Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nominalizari OSCAR 2021

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
Lista completă a nominalizărilor la premiile Oscar 2021

Cel mai bun film: “The Father”, “Judas and the Black Messiah”, “Mank”, “Minari”, “Nomadland”, “Promising Young Woman”, “Sound of Metal”, “The Trial of the Chicago 7”
Cel mai bun regizor: Thomas Vinterberg (“Another Round”), David Fincher (“Mank”), Lee Isaac Chung (“Minari”), Chloé Zhao (“Nomadland”), Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)
Cea mai bună actriță: Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”), Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”), Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”), Frances McDormand (“Nomadland”), Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)
Cel mai bun actor: Riz Ahmed (“Sound of Metal”), Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”), Anthony Hopkins (“The Father”), Gary Oldman (“Mank”), Steven Yeun (“Minari”)
Cea mai bună actriță în rol secundar: Maria Bakalova (”Borat Subsequent Moviefilm”), Glenn Close (”Hillbilly Elegy”), Olivia Colman (“The Father”), Amanda Seyfried (“Mank”), Youn Yuh-jung (“Minari”)
Cel mai bun actor în rol secundar: Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”), Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”), Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”), Paul Raci (“Sound of Metal”), Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)
Cel mai bun scenariu original: “Judas and the Black Messiah” - Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas, “Minari” - Lee Isaac Chung, “Promising Young Woman” - Emerald Fennell, “Sound of Metal” - Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance, “The Trial of the Chicago 7” - Aaron Sorkin
Cel mai bun scenariu adaptat: “Borat Subsequent Moviefilm” - Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer; “The Father” - Christopher Hampton, Florian Zeller; “Nomadland” - Chloé Zhao, “One Night in Miami” - Kemp Powers; “The White Tiger” - Ramin Bahrani
Cel mai bun lungmetraj internațional: “Another Round” (Danemarca), “Better Days” (Hong Kong), “colectiv” (România), “The Man Who Sold His Skin” (Tunisia), “Quo Vadis, Aida?”(Bosnia și Herțegovina)
Cel mai bun lungmetraj de animație: “Onward” (Pixar), “Over the Moon” (Netflix), “Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix), “Soul” (Pixar), “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)
Cel mai bun lungmetraj documentar: “colectiv”, “Crip Camp”, “The Mole Agent”, “My Octopus Teacher”, “Time”
Cea mai bună imagine: “Judas and the Black Messiah”, Sean Bobbitt; “Mank”, Erik Messerschmidt; “News of the World”, Dariusz Wolski; “Nomadland”, Joshua James Richards; “The Trial of the Chicago 7”, Phedon Papamichael
Cel mai bun montaj: “The Father”, Yorgos Lamprinos; “Nomadland”, Chloé Zhao; “Promising Young Woman”, Frédéric Thoraval; “Sound of Metal”, Mikkel E.G. Nielsen; “The Trial of the Chicago 7”, Alan Baumgarten
Cel mai bun sunet: Greyhound” - Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer; “Mank” - Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin; “News of the World” - John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum; “Soul” - Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro; “Sound of Metal” - Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana
Cele mai bune efecte vizuale: “Love and Monsters”, “The Midnight Sky”, “Mulan”, “The One and Only Ivan”, “Tenet”
Machiaj și coafură: “Emma”, “Hillbilly Elegy”, “Ma Rainey’s Black Bottom”, “Mank”, “Pinocchio”
Cele mai bune costume: “Emma”, “Mank”, “Ma Rainey’s Black Bottom”, “Mulan”, “Pinocchio”
Cântec original: “Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”), “Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7”), “Húsavík” (“Eurovision Song Contest”), “Io Si (Seen)” (“The Life Ahead”), “Speak Now” (“One Night in Miami”)
Cea mai bună coloană sonoră: “Da 5 Bloods” - Terence Blanchard, “Mank” - Trent Reznor & Atticus Ross, “Minari” - Emile Mosseri, “News of the World” - James Newton Howard, “Soul” - Trent Reznor, Atticus Ross, & Jon Batiste
Design de producție:“The Father”, “Ma Rainey’s Black Bottom”, “Mank”, “News of the World”, “Tenet”
Cel mai bun scurtmetraj live-action: “Feeling Through”, “The Letter Room”, “The Present”, “Two Distant Strangers”, “White Eye”
Cel mai bun scurtmetraj de animație: “Burrow” (Disney Plus/Pixar), “Genius Loci” (Kazak Productions), “If Anything Happens I Love You” (Netflix), “Opera” (Beasts & Natives Alike), “Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)
Cel mai bun scurtmetraj documentar: “Colette”, “A Concerto Is a Conversation”, “Do Not Split”, “Hunger Ward”, “A Love Song for Latasha”.
Nominalizările pentru cele 24 de categorii de la premiile Oscar 2021 au fost anunțate prin intermediul unui streaming video de Priyanka Chopra și Nick Jonas.
Cea de-a 93-a gală de decernare a premiilor Oscar va avea loc pe 25 aprilie la Los Angeles. Gala va fi transmisă în direct de postul american ABC și va fi difuzată în peste 225 de țări și teritorii din întreaga lume.
==============
digi24

#2
AlexPeter

AlexPeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.02.2021
Par sa fie mai multe filme cu teme serioase/progresiste/anti-rasism si feministe, si mai putine filme fanteziste de buget anul asta.  
Nu vad nimic cu supereroi sau cu bataie si actiune.  
A crescut nivelul de inteligenta al celor care premiaza filmele?  

Cred ca o sa castige The Trial of the Chicago 7

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
De ceva ani de zile si Oscrul s-a dus dupa Cannes - numai porcari castiga.
Macar stiu sa nici nu incerc sa ma uit la filmele nominalizate.

#4
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 18.06.2009
Multe filme care nu spun nimic, pare sa fie una dintre cele mai slabe editii. Ma asteptam ca Tenet sa prinda nominalizari la cel mai bun film, regizor, scenariu original, montaj, sunet.

#5
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Nu imi e cunoscut nici un film de aici.

#6
AlexPeter

AlexPeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.02.2021

View Posteiffel, on 15 martie 2021 - 18:40, said:

De ceva ani de zile si Oscrul s-a dus dupa Cannes - numai porcari castiga.
Macar stiu sa nici nu incerc sa ma uit la filmele nominalizate.

De la  12 years of slave din 2013  incoace au inceput sa promoveze filme cu teme sociale si progresiste.   Asta din cauza vremurilor prin care trece America de la criza financiara din 2008 incoace.  
Inainte, pana sa vina criza aia,   se punea accent pe filme artistice, filme istorice, filme de actiune/razboi  si filme de fantezie.
https://en.wikipedia...or_Best_Picture


Totusi, trebuie luat in calcul ca gradul mare de rasism, misoginism si homofobie e inca crescut in societatile occidentale.
De ce sa nu le eliminam in totalitate?  
Nu ne dorim o societate mai buna?

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Posteiffel, on 15 martie 2021 - 18:40, said:

De ceva ani de zile, si Oscarul s-a dus dupa Cannes - numai porcarii castiga..
Eu zic asta de ceva ani, dar nimeni nu m-a bagat in seama. Succes cu lupta asta a cinefililor care vor mereu corectitudine!

#8
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View PostRainwish, on 15 martie 2021 - 18:41, said:

Multe filme care nu spun nimic, pare sa fie una dintre cele mai slabe editii. Ma asteptam ca Tenet sa prinda nominalizari la cel mai bun film, regizor, scenariu original, montaj, sunet.

lol, Tenet, cel mai slab film al lui Nolan.

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Acum e o intrecere care film e cu mai multi negri (pardon, afro-americani), femei, LGBTQWERTY+ si alte ciudatenii. Oscarul s-a dus pe plua, la fel ca Nobelul pentru pace (si ala pentru literatura), Greammy-ul si alte premii :puke:

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  cocaine-cat.jpg   153.44K   7 downloads
Asa, pe scurt.

#11
AlexPeter

AlexPeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.02.2021

View Postpufonel, on 15 martie 2021 - 22:11, said:

Acum e o intrecere care film e cu mai multi negri (pardon, afro-americani), femei, LGBTQWERTY+ si alte ciudatenii. Oscarul s-a dus pe plua, la fel ca Nobelul pentru pace (si ala pentru literatura), Greammy-ul si alte premii Posted Image
Deci, doar pentru ca nu mai sunt  filme exclusiv cu actori albi , hetero si de sex masculin in roluri principale,   inseamna ca Oscarul  s-a dus naibii?

Coleguti,  pe bune acum,  sigur traim   in 2021?

#12
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Nomadland, pe cat e de apreciat, pe atat de putin m-a impresionat. I-am dat 6 pe imdb parca, pentru ca nu mi-a spus practic nimic. Da, stiu, se presupune ca trebuie sa empatizezi cu personajul, dar din nu stiu ce motiv, actrita, care e una dintre preferatele mele, nu a reusit sa salveze chestia asta.

Promising Young Woman - Sa fiu sincer, mi s-a parut film de weekend pe care il vezi pe Netflix sau pe mai stiu eu ce. Cu siguranta nu e genul pentru Oscar. Eu l-am vazut acum ceva vreme si nu ma asteptam sa ajunga nominalizat vreodata.

A fost un an slab pentru cinematografie, cel putin la americani. Sunt curios de cele de la "cel mai bun film strain". Probabil le voi vedea in curand, daca vor fi disponibile pe undeva.

Iar The Trial of Chicago 7 e posibil sa fie o surpriza placuta. Nu l-am vazut inca.

#13
AlexPeter

AlexPeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.02.2021

View PostAleXXander00, on 15 martie 2021 - 23:47, said:



A fost un an slab pentru cinematografie, cel putin la americani.
Poate ca cinematografia americana n-ar trebui sa mai insemne doar filme cu supereroi, SF-uri , cu batai si actiune.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Eh.. pe vremuri si SF-urile castigau Oscar-ul.

#15
AlexPeter

AlexPeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.02.2021

View Posteiffel, on 16 martie 2021 - 09:57, said:

Eh.. pe vremuri si SF-urile castigau Oscar-ul.
Erau filme SF bune, care nu faceau exces de CGI, si se punea accent pe improvizatie, figuratie, dialog, scenariu, poveste,   nu ca astea de acum,superficial facute, axate doar pe efecte.

#16
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostAlexPeter, on 15 martie 2021 - 18:37, said:

Par sa fie mai multe filme cu teme serioase/progresiste/anti-rasism si feministe, si mai putine filme fanteziste de buget anul asta.  
Nu vad nimic cu supereroi sau cu bataie si actiune.  
A crescut nivelul de inteligenta al celor care premiaza filmele?  

Cred ca o sa castige The Trial of the Chicago 7
Filmele cu teme ”progresiste”, ”anti-rasism”, ”feministe” nu-s  deloc teme serioase ci teme corecte politic. Cauta prin articolele de peste ocean despre albii care trebuie sa-si faca mea culpa ca is albi si trebuie sa-și ceară scuze pentru ca sunt rasiști inconștient...
Nu că filmele cu supereroi ar fi ceva de premiat .

View PostAlexPeter, on 15 martie 2021 - 23:19, said:

Deci, doar pentru ca nu mai sunt  filme exclusiv cu actori albi , hetero si de sex masculin in roluri principale,   inseamna ca Oscarul  s-a dus naibii?

Coleguti,  pe bune acum,  sigur traim   in 2021?
Nu are importanta culoarea pielii actorului si nici orientarea lui sexuala. Dar astea devin brusc importante atunci când sunt luate in calcul pentru decernarea unor premii care ar trebui acordate pentru pelicula in sine. Si ce are anul 2021 cu un actor care nu straluceste deloc dar care apartine unei comunitati protejate cum is alea mentionate mai sus iar pentru asta este nominalizat?
Oscarul se duce de râpă când pune criterii stupide pentru acordarea premiului.
Asta inseamna ca nu are importanta ce gandeste cineva ci dacă acel cineva apartine sau nu unor categorii sociale promovate ca defavorizate.

#17
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

 AlexPeter, on 15 martie 2021 - 18:37, said:

Par sa fie mai multe filme cu teme serioase/progresiste/anti-rasism si feministe, si mai putine filme fanteziste de buget anul asta.
A crescut nivelul de inteligenta al celor care premiaza filmele?
A scazut dramatic nivelul de inteligenta, caci doar cei criminal de prosti promoveaza mizeriile precum feminismul&co.!

#18
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
Asta si eurovision, doua chestii total inutile. Cred ca ultimul Oscar pe bune la luat Titanic, in rest, mai ales de curand numai chestii de propaganda de orice fel.
Cum a scris un coleg, bine ca avem lista ca sa stim ce evitam sa vedem.
A zis cineva ca nici macar nu sunt filme cu supereroi, asta cred ca e sincer cea mai buna alegere in acest an, nici nu ar trebui sa fie.

Edited by Mondeo, 19 April 2021 - 09:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate