Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Adaptor SSD PCIe - m2 nvme

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Interesant adaptorul ăla pentru 4xSSD-uri NVME de la Asus, oare cât costă la noi dacă se găsește? Mai trebuie să ai și placă de bază cu mai mult de un slot PCIex16 pentru că cel dedicat e ocupat de obicei de placa grafică...

Edited by rickysyv, 25 April 2021 - 23:06.


#20
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Salut,
Dețin un ASUS TUF F17 FX706HCB-HX152 la care recent am adăugat un SSD M2 de 2Tb pe slotul 1 PCIe Gen4x4, deși cei de la ASUS Romania au zis că NU SUPORTA decât 1Tb .

E acum am însă ceva dileme legate de al doilea slot M2 care este PCIe Gen3x4 și pe care am mutat SSD-ul de 512 Gb cu care a venit laptopul, deoarece am instalat OS-ul pe el .

1. Pot copia / clona WINDOWS-ul de pe SSD-ul de 512 Gb pe cel de 2Tb cu ambele SSD-uri montate în laptop, sau trebuie să folosesc un adaptor extern ca să pot clona OS-ul ?

2. Pe stotul 2 în care am montat SSD-ul cu OS-ul, ce tip de SSD aș putea să pun după ce clonez OS-ul pe cel de 2Tb ca viteză CITIRE / SCRIERE că am găsit diverse modele de SSD-uri PCIe Gen3x4 dar la care deferă vitezele (sau care este viteza maximă care poate fi atinsă pe un slot PCIe Gen3x4 ?) .

Menționez că pe slotul 2 aș vrea să pun tot un SSD de 2Tb care va fi folosit pentru stocare (filme, jocuri, etc) .

Aștept părerile voastre .
Mulțumesc .

#21
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Macrium Reflect poate să-ți cloneze SSD-ul cu sistemul de operare chiar în timp ce rulează. Nu e nevoie să bootezi de pe un stick USB.

Viteza maximă a slot-ului PCIe Gen3x4 ar trebui să fie cam jumătate din a celui de generație 4x4, deci vreo 3500MB/s. Oricum sunt foarte scumpe SSD-urile care se apropie cât de cât de viteza aia în mod susținut.

#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt cazuri fericite cand o placa de baza de generatie veche fara slot m2 sa aiba in bios suport nvme. Placa mea de baza MSI 990FXA-GD65 are suport nvme in bios fara ca asa ceva sa fie specificat. Oficial nu are, dar neoficial , in biosul acela UEFI de 4 MB si ceva, inginerii de la MSI au inghesuit si driverele nvme.  Asta chiar m-a surprins cand am observat ca exista aceste drivere. Nu am gasit nicaieri pe net ca exista aceasta posibilitate. Astfel se poate folosi un adaptor pentru al doilea slot pcie x16 pentru instalarea sistemului de operare pe un ssd nvme mai ieftin care sa foloseasca cat mai mult din latimea de baza permisa de PCIE 2.0 X4. Asta inseamna max teoretic 2000MB/s. Am testat cu un ssd entry level Kingston NV1 de 500GB care are vitezele de transfer de 2100MB/s la citire si 1700MB/s la scriere. La secvential vitezele obtinute de mine au fost de peste 1600MB/s la citire si peste 1300MB/s la scriere.
In concluzie puteti verifica, pentru cei cu placi de baza mai vechi fara slot m2 cu bios uefi, daca exista implementate drivere nvme in biosul placii de baza.
Va trebuie UefiTool 0.28 pentru editarea biosului. Daca gasiti suport nvme inscris in el atunci se poate achizitiona un adaptor pentru cel deal doilea slot pcie x16. Daca nu gasiti nimic cu denumirea nvme atunci nu se poate boota direct decat prin modarea biosului ceea ce nu recomand la cat de riscant este sa ramaneti cu placa moarta. Pentru a doua situatie se mai poate folosi CLOVER fara nici un risc, la care portiunea de boot se pune pe un stick iar incarcarea os-ului va continua de pe ssd.

Edited by Leo2006, 23 November 2021 - 13:30.


#23
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salut,voi face un nou upgrade de data asta la ceva relativ mai nou fata de 7700k actual,probabil un Ryzen 5-7 seria 3000 sau intel 10/11 core i5 cu slot m2 mvme pci-e 4.0,

RTX3060TI este putin "gatuit" de 7700k,problema se pare ca va aceasi,placile de baza cu 2 sloturi m2 sunt destul de scumpe chiar si SH,ma gandeam sa pastrez SSD actual(ADATA SWORDFISH 250 GB) ideal ar fi sa gasesc o placa de baza cu slot m2 pci-e 4.0 si sa cumpar unul pt OS/programe iar SSD-ul ADATA sa il folosesc cu adaptor pci-e - m2 pt jocuri.Se va simti vreo diferenta sesizabila de la pci-e 3.0 cu adaptor la pci-e 4.0 nativ ? Ca si timp de incarcare jocuri/aplicatii ? Sau sa las OS/Aplicatii pe SSD-ul  cu adaptor pci-e m2(daca suporta si placa de baza) si jocurile pe SSD-ul pcie 4.0 ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate