Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Apometru/contoar apa cu citire la distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ce tip de apometru aveți montat pentru citirea consumului de apa la casa ?
Și-a montat cineva apometru cu citire la distanta ? Daca da, in ce consta ,care sunt pașii și costuri ?
Ce am găsit în magazinele online ar fi doar apometre clasa C preechipat pentru citirea la distanta ,dar fără acel modul radio. Daca cumpăr așa ceva e posibil sa vina cei de la branșamente cu un astfel de modul și automat ar face setările că sa intre in baza lor de date ?


#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
contoar = un fel de contabil (un om care are un anumit job).

contor = aparat care masoara ceva (curent, gaz, apa, etc)

Contorul ti-l da firma care se ocupa de reteaua de apa, ca sa fie siguri ca sunt compatibile cu sistemul lor.
In Timisoara, de exemplu, ti-l monteaza si ti-l sigileaza Aquatim. Apoi il citesc din strada aproape in fiecare luna.

#3
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
@roman_roman : Contorul  trebuie sa aiba aprobare de model si verificare metrologica valabila ( asta au toate ca altfel nu s-ar vinde ) + trebuie instalate si sigilate de firme autorizate  metrologic.  In prealabil trebuie sa afli ce contori  sunt agreati de furnizorul de apa  . Nu de alta dar sa nu ai surprize.  
Cel mai simplu intrebi direct la furnizor ce apometru iti recomanda si de un instalator .

#4
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
@kolf , contor, nu știu cum de am scris contoar :) in fine

Firma nu vine cu apometru , de ce ? Nu stiu

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
...Colegul kolfleading va zice ca pluralul de la contor e contoare Posted Image
LE; la fel ca si de la contoar..(tot contoare)...contori nu cred ca exista in DEX.

Edited by danpet, 22 March 2021 - 19:55.


#6
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
@ggelu am întrebat, cică de tipul zenner
Acestea nu vin echipate cu sistemul de citire la distanta . Asta era nelămurirea mea cine se ocupa de acest lucru , daca beneficiarul aduce doar apometrul ?


Dan și eu văzusem plural de contoare și probabil de acolo m-am inspirat .

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
La mine au montat cei de la compania de apa, fara niciun cost, nu ma gaseau niciodata acasa sa-l citeasca.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
daca nu este impus nu te stresa,mai dai bani de citire lunar
prezinta mai multe detalii si-ti spun cum sa procedezi sa fie bine acum si pe viitor

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdanpet, on 22 martie 2021 - 19:53, said:

...Colegul kolfleading va zice ca pluralul de la contor e contoare Posted Image
Iar autoturismele sunt propulsate de motoare...deci singularul nu poate fi altul decat: MOTOAR.

#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postroman_roman, on 22 martie 2021 - 19:57, said:

@ggelu am întrebat, cică de tipul zenner
Acestea nu vin echipate cu sistemul de citire la distanta . Asta era nelămurirea mea cine se ocupa de acest lucru , daca beneficiarul aduce doar apometrul ?
Atunci cauti un contor Zenner cu citire la distanta, ii intrebi daca e bun.  Il cumperi si apoi cauti firma sa ti-l instalaze si sigileze.  Sau te rezolva instalatorii companiei de apa.

#11
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
de citirea aia la distanta tb sa se ocupe cineva. ajung datele la cineva si ei le transmit la firma care trebuie. ala nu iti "citeste" pe degeaba contor-ul. In bucuresti am platit, de repartitor pt caldura 2,5 lei. aveam 3 si plateam mai mult citirea decat caldura consumata, uneori.
se foloseste contor cu citire doar ca sa nu se trimita persoane de la firma. daca ei in continuare vor sa citeasca index-urile trimitand oameni pe teren, degeaba iti montezi

#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Asta as fi vrut sa aud mai mult ,păreri de la cei care și-au montat sau li s-a montat acest sistem.


#13
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 roman_roman, on 23 martie 2021 - 08:33, said:

Asta as fi vrut sa aud mai mult ,păreri de la cei care și-au montat sau li s-a montat acest sistem.

Noi am montat astfel de contoare in apartamente la bloc. Ideea e că trebuie să existe o firmă care, contra unui abonament lunar, să facă citirea contoarelor radio. De aceea trebuie discutat musai cu firma de distributie apa din sat și văzut dacă face citirea de astfel de apometre sau daca are contract cu vreo firma care face citire de apometre radio.
Sistemul e foarte ok numai că se plătește 4-5 lei lunar de apartament pentru citirea apometrelor radio si nu-ti mai bati capul cu indexul.
Eu la țară nu m-am complicat, le dau consum din burta, un număr de mc estimați de mine și citesc odată la 3 luni sau vin ei să citească.
Că să rezolv treaba cu coborâtul in camin la apometru sa citesc indexul, mi-am luat o lupa de 5 lei de la Leroy Merlin și o coadă de matura de 3 lei și am prins lupa cu 2 coliere metalice de fixat cabluri, de coada de matura și fac cu o lanternă și cu acest sistem citirea apometrului fara sa mai cobor în cămin.

Edited by Tankx, 23 March 2021 - 08:48.


#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Poate nu am înțeles eu bine acest "sistem" - eu că beneficiar suplimentez cu apometru prevăzut cu dispozitiv de citire la distanta (adică scot din buzunar încă 2-3-4 sute de lei față de apometru clasic) , apoi mai plătesc încă un abonament lunar că sa nu-mi mai bată in poarta cel de la firma cu citirea apometrului . Adică eu plătesc în plus acești bani pentru confortul lor .. ?!





#15
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
@roman

Cam așa ceva. Cam 100-120 lei e una bucată apometru radio iar abonamentul, nu știu, la bloc dam cam 4,80 lei pe 4 apometre citite (baie + bucătărie).
Confortul e și al tău că nu mai dai index și nu ești facturat din burta sau la paușal cu cat vrea mușchii lor.

#16
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Apometru de la bloc cu citere e mai ieftin fata de casa .
Nu știu cu ce m-ar deranja să-i trimit un index lunar sau la 2-3 luni. Iar daca se incarca la o factura se echilibrează la celelalte . Nu vad o problema in acest lucru. Deci clar mie nu îmi aduce nici un confort , poate așa de fatada că aș fi mai Smart :)))



#17
Viperdark

Viperdark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2014
La mine au instalat ei un contor cu citire la distanta dar pe banii mei, mai exact 750 lei. Asta din cauza ca e strada privata si nu au voie sa intre sa citeasca si nu e vina lor ca nu pot face asta, de aceea am platit eu. De cand l-au instalat nu am avut probleme de citire eronata.

#18
floda

floda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2022

 kolfleading, on 22 martie 2021 - 19:05, said:

contoar = un fel de contabil (un om care are un anumit job).

contor = aparat care masoara ceva (curent, gaz, apa, etc)

Contorul ti-l da firma care se ocupa de reteaua de apa, ca sa fie siguri ca sunt compatibile cu sistemul lor.
In Timisoara, de exemplu, ti-l monteaza si ti-l sigileaza Aquatim. Apoi il citesc din strada aproape in fiecare luna.

salut, am vrea sa montam si noi in apartamentele din bloc, iar aquatimul zice ca nu e interesat de chestiile de se fac individual per apartament. Poti da mai multe detalii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate