Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Inginer sau antrenor fitness - cum sa lucrez in SUA ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am terminat Politehnica Bucuresti si sunt un inginer auto cu o experienta de 10 ani, lucrand in Romania, Franta si Belgia. Am 31 de ani.


De asemenea, ca un "side-job", sunt antrenor/influencer de fitness strangand o cumunitate destul de mare pe internet (vreo 60 000 de oameni pana acum)


As dori sa experimentez lucrul in SUA. Nu doresc sa ma mut definitiv, ci doar sa lucrez o perioada acolo (ca un work and travel, dar pe care nu-l mai pot face acum, nemaifiind student)


Cum ar fi cel mai usor pt mine sa fac acest lucru ?


Am auzit si de diverse programe de "formari" pentru persoane calificate cu studii superioare


Daca este nevoie de o "invitatie" (petitie/scrisoare) din partea unui cetatean SUA, daca nu este nevoie de mare lucru din partea acestuia, probabil pot gasi cu usurinta pe cineva din SUA din comunitatea mea de fitness (majoritatea urmaritorilor mei sunt din SUA) sa faca aceasta cerere pentru mine

Multumesc

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
https://dvprogram.state.gov/

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@"Inginer sau antrenor fitness - cum sa lucrez in SUA ?"

+

"sunt antrenor/influencer de fitness"

mai exact ce anume stii sa faci?

Edited by arg, 04 April 2021 - 09:38.


#4
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Daca esti infuencer din ala care vinde programe online o poti face de oriunde de pe glob nu doar din sua

#5
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View Postarg, on 04 aprilie 2021 - 09:37, said:

mai exact ce anume stii sa faci?

Proiectare auto ca inginer +, pe partea cealalata, experienta in fitness (workout, nutritie sportiva etc) si o baza de urmaritori destul de mare (= pot face reclame promotionale etc)

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
daca esti "vedeta" ca inginer auto in cateva luni esti deja acolo, trebuie doar sa gasesti pe unii care sa te vrea suficient de mult.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Si daca-l vor, tot se loveste de o loterie. Daca lucreaza de ceva timp la o firma americana poate fi mai usor.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 02.03.2003

View Postallah2, on 04 aprilie 2021 - 09:27, said:

Am terminat Politehnica Bucuresti si sunt un inginer auto cu o experienta de 10 ani, lucrand in Romania, Franta si Belgia. Am 31 de ani.

Inginerii vechi faceau 5 ani de studii. Cei noi ar avea nevoie de 4 plus 2 de masterat pentru a se numi ingineri.
Daca ai inceput facultatea la 18 ani ai absolvit la 23 iar 31 - 23 = 8.
Ai spus ca ai 10 ani de experienta in domeniul absolvit. Aritmetica spune altceva.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@terratec
31-10= 21
atunci a inceput munca in domeniu...
(probabil spalatorie auto sau schimbat de roti)

tie "sunt antrenor/influencer de fitness" nu-ti spune nimic?

Edited by arg, 04 April 2021 - 11:30.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postallah2, on 04 aprilie 2021 - 09:27, said:

Am terminat Politehnica Bucuresti si sunt un inginer auto cu o experienta de 10 ani, lucrand in Romania, Franta si Belgia. Am 31 de ani.


De asemenea, ca un "side-job", sunt antrenor/influencer de fitness strangand o cumunitate destul de mare pe internet (vreo 60 000 de oameni pana acum)


As dori sa experimentez lucrul in SUA. Nu doresc sa ma mut definitiv, ci doar sa lucrez o perioada acolo (ca un work and travel, dar pe care nu-l mai pot face acum, nemaifiind student)


Cum ar fi cel mai usor pt mine sa fac acest lucru ?


Am auzit si de diverse programe de "formari" pentru persoane calificate cu studii superioare


Daca este nevoie de o "invitatie" (petitie/scrisoare) din partea unui cetatean SUA, daca nu este nevoie de mare lucru din partea acestuia, probabil pot gasi cu usurinta pe cineva din SUA din comunitatea mea de fitness (majoritatea urmaritorilor mei sunt din SUA) sa faca aceasta cerere pentru mine

Multumesc

Depui dosarul pentru Canada si de acolo.. vezi tu

#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postallah2, on 04 aprilie 2021 - 09:50, said:


pe partea cealalata, experienta in fitness (workout, nutritie sportiva etc) si o baza de urmaritori destul de mare (= pot face reclame promotionale etc)

Pune un link spre canalul tau de youtube.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postterratec, on 04 aprilie 2021 - 11:11, said:


Inginerii vechi faceau 5 ani de studii. Cei noi ar avea nevoie de 4 plus 2 de masterat pentru a se numi ingineri.
Daca ai inceput facultatea la 18 ani ai absolvit la 23 iar 31 - 23 = 8.
Ai spus ca ai 10 ani de experienta in domeniul absolvit. Aritmetica spune altceva.
sau poate a fost 3 ani "la licenta"
3 ani, "inginer licentiat"
5 ani, "inginer diplomat"

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Iti este recunoscuta diploma de inginer in state? Daca da, poti incerca sa lucrezi ca inginer si cu hobby pe influencer, ca moda asta poate apune si ramai fara o sursa de venit.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Inginer fitness...?

#15
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View Postterratec, on 04 aprilie 2021 - 11:11, said:

Inginerii vechi faceau 5 ani de studii. Cei noi ar avea nevoie de 4 plus 2 de masterat pentru a se numi ingineri.
Daca ai inceput facultatea la 18 ani ai absolvit la 23 iar 31 - 23 = 8.
Ai spus ca ai 10 ani de experienta in domeniul absolvit. Aritmetica spune altceva.

Nu este adevarat.

Eu am facut 4 ani Politehnica si am diploma de inginer (licentiat). Nu am facut master.

Am lucrat in Romania, Franta si Belgia ca Inginer

Am inteles ca diploma mea este recunoscuta in SUA daca o trimit la o agentie de echivalare a studiilor, devenind Bachelor's Degree.

Lucrez de cand am terminat facultatea, la 22 de ani. Fac 10 ani de experienta in octombrie.

Din pacate nu sunt vedeta in inginerie Posted Image) cam greu sa conving o firma de acolo sa ma angajeze si sa se ocupe ei de tot, necunoscandu-ma deloc. Si nu lucrez la o firma americana, ci franceza...

Cred ca cel mai usor mi-ar fi cu programul de vize J-1 Trainee - presupune o formare profesionala ca un schimb de experiente (valabil doar pt anumite profesii cu studii superioare, printre care si ingineria) de maxim 18 luni in SUA

Edited by allah2, 04 April 2021 - 19:55.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postallah2, on 04 aprilie 2021 - 19:54, said:



Nu este adevarat.

Eu am facut 4 ani Politehnica si am diploma de inginer (licentiat). Nu am facut master.

...
inginer cu limitari scrise pe diploma, adica subinginer.

#17
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Nu, nu este absolut nicio limitare.

Inginer licentiat. Asta scrie pe diploma.

Am colegi care au facut master si altii care nu au facut. Am si cunostinte care au apucat sa faca 5 ani in loc de 4.
Nu este nicio diferenta.

Inginer devi terminand ciclul de licenta (care acum are 4 ani, in loc de 5 cum era inainte). Nu este impus de niciun master, n-are nicio treaba.

Subinginer este, in caz ca nu ma insel, daca faci doar 2 sau 3 ani din 4 in Politehnica (neterminand ciclul de licenta; sau daca nu predai proiectul de licenta)

Edited by allah2, 04 April 2021 - 21:30.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
1.
Nu cred ca mai exista titlul de subinginer.

2.
Daca vrei in America, pregateste-ti dosarul pentru Canada

Echivalarea studiilor nu are nici o legatura cu ceea ce vrei tu sa muncesti acolo.
Nu ti se cere diploma la angajator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate