Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pata ecran iMac

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Salut
Tocmai am observat ca pe ecranul iMac ului meu (27 inch 5k , iMac 2017) , a aparut o pata maronie in coltul din drepata jos. Nu e murdat , am incercaat sa sterg bine cu soutie de curata ecrane si carpa speciala,  e ceva in interior.
Ecranul nu a fost lovit sau in zona lui nu am tinut difuzoare.....de la ce naiba sa fi aparut pata?

Atasat coltul cu pricina, nu stiu daca se vede foarte clar pata

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Acel ecran e doar de protectie si e prins cu magneti.

Fa rost de o ventuza de geamuri (ex cele care prind suport de telefo/gps de parbriz), pune pe mijlocul lui si trage.

Va ioesi tot geamul imediat.

Pui substanta de sters geamuri de prosop (nu pe geam) si stergi, apoi stergi cu hartie.

Se pune imediat la loc.

Daca e model f subtire, geamul e lipit si e jale sa il desfaci, mai bine service.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai a aparut asa de-odata?
Maro, nu prea cred, poate o pata mai intunecata data de iluminarea mai slaba, care poa sa insemne un lichid pe-acolo, sau desprinderea foliilor ecranului, cumva.

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
nu stiam de faza cu ecranul de protectie...


chiar si asa , cum naiba a intrat mizerie intre el si ecran

 maccip, on 18 martie 2021 - 16:40, said:

Pai a aparut asa de-odata?
Maro, nu prea cred, poate o pata mai intunecata data de iluminarea mai slaba, care poa sa insemne un lichid pe-acolo, sau desprinderea foliilor ecranului, cumva.
Pata e gri spre maro. Nu e de la lumina, ci e din interior.

Am apasat un pic mai tare pe acel colt, am crezut si eu ca e lichid ceva, dar nu se misca , pata si a pastrat forma. are o forma neregulata, nu pare sa fie d ela iluminare din interior...habar nu am

da a aparut dintr o data.

ceva de genul asta s a intamplat si. la mine

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p9maEwereD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ciudat!
Dar e logic ca e ceva interpus intre lumina de backlight si ultimul ecran de stila/plastic sau ce-o fi ala.
Eu am mai vazut puncte albe sau pete mai intunecate, dar nu maro.

#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ONCdGHe0Uxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tare faza cu ventuza

Totusi , intre ecranul de protectie si ecran, pare destl de etans...cum naiba o fi intrat mizerie acolo?

cred ca o sa incerc faza cu ventuza, unde as putea  gasi o ventuza de genul?

PS...ha ha...ecranul de protectie e prins cu magneti. deci are sens, nu e chiar asa de etans pe cat imi imaginam

poate solutia asta o sa o incerc
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DSF84EoQBvk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cuculea, 18 March 2021 - 16:59.


#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu dupa cate stiu ecranul la iMac este lipit si nu ti-as recomanda sa il desfaci acasa. Varianta sa il desfaci e sa tai lipiciul cu un obiect ascutit special si sa ridici ecranul cu ventuze speciale. Oricum, sticla se ridica cu tot cu LCD si Webcam, ca un totunitar. Dupa cate vad, eu cred ca ti-a murit un LED de backlight in zona.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YSgcJH5bdWM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Catean, 18 March 2021 - 19:42.


#8
SevrinDantus

SevrinDantus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 25.10.2020
Acea problema este raspndita si nu ai ce face...de cand au aparut imac laminate...2012...nu ai ce sa faci..decat sa schimbi display cu totul, dar garantat dupa 6-7 luni in mediul in care traiesti vei intampina aceeasi problema. Iti zic cum concret ce este si cum am rezolvat:
Praful, si micile particule  intra prin sistemul de ventilatie unde este situat si sitemul audio...adica prin acel "chin" prin acele gauri se trage aer si iese prin spate...din pacate trebuia sigiliat la micron...asta am stabilit si cu cei de la noumax si cu cei de la istyle si cu Apple
Ca sa scapi, trebuie sa ai garantie, sa ti se intample de 3 ori ....si sa aplici legea "lemon" cum se spune la americani si sa ai schimb de display pe durata posesiei imac gratuit (in general dureaza 3 zile lucratoare, comanda-montare)
Asta se va schimba, si posibil rezolva cu urmatoarea generatie de imac ce va lua alt design, XDR display/ipad pro...posibil sa nu mai fie acel mic spatiu intre display si ventilatie

Cele pana in 2012 se puteau scoate cu ventuze..deci modelul tau 2017, nu este astfel, deci nu incerca. Display nu se poate curata, si se schimba cu totul

Edited by SevrinDantus, 19 March 2021 - 19:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate