Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Dovadă cont sau extras de cont

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Salut, am fost la bancă pentru a lua o dovadă cont pentru actele de la apia și am cerut o dovadă cont iar doamna de acolo mi-a dat un extras de cont spunându-mi că ăsta este actul necesar pentru apia. La primărie mi-au spus că am nevoie de dovadă cont nu extras de cont. Care este diferența între ele?

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Niciuna. Dovada contului este acel extras care contine IBAN (la bancă chiar te intreaba daca vrei extras ptr IBAN sau extras pentru tranzacţii, însă ambele conţin IBAN).

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 marcelyno, on 12 martie 2021 - 09:28, said:

Salut, am fost la bancă pentru a lua o dovadă cont pentru actele de la apia și am cerut o dovadă cont iar doamna de acolo mi-a dat un extras de cont spunându-mi că ăsta este actul necesar pentru apia. La primărie mi-au spus că am nevoie de dovadă cont nu extras de cont. Care este diferența între ele?

Da, intr-adevar, poti avea un extras de cont din banca pe numele tau fara sa ai cont la banca aia.

Frati, mai ai?

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • extrasul de cont=dovada sumelor rulate intr-o perioada pentru un anumit cont
  • dovada cont=adeverinta ca o persoana are un cont la o banca
Si mie mi-au cerut, la primaria, o dovada de cont pentru a primi bonusul de tineri casatoriti. Am scos din aplicatie dar au zis ca au nevoie de stampila bancii (electronica sau nu), dar ca accepta un OP in care eu sunt platitorul. Le-am dat OP-ul cu plata pentru creditul la casa (oricare cont ar fi ales, erau ale mele).

#5
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Asta mi-a dat de la bancă.

Attached Files



#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006
Apare numele tau/al firmei pe acea hartie ca sa poti dovedi ca este contul tau?
Este vorba totusi de niste bani pe care APIA tre' sa-i vireze in contul tau si numai al tau.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Banca trebuia să-ți dea un document din care sa reiasă ca ești titularul unui cont deschis la acea banca. Extrasul de cont conține și soldul contului, nu e treaba celor de la primărie sau apia câți bani ai tu în cont sau ce tranzacții ai făcut.
Așadar, mergi din nou la cec, găsește alta funcționara, mai tânără, poate va ști ea cum să-ți genereze documentul de care ai nevoie.

#8
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Aveți cumva un exemplar să știu cum ar trebui să arate acel document? La banca aceea doamna de acolo este venită de curând și poate încă nu s-a acomodat cu tastatura.
Și încă ceva, dacă am doar card la banca respectivă se poate?

Edited by marcelyno, 12 March 2021 - 10:09.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 Tsunnnami, on 12 martie 2021 - 09:39, said:


Da, intr-adevar, poti avea un extras de cont din banca pe numele tau fara sa ai cont la banca aia.

Frati, mai ai?

Eu mai am, se pare ca eu-s mai tantalau (in cazul asta)

#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Cere-i la doamna aceea o hartie in care sa apara numele tau, pe langa IBAN-ul respectiv.

Daca ai card, atunci musai ai si un cont de care e atasat cardul.

Cardul fara cont nu are cum sa existe, fiindca operatiunile se fac pe cont, cardul e doar o cheie.
Banii nu se afla efectiv pe bucata aia de plastic.

#11
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
@Hunor_66 Pe documentul atașat mai sus apare și numele meu și iban-ul dar le-am blurat eu.

#12
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Cel mai bine să ceară extras de cont pentru IBAN. Ăla e un raport de activitate pentru card (desi si ăsta contine IBAN-ul si numele)

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Astia de la APIA sunt mai catolici decat papa. Asa e cand dai peste birocratia romaneasca.
Intr-o birocratie normala, extrasul ar fi fost suficient.
Nu exista un formular unic cu privire la dovada unui cont dechis, fiecare banca si-l face cum vrea. Asta daca au formularul ala, pentru ca nu e ceva obligatoriu. La BT, dovada aia se da cand deschizi contul. Trebuie sa contina numele titularului, contul IBAN si probabil data.
Daca banca nu are formular tipizat, spune la doamna sa scrie intr-un document Word toate datele astea, sa dea un numar de iesire si sa puna o stampila si semnatura. Explica-i ca astia de la stat sunt mai deosebiti si o sa te inteleaga la banca.

Edited by bai3tzash, 12 March 2021 - 10:44.


#14
tamma

tamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.07.2014
Cere-i situatie de cont . E o scrisoare semnata de banca in care se atesta ca esti titular / iban etc.Se poate scrie si ca ai nevoie pentru .....

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
și mă-ntreabă mulți de ce TOT sfătui copilu' să nu mai vină-n VECI în cocina asta... :(

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006

 marcelyno, on 12 martie 2021 - 10:28, said:

@Hunor_66 Pe documentul atașat mai sus apare și numele meu și iban-ul dar le-am blurat eu.

Atunci du-te inapoi la APIA si stai de vorba cu altcineva,Chiar cu directorul sucursalei daca e nevoie.Acel document este suficient.

#17
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Am fost iar la primărie (la apia nu ne putem duce direct că este pandemie, trimit ei datele online) și până la urmă, după ce le-am spus că toate datele necesare sunt și pe acest document, au acceptat dar în sensul că îmi face mie un bine nu că nu ar ști exact ce trebuie să conțină documentul.
Vă mulțumesc pentru explicații.

Edited by marcelyno, 12 March 2021 - 12:49.


#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 marcelyno, on 12 martie 2021 - 10:28, said:

@Hunor_66 Pe documentul atașat mai sus apare și numele meu și iban-ul dar le-am blurat eu.
Aaa, e super atunci.
Ei bine, in acest caz, hartia aia e dovada ca matale ai un cont in banca, si care e ala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate