Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

News of the World (2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,576
  • Înscris: 10.04.2009
La 5 ani după încheierea Războiului Civil, căpitanul Jefferson Kyle Kidd (Hanks), veteran a 3 războaie, călătorește din oraș în oraș ca povestitor de non-ficțiune și împărtășește lumii știri despre președinți și regine, lupte glorioase, catastrofe devastatoare și aventuri captivante din toate părțile globului.

În Texas, el o întâlnește pe Johanna (Helena Zengel), o fetiță de 10 ani, crescută de tribul Kiowa de la vârsta de 4 ani. Johanna refuză să accepte o lume pe care nu o cunoaște, iar acum ea este obligată să se întoarcă la unchiul și mătușa ei, contrar propriilor dorințe.

Kidd acceptă să o ducă pe fată acolo unde legea a stabilit că trebuie să crească. Călătorind împreună sute de kilometri prin sălbăticia neiertătoare, cei doi vor înfrunta provocări imense, create atât de mâna omului, cât și de forțele naturii. Totul în încercarea de a găsi un loc unde amândoi să simtă în sfârșit că au ajuns acasă.

LINK IMDb


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZfrO7za1MBY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
am fost curios sa-l vad pina la capat si nu m-a dezamagit. consider ca merita a fi vazut!

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Vazut, placut, copiat pe hardul extern al filmelor de revazut.
Pustoaica joaca excelent.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Multumesc mult.
Nu l-am vazut,dar fiind fan Tom Hanks ma voi grabi sa-l vizionez.
De altfel, tot ce "atinge" Tom Hanks se transforma in valoare.

De la Tom Hanks citire:
https://www.imdb.com...yk_qt_sm#quotes

I've made over 20 movies, and 5 of them are good.

Edited by adisz, 25 March 2021 - 09:41.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu m-am prins ca e Tom Hanks pana cand am vazut comentariul de mai sus. :) Il voi vedea sigur.

#6
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
Pe seceta asta de filme asta chiar merita. :)

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Luat de sine statator, filmul e bun. Nu grozav (uneori ai impresia ca e o suma de scenete legate de aceleasi personaje si evenimente norocoase) dar jocul e bun si legatura dintre cele doua personaje principale te prinde.

Problema principala a filmului e ideea promovata subtil de "soldat sudist bun, loial si respectuos, soldat unionist bruta abuzatoare" care ii da un aer de propaganda pentru Confederatie...

#8
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010
Film doar pentru fanii lui Tom Hanks (ceea ce eu nu sint, dar din cauza, ca sa nu zic datorita, lui m-am uitat), dar povestea e simpla (ca sa nu zic simplista), intinsa pe 2 ore, si ce e mai rau, greu credibila, incepind cu meseria ăluia (sorry, T.Hanks).

Meseria de cititor de ziare a facut ceva cariera, mai ales in Romania dupa Revolutie, cin orice program de radio vorbit avea si o rubrica de revista presei, dar ma indoiesc serios ca asa ceva avea cautare in Vestul Salbatic, unde oricine venea cu calul sau cu diligenta avea si "noutatile" la el de pe unde venea si era bucuros sa le zica mai departe la un pahar de rachiu.

Apoi, omul alb care se impuia cit îi dadea Dumnezeu ca sa aiba cine pazi animalele si face treaba pe linga casa refuza sa aiba grija de un copil gata crescut pina la 10 ani, si indienii nu, inca de cind era si mai mica? Asta ca sa nu zic ca indienii omorau si ei copiii omului alb, si nu pentru ca erau ei mai salbatici, ci pentru ca albii le faceau la fel lor. Apoi, le-a fost probabil jena sa arate nemtii batindu-si copiii daca erau neascultatori, dar e OK sa-i arati priponindu-i in ograda.

Plus, sa le spui povesti revolutionare unor sudisti carora le puţea ABSOLUT tot ce tinea de nord si de industrie? Ook...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate