Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Recomandare camera cu baterii AA si cu telecomanda (fir sau wireless)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
jemand

jemand

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2021
Buna ziua,

Va rog sa imi recomandati o camera care sa functioneze cu baterii AA si sa aiba telecomanda cu fir sau wireless.
M-ar ajuta foarte mult sa o pot folosi si pe post de webcam.

Va multumesc pentru timpul acordat de a imi raspunde! Posted Image

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In principiu, cam orice camera video/foto te-ar putea ajuta. Intrebarea mai arzatoare: ce buget ai si la ce calitate te gandesti.

#3
jemand

jemand

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2021
Nu am un buget anume, dar banuiesc ca 1000lei ar fi ok. Am gasit mai multe camere care sa mearga cu baterii AA dar nu si sa poata avea telecomanda. Nu conteaza cum sa fie telecomanda, fie fir, fie wireless.

Dar o camera care sa fie folosita ca webcam, poate sa faca poze din aplicatie? Dar poze, nu instantanee din video. Ca asa nu ar mai trebui telecomanda.

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Cerinta cu baterii AA s-ar putea sa fie foarte restrictiva, limiteaza mult optiunile, chiar ai nevoie de asta?
In general daca ai aplicatie pe PC pentru control camera, aceasta poate capta poze si filme. Conectarea se face de obicei prin cablu usb.

Edited by crokodilu, 18 March 2021 - 14:30.


#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am avut candva un DSLR ce mergea pe baterii AA si pot sa spun ca a fost o idee foarte proasta utilizarea bateriilor AA. Orice camera vine cu niste acumulatori care tin mai mult si se incarca mai repede decat bateriile AA

Cat despre telecomanda, nu ai nevoie pentru ca multe aparate foto vin cu aplicatii pentru smartphone si nu doar ca poti sa setezi aparatul dar vezi si imaginea in timp real.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Daca o vrei ca webcam (o idee foarte proasta pentru o camera foto), de ce cauti pe baterii si nu pe alimentare externa?

#7
jemand

jemand

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2021

View Postcrokodilu, on 18 martie 2021 - 14:30, said:

Cerinta cu baterii AA s-ar putea sa fie foarte restrictiva, limiteaza mult optiunile, chiar ai nevoie de asta?
In general daca ai aplicatie pe PC pentru control camera, aceasta poate capta poze si filme. Conectarea se face de obicei prin cablu usb.
OK atunci, pot sa merg pe o camera cu acumulator. Am spus AA pentru ca ii am deja (am vreo 20), sunt de foarte buna calitate si am si un incarcator la ei de buna calitate (genul care ii descarca inainte de incarcare si se opreste cand sunt incarcati).

View Postnicolaie, on 18 martie 2021 - 19:32, said:

Am avut candva un DSLR ce mergea pe baterii AA si pot sa spun ca a fost o idee foarte proasta utilizarea bateriilor AA. Orice camera vine cu niste acumulatori care tin mai mult si se incarca mai repede decat bateriile AA

Cat despre telecomanda, nu ai nevoie pentru ca multe aparate foto vin cu aplicatii pentru smartphone si nu doar ca poti sa setezi aparatul dar vezi si imaginea in timp real.

Cand spui se incarca mai repede, acumulatorii astia proprietari ai camerei se incarca intr-un suport de incarcare cu care vine camera? (am o camera mai veche cu acumulator proprietar si are un suport in care se pune acumulatorul la incarcat) Sau se baga camera la incarcat precum un telefon? Daca e acumulator proprietar atunci ar trebui sa pot scoate acumulatorul si sa pun altul, gen sa am la mine 2 acumulatori daca am mai mult de lucru cu camera.

View Postdani.user, on 18 martie 2021 - 19:37, said:

Daca o vrei ca webcam (o idee foarte proasta pentru o camera foto), de ce cauti pe baterii si nu pe alimentare externa?

Exista camere care sa poata fi alimentate extern, in afara de acumulatorul din interior? Adica cum e la telefoane, pui o baterie externa?
Habar nu aveam ca e posibila alimentarea externa. Da-mi mai multe detalii te rog.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Posted Image

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Exemplu de adaptaore in cazul Canon, fiecare pentru anumite modele de aparate: https://store.canon....power-adapters/

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu prea inteleg ce vrei sa optimizezi tu, practic vrei sa iei ceva ca sa folosesti acumulatorii pe care ii ai deja doar de dragul de a folosi acei acumulatori?
Oricum un aparat foto cu acumulator prorietar+acumulator+incarcator (ca toate vin cu acumulator si incarcator) costa cam tot atat cu un altul care suporta AA (si de obicei nu vine cu acumulatori). Pentax avea DSLR care avea acumulator dedicat + un suport in care puneai 4AA daca vrei extra power si nu vrei sa cumperi acumulator dedicat.

Nu stiu daca exista dar poate gasesti aparat care se conecteaza USB la PC si transmite live ca un webcam si se si incarca/alimenteaza prin USB. Desi eu as alege un webcam dedicat, nu costa mult si il legi la calculator de unde se si alimenteaza, si separat as lua un aparat foto cu acumulator dedicat/cu AA daca vrei, dar axat pe foto/video si nu pe webcam.

Edited by crokodilu, 19 March 2021 - 14:20.


#10
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postjemand, on 19 martie 2021 - 11:28, said:

OK atunci, pot sa merg pe o camera cu acumulator. Am spus AA pentru ca ii am deja (am vreo 20), sunt de foarte buna calitate si am si un incarcator la ei de buna calitate (genul care ii descarca inainte de incarcare si se opreste cand sunt incarcati).



Cand spui se incarca mai repede, acumulatorii astia proprietari ai camerei se incarca intr-un suport de incarcare cu care vine camera? (am o camera mai veche cu acumulator proprietar si are un suport in care se pune acumulatorul la incarcat) Sau se baga camera la incarcat precum un telefon? Daca e acumulator proprietar atunci ar trebui sa pot scoate acumulatorul si sa pun altul, gen sa am la mine 2 acumulatori daca am mai mult de lucru cu camera.



Exista camere care sa poata fi alimentate extern, in afara de acumulatorul din interior? Adica cum e la telefoane, pui o baterie externa?
Habar nu aveam ca e posibila alimentarea externa. Da-mi mai multe detalii te rog.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Posted Image

Cam toate camerele de pe piata, exceptie unele (ceva modele de la Sony) vin cu incarcator pentru acumulatorii dedicati. Iar mai nou cam toti producatorii (stiu sigur de Fuji, Nikon, Canon) au lansat firmware care transforma camera in webcam.

Din pacate nu ma pricep la camere de 1000 ron, nu stiu exact ce model sa iti recomand, Poate vreun Fuji XS, bugetul este destul de mic

#11
jemand

jemand

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2021

View Postdani.user, on 19 martie 2021 - 12:38, said:

Exemplu de adaptaore in cazul Canon, fiecare pentru anumite modele de aparate: https://store.canon....power-adapters/

Multumesc pentru link! Posted Image

View Postcrokodilu, on 19 martie 2021 - 14:16, said:

Nu prea inteleg ce vrei sa optimizezi tu, practic vrei sa iei ceva ca sa folosesti acumulatorii pe care ii ai deja doar de dragul de a folosi acei acumulatori?
Oricum un aparat foto cu acumulator prorietar+acumulator+incarcator (ca toate vin cu acumulator si incarcator) costa cam tot atat cu un altul care suporta AA (si de obicei nu vine cu acumulatori). Pentax avea DSLR care avea acumulator dedicat + un suport in care puneai 4AA daca vrei extra power si nu vrei sa cumperi acumulator dedicat.

Nu stiu daca exista dar poate gasesti aparat care se conecteaza USB la PC si transmite live ca un webcam si se si incarca/alimenteaza prin USB. Desi eu as alege un webcam dedicat, nu costa mult si il legi la calculator de unde se si alimenteaza, si separat as lua un aparat foto cu acumulator dedicat/cu AA daca vrei, dar axat pe foto/video si nu pe webcam.

Da exact daca am acei acumulatori de ce sa nu ii folosesc. Asa ma gandeam, cum ai intuit tu!
Am webcam separat, functia de webcam ma intereseaza doar daca pot face poze remote cu aparatul. Deci ideea de telecomanda la camera (cu fir sau wifi) mi se pare mult mai practica, sa nu mai stau sa leg camera la calculator ca sa fac pozele remote.
Sa imi dai te rog un model la acel Pentax daca stii. Multumesc!

View Postnicolaie, on 19 martie 2021 - 18:52, said:

Cam toate camerele de pe piata, exceptie unele (ceva modele de la Sony) vin cu incarcator pentru acumulatorii dedicati. Iar mai nou cam toti producatorii (stiu sigur de Fuji, Nikon, Canon) au lansat firmware care transforma camera in webcam.

Din pacate nu ma pricep la camere de 1000 ron, nu stiu exact ce model sa iti recomand, Poate vreun Fuji XS, bugetul este destul de mic

E un aparat care pare interesant Fuji S9900W si merge si cu 4 baterii AA.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate