padurile de la marginea orasului. Intr-una din plimbari chiar am trecut prin apropierea unei cladiri unde suna a petrecere in toi, iar acolo in parcare era si un Logan cu numar de MAI. Nu sunt genul razbunator cu poze si rahaturi din astea, mi-am vazut de treaba insa totusi le-am urat sa ajunga cat mai multi cu tubul in gura la spital. Am fost in concediu pe litoral in Romania, si pe litoral in Bulgaria. A fost frumos, am fost ca de obicei in zone mai retrase, nu in mijlocul balamucului. Nu am purtat masca pe strada pana nu a fost obligatorie, nici in parcuri, nici pe plaja. Ne-am cazat in Bulgaria la pensiuni mici, unde uneori oamenii nu purtau masti, in cazurile acelea ne dadeam si noi jos masca, am pastrat distanta, mai ales daca oamenii nu tuseau, nu stranutau. Am stat la camping in Bulgaria, nu am purtat masca nici langa cort, nici pana la baie.
Tot ce am facut a fost sa ma protejez fara sa exagerez. Intotdeauna am pastrat igiena mainilor, niciodata nu mi-a placut sa-ni suflu in gura cu ceilalti si nici sa merg la petreceri, am fost genul de oameni carora ne place sportul si pentru care distractie a insemnat o tura de 70 de km cu bicicleta sau o zi pe plaja. Si ceea ce e mai important acum este ca tocmai am facut si rapelul la vaccin, familiile noastre la fel, asa ca putin imi mai pasa daca valul al treilea imbolnaveste toate sosoacele si toti indienii care ies la proteste anti masca.
Daca vrei sa te protejezi pastreaza distanta. Daca nu ai cum sa te protejezi poarta masca. Programeaza-te la vaccin. Nu te lua dupa toate tampeniile, Astra-Zeneca este la fel de eficace ca si Pfizer.

Edited by spooky51, 04 April 2021 - 16:23.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De la un coleg asimptomatic - parintii lui erau pozitivi dar el n-a fost testat ca nu a avut simptome - asa era anul trecut.
Unde ? In masina de la servici - am mers cu el in masina.
Oficial - nu se stie de la cine, ptr ca am purtat toti masca. Conform DSP nu a existat contact direct desi am fost umar la umar.

#24
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Se ia cel mai ușor din spații închise și neaerisite. Nu e instant, trebuie să stai măcar 10 minute într-o atmosferă cu încărcătură virală ridicată. Pe stradă ai zero șanse să te infectezi.

#25
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Fără mască
Fără distanță
Fără desinfectare
Nici nu am strănutat... Iarna asta...
Grav a fost in octombrie 2019...cand medicii nu știau ce avem...si doar cu azitromicin am scăpat....dupa alte doua antibiotice probate .In martie anul urmator am aflat ce am avut...
Ar fi timpul să stopeze teatrul.
Se moare de gripa sezonieră...de frică, de grijă, de cord....etc...etc...

Edited by sarac.lipit, 04 April 2021 - 17:24.


#26
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 DDooGG, on 04 aprilie 2021 - 13:55, said:

Poate am avut si n-am stiut , poate n-am avut , poate am.... ma doare-n spitz .
Caz real al angajatilor de la o firma, delegatie , 4 in aceeasi masina , doar unu cu masca si doar ala cu masca a luat covid . De unde ? Mister ....

Au avut delegație 14 zile in continuu ... sau ce perioada este până apar simptomele?

Faptul că a purtat masca alături de altii si acestia nu au pățit nimic este un lucru bun.

#27
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Peeta, on 04 aprilie 2021 - 15:00, said:

ca nu isi inchideau toate tarile din lume economiile ca sa ce?Sa o omoare bill geitz pe ma-ta mare? Posted Image
la câți bani se câștigă....fii convins că ultima ta frază este cât se poate de adevărată.

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
Eu lucrez intr-un colectiv de 2000 de persoane si sunt tot timpul printre ei. Cu toate ca a existat la un moment dat un focar de covid, totusi pana acum nici eu si nici colegul meu nu am luat virusul. Am purtat masca tot timpul si ne-am spalat des pe maini. Ca o concluzie , virusul nu se transmite de pe suprafete si nici prin aer daca contactul e mai scurt de un minut. Trebuie sa fi in contact prelungit cu o persoana si asta se intampla cand discuti cu cineva sau stai la rand la supermarket si iti tuseste unul in ceafa de la 50 cm ca nu are chef sa pastreze amarata aia de distanta de 2m.

#29
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 -Diana-, on 04 aprilie 2021 - 16:02, said:

Am luat, nu stiu de unde.
Am povestit si in Poiana lui Iocan, intreaga poveste, chiar mai devreme.
Nu am umblat creanga, ne-am protejat, nu am mers in vizite, nu am primit pe nimeni, purtam masca tot timpul, inclusiv in parc, pe strada.
Nu am intrat cu nimeni bolnav in contact.

Si tu si cei cu care locuiești?

#30
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Naoto, on 04 aprilie 2021 - 15:20, said:



Dacă topicul ar fi rămas în Poiana, n-ar fi putut răspunde la întrebare şi comenta decât colegii care accesează aria (au minim 240 de postări).

Or, după cum se vede, acolo există mai multe thread-uri pentru cei interesaţi. Chiar prea multe, aş zice ;)

Poll-ul este o aberatie in sine, aproape nimeni nu poate documenta asa ceva, nici macar o ancheta epidemiologica, daramite lumea de pe strada.

#31
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Sunt in zona de risc ca varsta (50+) si cu ceva comorbiditati. Nu cred ca am avut sau poate ca am fost asimptomatic. Totusi, anul trecut prin aprilie pentru o zi si jumatate, m-am simtit un pic cam rau. Usoara temperatura, dureri de cap, fara tuse, aveeam miros si gust. Mi-a trecut cu bai fierbinti la picoare si ceaiuri cu Coldrex. Probabil ca a fost o simpla raceala, ca trebuia ca cineva sa mai faca si din astea, nu numai covid. Probabil daca as fi facut testul, m-ar fi dat cu Covid.

#32
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
Adăugați în partea a doua a poll-ului 'acasă'...
***
Unii chiar au primit un cadou în familie...
La serviciul nevestei a fost focar...
Ne-am procopsit amândoi!
In seara in care am simțit primele simtome am sunat la lucru că nu vin a doua zi.
Apoi a început febra.
Mai glumeam că a fost a doua lună de miere...

#33
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
1. In poll trebuia introdusa varianta "nu am luat covid", ca sa nu fim discriminati noi, astia mai norocosi :P

2. Eu n-am luat virusul si sper sa nici nu-l iau (am facut deja prima doza de vaccin, urmeaza rapelul pe 21; mama le-a facut pe amandoua si e OK). Dar anul trecut mi-a fost frica o singura data ca ma voi infecta: am fost cu niste prieteni la strand la Geoagiu bai. Va dati seama ca nimeni nu avea cum sa poarte masca, si era atata lume ca nu se putea pastra distanta. Bag seama ca am avut noroc. In rest, masca si distantare in masura posibilitatilor. Acuma, daca e sa am ghinion, asta e. Ma protejez, dar nu vreau sa cad in paranoia (de ex. sa spal legumele cu detergent. E suficient sa le spal bine cu apa, fara alte chimicale).

3. Bag seama ca multa lume abia acum a descoperit ca e bine sa te speli pe maini dupa ce vii din oras, mai ales daca ai mers cu transportul in comun sau ai fost la supermarket. La dreq, eu faceam chestiile astea si inainte sa vina covidu' :notangel:

4. Am prietewni care s-au imbolnavit, mama unuia din ei a si murit (avea vreo 75 de ani si comorbiditati). Nu iau in ras virusul, dar nici nu cad in extrema ailalta.

#34
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 Flat, on 04 aprilie 2021 - 13:14, said:

Sunt atâtea păreri despre ce măsuri au efect și care nu, încât m-am gândit să facem o recenzie pe forum. Astfel ne putem face o imagine asupra modului de răspândire și cum să ne ferim.

Deci cei care ați avut, sau cunoașteți cazuri apropiate care au avut, povestiți pe scurt metoda prin care au contractat virusul (loc, activitate) sau votați în poll


Eu? nu am luat virusul
Nici familia mea
Dintre colegi, unul singur a luat virusul de la nevastă-sa care l-a luat de la colegele ei retardate dintr-o primărie
Din grupul meu extins de prieteni, doar unul a luat virusul de la o tipă iresponsabilă care și-a făcut ziua de naștere deși avea simptome.
Deci aș spune că 1/20 este rata mea de cunoștințe cu virus

Căutarea acului in carul cu fân !
Da poti concluziona daca ai stat inchis in casa 2 ani si te-ai intalnit in acea perioada  cu 3-5 persoane la 3 luni.
Dar majoritatea plebeii din Romania a fost nevoita sa mearga la servici,
Si mai sunt si niste nerusinati taranoi din provincie care mai folosesc incă in plin secol 21 mijloacele de transport in comun sic! Pt ca nu pot, sau nu vreau sa mearga cu masina !
Cum o fac in mod egoist multi bucuresteni singuri [o persoană] intr-o masina mare cat un tank T-53 si se plâng ca e poluat si aglomerat orasul si capitala tarii !
Care mai sunt nevoiti sa faca cumparaturi live in magazine deoarece la taranoi din provincie nu poate veni curierul cu painea [zaharul,uleiul,salata] cea de toate zilelele ca si pt Bucuresteni care lucreaza de 1 an acasa,acestia care nu sau  s-au intalnit decat cu 4 persoane de atunci [martie 2020]
Acesta își poate deduce cum ziceam cu precizie de cine a fost infectat.de gripă.
Noi mârlanii din ardeal chiar dacă habar nu am avut [de infectare ] decât după ce ne-am pierdut gustul și mirosul,ne-am tratat cu ceai fructe și paracetamol.
A trebuit să lucrăm să-i putem ține în continuare acasă pe cei ce lucrează așa zis online si sa râda de mine care nu am avut nici măcar un concediu normal in 2020+primul trimestru 2021.

Edited by csoka2002ro, 05 April 2021 - 01:49.


#35
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Din supermarket,transport in comun,bani.
7-9 decembrie 2020 sintome eu si sotia.
10 decembrie  2020 sunat 112.au venit cam in 5 ore si ne-au recoltat probe.
11 decembrie 2020 primit rezultatele amândoi pozitivi.
Am stat in carantina pina pe 23 decembrie 2020.

Edited by cfrtriaj, 05 April 2021 - 03:26.


#36
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 csoka2002ro, on 05 aprilie 2021 - 01:47, said:



Căutarea acului in carul cu fân !
Da poti concluziona daca ai stat inchis in casa 2 ani si te-ai intalnit in acea perioada  cu 3-5 persoane la 3 luni.
Dar majoritatea plebeii din Romania a fost nevoita sa mearga la servici,
Si mai sunt si niste nerusinati taranoi din provincie care mai folosesc incă in plin secol 21 mijloacele de transport in comun sic! Pt ca nu pot, sau nu vreau sa mearga cu masina !
Cum o fac in mod egoist multi bucuresteni singuri [o persoană] intr-o masina mare cat un tank T-53 si se plâng ca e poluat si aglomerat orasul si capitala tarii !
Care mai sunt nevoiti sa faca cumparaturi live in magazine deoarece la taranoi din provincie nu poate veni curierul cu painea [zaharul,uleiul,salata] cea de toate zilelele ca si pt Bucuresteni care lucreaza de 1 an acasa,acestia care nu sau  s-au intalnit decat cu 4 persoane de atunci [martie 2020]
Acesta își poate deduce cum ziceam cu precizie de cine a fost infectat.de gripă.
Noi mârlanii din ardeal chiar dacă habar nu am avut [de infectare ] decât după ce ne-am pierdut gustul și mirosul,ne-am tratat cu ceai fructe și paracetamol.
A trebuit să lucrăm să-i putem ține în continuare acasă pe cei ce lucrează așa zis online si sa râda de mine care nu am avut nici măcar un concediu normal in 2020+primul trimestru 2021.
hai să-ți zic faza tare de teatru grotesc....si despre gogonata în care trăim ca idiotii.
Când nu se știa de pandalie, am lucrat. Beam 5 litri pe noapte...ăsta a fost marele simptom... și ceva dureri de muschi...Absolut nimeni din colaboratori nu a luat boala!!!! Tuturor le-am povestit cum am scăpat de "ucigaș"....și chiar câțiva s-au însănătoșit rapid cu azitrox...medicii de familie nu stiau încă tratamentul și recomandau desepeul...in spital știți cati au fost însănătoșiți....
Cocluzie?
Suntem idioți.

Ps
Am o rudă ce trăiește izolată... singură.
S-a îmbolnăvit fără niciun contact direct cu cineva bolnav.
Tind să cred faza cu avioanele....din ce în ce mai tare.... urmărind și rezultatul poll'ului....
Repet, terminati teatrul ...altfel ne vom crăpa țestele unii altora....criza creată cu bună știință produce foame si nervi. La un moment dat flămânzii vor veni în capitală...unde se trăiește bine în orice orânduire sau criză. Sper să ardă tot....

Edited by sarac.lipit, 05 April 2021 - 06:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate