Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Lidl vs. OLX

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am tot văzut pe olx diversi vanzatori care vând scule și acumulatori Parkside, cumpărate din Lidl. Dar le vând mult mai scump decât in Lidl. Pe scurt, oamenii își fac stocuri de polizoare, bormașini, etc din Lidl, si apoi le vând cam cu 100 de ron peste prețul Lidl! Culmea se vând acumulatori parkside DESFACUTI (cica desigilat pentru verificare) mai scump ca cei noi din magazin.
Oare oamenii sunt atât de idioți, si cumpara? Ce avantaj poți sa ai daca cumperi de pe olx mai scump? Lidl, e un magazin binecunoscut, cine știe sa caute pe net după olx, ar trebui sa știe și de Lidl. Cine oare sunt cei care cumpara la suprapreț de pe olx?

#2
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Nu cumpara nimeni stai linistit.
Daca vrei iti dau si explicatia.

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 maria_laura_alexa, on 13 martie 2021 - 22:49, said:

Nu cumpara nimeni stai linistit.
Daca vrei iti dau si explicatia.
Care ar fi explicația?

#4
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Este simplu.
In ultimii ani aceste obiecte au inceput sa fie produse pe scara larga pentru durata de viata medie de 2 ani.
Magazinele mari le cumpara in volum mare la preturi foarte mici si datorita vanzarilor masive pot jongla cu marja de profit mica per produs.
Romanul s-a trezit brusc cu ele pe piata si nu a avut timp sa se adapteze si multi inca au impresia ca ele sunt vandute la pret sub valoarea lor reala si de aceea vad o oportunitate de a realiza profit.
Din pacate majoritatea celor care umbla pe olx sunt la zi cu preturile de aceea ele nu se vand la acele preturi de olx.
Tu vezi diversi care isi incearca norocul. Azi unul maine altul si tot asa. Dar nici unul din ei nu vinde efectiv.Daca urmaresti unul cu atentie o sa vezi ca in cateva luni isi da seama ca a fost o idee proasta sa le cumpere si dispare.
PS:ca fapt divers, in caz ca se mai gandeste cineva la aceasta afacere: aceste produse vor deveni din ce in ce mai ieftine in magazine

Edited by maria_laura_alexa, 13 March 2021 - 23:03.


#5
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009
Dar fiindcă mama prostilor este mereu gravidă,unu doi tot se nimeresc s-o cumpere!Poate preferă să le aducă curierul in pat,decât să meargă la Lidl!

#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 thomasstar, on 14 martie 2021 - 09:24, said:

Dar fiindcă mama prostilor este mereu gravidă,unu doi tot se nimeresc s-o cumpere!Poate preferă să le aducă curierul in pat,decât să meargă la Lidl!
Da, dar cât de handicapat sa sa fi ca sa cumperi un "acumulator desfacut pentru verificare" mai scump decât un acumulator sigilat din magazin?
Exemplu, pe olx un kit incarcator+plus acumulator 20v 2A este 150 de lei. Mai dai 25 cel putin pe transport. Deci 175. In Lidl este 119 lei. De ce ai da cu 56 de lei mai mult?

#7
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,912
  • Înscris: 12.03.2009

 XL700VA, on 13 martie 2021 - 22:26, said:

Oare oamenii sunt atât de idioți, si cumpara?
Da. Sunt oameni care n-au auzit de Parkside. Au impresia ca e mare firma si pretul pare mic. Daca vinzi si cacat amblat gasesti clienti. Totul e sa insisti si fraierul pica.
Cand am nevoie de ceva mai dau o cautare si pe olx. Ieri am cumparat HP 302XL la 50 lei( am luat 2 negre si 1 color). Se poate!
Am gasit si chestii noi la pret mult mai mare ca in magazin oficial si cu garantie. I-am dat mesaj omului cu link. Raspuns: nu-i problema ta, pana la urma gasesc eu pe cineva sa vand si la pretul asta...

 maria_laura_alexa, on 13 martie 2021 - 23:02, said:

Este simplu.
Pana acum la tine am identificat 2 probleme: mersul in sensul giratoriu si economia de piata. N-ai habar de ele dar iti dai cu parerea...

#8
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018
Ganditi-va la asta. Daca n-ar cumpara nimeni, n-ar fi pe OLX atatea anunturi.
Realitatea este ca se cumpara, chiar si la un pret mai mare decat cel din magazin.
N-are logica, dar asta e.

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 misu78, on 14 martie 2021 - 11:34, said:

Da. Sunt oameni care n-au auzit de Parkside. Au impresia ca e mare firma si pretul pare mic. Daca vinzi si cacat amblat gasesti clienti. Totul e sa insisti si fraierul pica.
Cand am nevoie de ceva mai dau o cautare si pe olx. Ieri am cumparat HP 302XL la 50 lei( am luat 2 negre si 1 color). Se poate!
Am gasit si chestii noi la pret mult mai mare ca in magazin oficial si cu garantie. I-am dat mesaj omului cu link. Raspuns: nu-i problema ta, pana la urma gasesc eu pe cineva sa vand si la pretul asta...

Recunosc sunt si preturi mici pe olx. Exemplu saptamana trecuta am cumparat o trusa cu cric electric si bormașina de impact pentru desfacut roti. Peste tot pe net era peste 450 lei. Pe olx am găsit la 390 lei. Si transport gratis. Deci exista si preturi mici.
Dar exista si preturi mari. Mai mari ca in magazine. Si probabil si cumpărători mai naivi!
Tot de parkside, exista pe olx un anunț cu un multimetru la 100 de lei. I-am trimis un mesaj în care i-am spus ca saptamana viitoare e la oferta in Lidl cu 69,99 lei. I-am dat si linkul. Nu a răspuns pana acum ...

Edited by XL700VA, 14 March 2021 - 11:57.


#10
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009
Poate mâine dimineata o să le cumpere si el!Dar anuntul e deja postat pentru "testarea pietei"!Să stie si el câte să cumpere,5 sau 10!

Edited by thomasstar, 14 March 2021 - 14:26.


#11
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,912
  • Înscris: 12.03.2009

 XL700VA, on 14 martie 2021 - 11:56, said:

Recunosc sunt si preturi mici pe olx. Exemplu saptamana trecuta am cumparat o trusa cu cric electric si bormașina de impact pentru desfacut roti. Peste tot pe net era peste 450 lei. Pe olx am găsit la 390 lei. Si transport gratis. Deci exista si preturi mici.
Dar exista si preturi mari. Mai mari ca in magazine. Si probabil si cumpărători mai naivi!
Tot de parkside, exista pe olx un anunț cu un multimetru la 100 de lei. I-am trimis un mesaj în care i-am spus ca saptamana viitoare e la oferta in Lidl cu 69,99 lei. I-am dat si linkul. Nu a răspuns pana acum ...
Exact ce spun si eu. Poate vad si altii si deschid ochii. Si poate mai ies din bula lor...

#12
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Saptamana viitoare la Lidl baga o bordmasina cu impact Parkside cu acumulator de 4 ah la pretul de 349 de lei. Pe olx aceasta bordmasina se vinde cu 498 de lei fără acumulator si 698 de lei cu acumulator. Plus transport. Astea sunt preturile de pe olx. Oameni buni deschideti ochii inainte de a lua produse parkside de pe olx. Se vând dublu ca preț.

#13
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Am avut eu cric luat de la lidl cu 150 si l-am pus pe olx cu 130 ca nu il foloseam si a stat o luna fara sa il vand.
Si cricul acela nici nu se mai vinde la lidl.

#14
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.09.2007
Dacă îl puneai mai scump decât prețul de la Lidl îl vindeau 😂

#15
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Cred ca multi se bazeaza pe faptul ca daca vrei un anumit produs, nu mai astepti ca la loterie sa-l bage la oferta saptamanala. (nestiind daca un produs o sa mai fie adus sau nu)

De ex, eu as vrea sa cumpar un aparat de curatat cu presiune Parkside (varianta mica). L-am gasit pe olx la 250, cam acelasi pret care a fost si in magazin in trecut.
Dar nu stiu daca o sa mai intre...vreodata...in magazin.

Deci sa astept sa reintre in oferte sau sa-l iau de pe olx acum cand am ocazia si nevoie de pe olx?
Cred ca asta e ideea lor.

PS. Si legat de Parkside, e plin pe FB Marketplace de anunturi cu scule Parkside noi, in special din Italia, probabil furate en-gross.

Edited by JAWS, 17 March 2021 - 11:25.


#16
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
alta chestie care am observat-o la cei care pun preturi mai mari ca pe olx: in anunt pun o poza cu produsul vandut de vreun magazin online la un pret foarte scump si asa justifica pretul cerut de ei.
chestia e ca sunt multi care pun botul si nu verifica pretul produsului pe net.

#17
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 JAWS, on 17 martie 2021 - 11:23, said:

Cred ca multi se bazeaza pe faptul ca daca vrei un anumit produs, nu mai astepti ca la loterie sa-l bage la oferta saptamanala. (nestiind daca un produs o sa mai fie adus sau nu)

De ex, eu as vrea sa cumpar un aparat de curatat cu presiune Parkside (varianta mica). L-am gasit pe olx la 250, cam acelasi pret care a fost si in magazin in trecut.
Dar nu stiu daca o sa mai intre...vreodata...in magazin.

Varianta mare (2400 W, 500 l/h) e de luni din nou în lidl, la 499 de Ron. S-ar putea sa bage și varianta mica.

Referitor la loterie, eu zic ca daca nu arde, mai bine astepti, decat sa dai dublu ca pret pe olx.
Sa imi fie cu iertare, dar am o boala pe cei care exploatează naivitatea unor oameni, si le vând produse la suprapreț!

#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Există o piață pentru toți. Nu trebuie să îți griji pentru altul. Fiecare alege în cunoștință de cauză.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate