Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandare Vape

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Vreau sa ma las de tigari si am inteles ca vape-urile ar fi solutia ideala. Am incercat diferite metode, nu reusesc. Si acum ca am o sursa nelimitata de tigari (gratie prietenilor mei de pe topicul cu tigari injectate) fumez prea mult. Nici nu tin cont.

Ce face mai exact vape-ul ? Ce inhalez ?

Si aveti vreo recomandare pentru un vape bun ? Nici nu stiu ce buget sa spun...300-400 de lei, pot sa mai urc daca e nevoie.

Ati inlocuit cu succes tigarile cu vape-ul ?

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
solutia ideala ca sa te lasi de tigari e sa te lasi de tigari. punct.
in treacat fie spus, nu cred ca ai avut tangente cu tigarile... cel mai probabil cu tigarelele ai probleme...
daca vrei si nu reusesti inseamna ca nu vrei... cine a vrut sa se lase, s-a lasat.

Edited by apocalipsul, 24 March 2021 - 06:29.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Eu vreau un vape care sa inlocuiasca tigarile....Unii se lasa de tigari direct, altii se lasa treptat, altii citesc cartea lui Allen Carr, altii se lasa cu vape-ul...diferite metode

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
Inhalezi o gramada de chimicale.nu-i diferenta fata de fumatul normal poate-i chiar mai rau. Cumpara tigari de la farmacie sunt din plante si bagi din alea cand nu mai poti.cu ele te lasi cel mai usor plus plasturi sau ce mai este acuma

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 EMPP, on 24 martie 2021 - 06:41, said:

Inhalezi o gramada de chimicale.nu-i diferenta fata de fumatul normal poate-i chiar mai rau. Cumpara tigari de la farmacie sunt din plante si bagi din alea cand nu mai poti.cu ele te lasi cel mai usor plus plasturi sau ce mai este acuma

Le-am incercat....sunt niste prostii tigarile alea...zici ca fumezi ceaiPosted Image

Edited by jimi91, 24 March 2021 - 06:43.


#6
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu exista treptat.
treptat nu te lasi de nimic... poate doar de viata...

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 apocalipsul, on 24 martie 2021 - 06:56, said:

nu exista treptat.
treptat nu te lasi de nimic... poate doar de viata...

Intentionez sa vapez lichid fara nicotina...o sa cumpar si cu nicotina, sa vad cum se prezinta...

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Doar ca idee, usor offtopic - inlocuiesti o dependenta cu alta (iti spun din experienta).
De inhalat - o sa vapezi in principiu un amestec de 2 substante: propilen-glicol si glicerina vegetala in amestec de diferite proportii, la care se adauga nicotina farmaceutica si arome.
Ca toxicitate este incomparabil cu tigara clasica(unde bagi gudron, Co2 si alte rezultate din ardere), totusi nu inseamna ca nu dauneaza deloc.
O parte interesanta este faptul ca propilen glicolul are proprietati antibacteriene si antivirale - sunt studii destul de vechi care arata asta.
Nu se stie insa daca si cum afecteaza plamanii pe termen lung.

Ca device de folosit - eu iti recomand  Ego AIO, e undeva in jurul la 100 lei.
Ca lichide - de principiu cauta sa fie cat mai transparente(necolorate) si cu raport 50/50 PG/VG, cu concentratie de nicotina de 12 pentru inceput...ulterior mai scazi.
Preferatele mele: Pink fury cu aromele black cherry, fructe de padure, struguri; si hangsen, cam aceleasi arome.

edit. Daca incepi cu lichide fara nicotina o sa ramai la tigara clasica. Nicotina iti ofera senzatia aia placuta in plamani ; fara nu o sa iti placa.Incepi cu nicotina si scazi treptat concentratia pana ajungi la un minim.
Si inca o chestie - cand incepi cu electronica, renunta complet la clasica - nu le amesteca, ca o sa tusesti.

Edited by florinel, 24 March 2021 - 07:09.


#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 florinel, on 24 martie 2021 - 07:05, said:

Doar ca idee, usor offtopic - inlocuiesti o dependenta cu alta (iti spun din experienta).
De inhalat - o sa vapezi in principiu un amestec de 2 substante: propilen-glicol si glicerina vegetala in amestec de diferite proportii, la care se adauga nicotina farmaceutica si arome.
Ca toxicitate este incomparabil cu tigara clasica(unde bagi gudron, Co2 si alte rezultate din ardere), totusi nu inseamna ca nu dauneaza deloc.
O parte interesanta este faptul ca propilen glicolul are proprietati antibacteriene si antivirale - sunt studii destul de vechi care arata asta.
Nu se stie insa daca si cum afecteaza plamanii pe termen lung.

Ca device de folosit - eu iti recomand  Ego AIO, e undeva in jurul la 100 lei.
Ca lichide - de principiu cauta sa fie cat mai transparente(necolorate) si cu raport 50/50 PG/VG, cu concentratie de nicotina de 12 pentru inceput...ulterior mai scazi.
Preferatele mele: Pink fury cu aromele black cherry, fructe de padure, struguri; si hangsen, cam aceleasi arome.

Eu vreau doar sa vapez, sa imit gestul de a fuma...as vrea sa cumpar lichide fara nicotina, dar si cu nicotina...sa vad cum sunt.

Atat de ieftine sunt ? 100 de lei ? Eu credeam ca una decenta e mai scumpa...am mai avut o tigara electronica acum cativa ani si nu am fost impresionat.

Ma uitam pe site-ul asta, dar, pe cuvantul meu daca stiu ce sa iau

https://vaperia.ro/c.../kit-incepator/

#10
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Recomandarea mea: nu folosi Vape.

#11
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
TU nu vrei sa te lasi de fumat, cauti doar un surogat!!!
daca ai vointa...din ziua respectiva te lasi de fumat!. daca nu ai vointa nu te lasi, doar lungesti perioada de incercare dupa care te vei intoarce la tigara clasica.
arunci pachetul de tigari, nu mai cumperi, nu mai pui tigara in gura! atat de simplu este. DACA VREI...

Edited by SILE802002, 24 March 2021 - 08:53.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Roagă un moderator să te mute pe topicul dedicat, Țigara electronică

2. Eu personal aș recomanda Vaporesso Luxe 220 W, e ultima pe care am luat-o, e super ok, rezistențe bune, preț decent

https://www.vapers-o...220w-negru.html

Pe lângă țigară ai nevoie de doi acumulatori

https://www.vapers-o...0-mah-30-a.html

plus lichid și nicotină

Dacă ți-ar plăcea să încerci chestii dulci..

lichid

https://www.vapers-o...eme-100-ml.html

la acesta mai ai nevoie doar de nicotină, citești și tu puțin pe topicul de care am zis cum se face pentru a stabili concentrația de nicotină că e mai simplu decât să înșir eu pe aici.

Oricum e simplu, nu te stresa

De asemenea, lichidele de la Vapebar îs bune

https://www.vapers-o...d-vapebar-40-ml

Aici ai calculatorul de nicotinizare

https://www.vapers-o...culator-lichide

Dacă ai nelămuriri dai un telefon la numărul de pe site și te ajută băieții.


Ce sfat îți dau e să te ții tare,  e o perioadă de tranziție, în care mai simți nevoia de țigară, să nu iei o țigară ieftină că după 2 zile o arunci, și să nu iei lichide proaste  - aici e doar părerea mea - Liqua, TOB, etc

Acestea au concentrație mare de propilen glicol, care la unele persoane, dă senzație de usturime, de arsuri pe gât, uscăciune a gurii, etc

Mai târziu când te saturi de atomizorul ăla, poți lua un Wotofo Profile Unity așa să te joci cu ele...

https://www.wotofo.c...ofile-unity-rta


Dacă ai nevoie de lămuriri suplimentare poți da un PM...

PS

Eu personal am băgat mult timp electronică.
Nu e cum zic pricepuții de pe internet, am stat de vorbă cu medic pneumolog.

Un lichid bun pe care îl iei de la un magazin serios, sau ți-l faci tu singurel din bază + aromă + nicotină e curat.
Adică are în el doar glicerină vegetală + propilen glicol + aromă + nicotină.

La o țigară mai bună, rezistența e mare, are guri mari, și permite un lichid cu concentrație de 70 glicerină, 30 propilen, care face mai mult abur și elimină riscul de a avea senzația aia de uscăciune.

Or fi și lichide făcute de chineji în ligheane care îs toxice, dar dacă ești oleacă atent sau ceri sfaturi, nu iei țeapă.

Nu pot să dau procente, dar opinia mea e că electronica e de zeci de ori mai sănătoasă decât țigara clasică.

Edited by waterman, 24 March 2021 - 09:03.


#13
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Simplu de zis da.😆 Daca ar fi asa simplu, nu ar exiata tigari droguri sau bautura. Fii serios.

#14
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Orice mod cu baterie externa (de preferat cu o singura baterie, e mai micut). Cat despre atomizor, nu as recomanda sa iei ceva DL (lung inhale - il deosebesti dupa diametrul mare al mustiucului), ci ceva care sa semene cu fumatul ca si mod de vapat - MTL (mouth to lung), si de aici recomand Aspire Nautilius GT. Ofera o aroma foarte buna, cred ca cea mai buna de pe piata pentru un atomizor MTL cu rezistente de fabrica.
Eu vapez pe urmatoarele:
- cand vreau ceva sa semene a tigara: Aspire Nautilius GT (rezistente de 0.3ohm si 0.7ohm)
- restul sunt toate DL: Voopoo PnP Tank (rezistenta de fabrica de 0.3ohm), Geekvape Zeus RTA Dual Coil (RTA, se construiesc rezistentele), Juggerknot Mini (RTA single coil), Intake (RTA single coil)

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

 EMPP, on 24 martie 2021 - 06:41, said:

Inhalezi o gramada de chimicale.nu-i diferenta fata de fumatul normal poate-i chiar mai rau. Cumpara tigari de la farmacie sunt din plante si bagi din alea cand nu mai poti.cu ele te lasi cel mai usor plus plasturi sau ce mai este acuma
Dăunătoare în țigară sînt produsele arderii. Nicotina nu e dăunătoare, nu în cantitățile pe care le inhalează un fumător normal. E cea care dă dependență dar atît. Restul e problema și acel rest îl capeți și din țigările de la farmacie.

Soluția ideală - o tai din scurt, dacă poți. Dacă nu, te apuci de alternative - electronica, plasturi, inhalatoare. Vezi care funcționează și, dacă chiar vrei să te lași, îți planifici un termen la care să te lași de tot. Altfel n-ai făcut mare lucru.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 waterman, on 24 martie 2021 - 08:57, said:


Arata destul de misto...e MTL ? Vad ca nu scrie...pe site-ul tau e stoc epuizat

L-am gasit aici, pe vaperia

https://vaperia.ro/p...esso-luxe-220w/






 badboy69on, on 24 martie 2021 - 09:25, said:

Orice mod cu baterie externa (de preferat cu o singura baterie, e mai micut). Cat despre atomizor, nu as recomanda sa iei ceva DL (lung inhale - il deosebesti dupa diametrul mare al mustiucului), ci ceva care sa semene cu fumatul ca si mod de vapat - MTL (mouth to lung), si de aici recomand Aspire Nautilius GT. Ofera o aroma foarte buna, cred ca cea mai buna de pe piata pentru un atomizor MTL cu rezistente de fabrica.
Eu vapez pe urmatoarele:
- cand vreau ceva sa semene a tigara: Aspire Nautilius GT (rezistente de 0.3ohm si 0.7ohm)
- restul sunt toate DL: Voopoo PnP Tank (rezistenta de fabrica de 0.3ohm), Geekvape Zeus RTA Dual Coil (RTA, se construiesc rezistentele), Juggerknot Mini (RTA single coil), Intake (RTA single coil)

Asta e singurul lucru pe care l-am inteles si pe care il vreau Posted Image)...MTL...m-am uitat acum la un tip pe youtube si MTL e pentru fumatori de tigari...am inteles ca DL e asemanator cu narghileaua

Edited by jimi91, 24 March 2021 - 10:20.


#17
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
DL iti da o cantitate mult mai mare de abur (cloud chasing) si, cu lichidele potrivite, te face sa ti se faca pofta sa tot vapezi. Marea diferenta este ca pe DL nu poti vapa cu nicotina multa (bine, eu unul nu pot, ma rupe in plamani) iar pe MTL, fiind un stil mai "domol" poti urca nicotina cat poftesti.
Daca esti din Bucuresti, iti pot recomanda sa dai o fuga la Florin de la Vaper's Paradise (langa eMag Crangasi). Omul ala e foarte pasionat de vape si te consiliaza cu tot ce ai nevoie sa stii. Eu nu plec niciodata dezamagit de la el. Bonus: poti testa cate lichide vrei.
PS: Vaporesso recomandat mai sus nu este MTL

Edited by badboy69on, 24 March 2021 - 10:45.


#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 badboy69on, on 24 martie 2021 - 10:40, said:

DL iti da o cantitate mult mai mare de abur (cloud chasing) si, cu lichidele potrivite, te face sa ti se faca pofta sa tot vapezi. Marea diferenta este ca pe DL nu poti vapa cu nicotina multa (bine, eu unul nu pot, ma rupe in plamani) iar pe MTL, fiind un stil mai "domol" poti urca nicotina cat poftesti.
Daca esti din Bucuresti, iti pot recomanda sa dai o fuga la Florin de la Vaper's Paradise (langa eMag Crangasi). Omul ala e foarte pasionat de vape si te consiliaza cu tot ce ai nevoie sa stii. Eu nu plec niciodata dezamagit de la el. Bonus: poti testa cate lichide vrei.
PS: Vaporesso recomandat mai sus nu este MTL

Nu sunt din Bucuresti...

Pacat ca nu e MTL...arata chiar misto.

Ce parere ai despre geekvape ?

https://vaperia.ro/c...t-expert-vaper/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate