Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Nelu Ploieșteanu a murit

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Marin2514

Marin2514

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,047
  • Înscris: 22.09.2013
Astăzi, 2 aprilie, Nelu Ploieșteanu a murit din cauza COVID-ului.
https://m.digi24.ro/...esteanu-1481615

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,814
  • Înscris: 14.10.2008
Dumnezeu sa-l ierte.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Un mare artist. Cânta mereu live și aducea bună dispoziție. Maestre, jos pălăria!

Totuși, cu puțină precauție poate și el și Catanga erau încă printre noi, azi.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
RIP.

Edited by andreic, 02 April 2021 - 13:17.
offtopic


#5
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Dumnezeu sa-l ierte

#6
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007
Dumnezeu sa-o odihneasca. Un artist unic cu un stil unic. Ne vei lipsi maestre!

RIP

#7
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Adio nea Nelu.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
De asta chiar imi pare rau!

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
RIP!Posted Image

#10
retelisticul6970

retelisticul6970

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.03.2021
Dumnezeu sa-l ierte!
Inca un Mare Artist a plecat dintre noi si muzica lautareasca autentica, a mai pierdut un om.
Nelu Ploiesteanu, a acordat un mare respect muzicii lautaresti autentice, a interpretat foarte bine piese cunoscute din folclor si piese din repertoriul propriu.
Am avut placerea si onoarea de-al avea invitat la Radio Prahova in 2003, impreuna cu o parte din orchestra sa, am sonorizat 100% LIVE preatatia Dumnealui in acea emisiune si vreau sa va spun ca imi va ramane amintire pentru totdeauna modul in care a cantat frmoase melodii lautaresti in acea emisiune.
Nu a fost eveniment pe care sa-l sonorizez si la care sa nu difuzez melodii cu Nelu Ploiesteanu.
Va ramane in istoria muzicii lautaresti autentice, alaturi de Gica Petrescu si Cornelia Catanga!
Artistii de seama vor trai vesnic in inimile noastre!
Drum linistit catre stele Maestre!
Cum foarte frumos a scris un user inaintea mea, la fel spun si eu, Cosmin Mares din Ploiesti - Maestre, jos palaria!

#11
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 29.12.2016
Sa-ti fie tarana usoara, maestre...

#12
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
R.I.P.
Muzica buna de petrecere si pahar!

#13
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Să îi fie țărâna ușoară și Dumnezeu să îl ierte!

Nea' Nelu a plecat lângă ceilați mari artiști și a întregit trio-ul: Ștefan Iordache, Gheorghe Dinică, Nelu Ploieșteanu.
Plecăciune, Maestre, pentru toată munca depusă, pentru toate sufletele pe care le-ai atins atunci când cântai, pentru toată contribuția pe care ai avut-o în muzica lăutrească românească.

#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 retelisticul6970, on 02 aprilie 2021 - 09:39, said:


Bai, putem spune orice despre acest om, dar nu putem spun ca nu canta LIVE. Si ca nu o facea bine. Canta de rupea, chiar si la varsta asta.

Sunt unii care nici macar nu stiu cum e sa canti live. Muzicienii facuti in FL Studio, Logic Pro, Garage Band (mai putini aici, dar cred ca sunt) sau Audition.

Astazi, oricine poate canta. Nu oricine poate canta LIVE.

#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Odihneasca-se in pace. A fost un lautar adevarat, un artist foarte placut si apreciat. Am fost la un revelion unde a cantat si el printre altii, a prestat fara cusur.

Edited by althea, 02 April 2021 - 10:13.
răspuns la mesaje ?terse


#16
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
Eram sigur că moare și ăsta. Eu nu sunt cu muzica lăutărească, dar; Dumnezeu să îl odihnească în pace!!

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Topicul nu se numește De ce a murit Nelu Ploieșteanu, se vede asta, da?
Gata cu comentariile pe lângă. Nu vrea nimeni (useri sau echipă de moderare) un forum-ghiveci.

#18
retelisticul6970

retelisticul6970

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.03.2021

 miki07, on 02 aprilie 2021 - 10:07, said:


Bai, putem spune orice despre acest om, dar nu putem spun ca nu canta LIVE. Si ca nu o facea bine. Canta de rupea, chiar si la varsta asta.

Sunt unii care nici macar nu stiu cum e sa canti live. Muzicienii facuti in FL Studio, Logic Pro, Garage Band (mai putini aici, dar cred ca sunt) sau Audition.

Astazi, oricine poate canta. Nu oricine poate canta LIVE.

Draga @miki07, tocmai asta spuneam si eu, artistul Nelu Ploiesteanu canta live oriunde cu orchestra sa.
La Radio Prahova, a cantat 100% live, eu am avut grija de acea sonorizare la transmisiunea in direct pe post. S-a folosit la timpul respectiv urmatoarea dotare... cam modesta fata de ceea ce are astazi radioul: 2 microfoane Sennheiser de inalta fidelitate dar dinamice unidirectionale care captau instrumentele orchestrei, ma refer aici la vioara,clarinet,contrabas si acordeon, tambalul l-am conectat direct in mixerul din emisie,avand atasat un microfon incorporat direct in instrument (cineva l-a atasat acolo, eu am cuplat direct la intrarea de microfon din mixer).
Sunetul final a fost peste asteptari de bun, studioul fiind capitonat cu burete fonoabsorbant, astfel incat pe radio s-a auzit excelent.Multi ascultatori n-au crezut ca este live dar am demonstrat acest lucru tot in direct,rugand fiecare instrumentist sa interpreteze cate un pasaj solo timp de cateva secune la fiecare instrument, iar Maestrul Nelu Ploiesteanu ne-a cantat un refren fara acompaniament orchestral.
Scuze de interventa asta mai lunga in subiect dar este 100% veridica si vine sa intareasca faptul ca Marii Artisti canta 100% live! Nici Maestrul Nelu Ploiesteanu nu facea exceptie, prestatiile fiind 100% cu orchestra.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate