Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Mica leziune bot caine

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kna

kna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2018
Buna ziua. Am si eu o problema cu cainele meu, mama ciobanesc german, tata necunoscut, 2 ani aproape, castrat, are o mica leziune pe care am observat-o in urma cu cateva zile... e rosie zona aceea(zona mica), a sangerat cand am fost cu el la joaca, probabil a fortat maxilarul la prinderea mingii de fotbal sau a ros ceva si s-a inflamat...
pun 2 poze cu zona in care are aceasta problema:
Acesta e cainele meu: Sub dinti, la "guma" aceea neagra( am incercuit cu albastru zona unde e rosu,dupa cum vedeti chestia aia neagra dedesubtul dintilor are mai multe formatiuni,doar una e rosie, nu tot ce e incercuit) :
https://postimg.cc/fkDJ19Zj
Si mai pun o poza(de pe internet) ca sa va puteti da seama mai bine zona cu leziune:
https://postimg.cc/gn5ccX97

El roade si lemne cateodata Posted Image), probabil s-o fi lovit insa vreau sa exclud in mare parte vreo alta problema mai grava.. am citit putin pe internet insa vad doar afectiuni grave... astept o simpla parere de la cei care cunosc/au experimentat asa ceva.. multumesc frumos.

Edited by kna, 08 March 2021 - 12:12.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Du-te la veterinar, ce păreri vrei?

Nici măcar n-ai pus o poză cu leziunea?

Edited by waterman, 08 March 2021 - 12:20.


#3
kna

kna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2018
Am reusit sa-i fac poze:
https://postimg.cc/g...jHK0tB/0a6f699b

#4
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Poti sa il dai cu antibioticul Mibazon. Se gaseste in farmaciile veterinare, s-a scumpit in ultima vreme, e vreo 30 lei un tub. Este un antibiotic foarte bun, printre putinele eficiente impotriva bacteriilor si gram pozitive si gram negative. E destinat in primul rand pt folosirea la ugerul vacilor cand au probleme ce necesita tratament.

#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Veterinarul ce zice?
Poate fi papilom, care poate sa dispara de la sine, sa necesite tratament sau chiar interventie chirurgicala. Seamana un pic cu niste "conopide" crescute? Ca nu-mi dau seama din poze...
Sau poate fi altceva.

Edited by TS030, 08 March 2021 - 14:35.


#6
kna

kna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2018
Veterinarul a vazut doar pozele... i se pare o infectie locala.. nu are idee de ce natura... o sa-i administrez antibiotic :stomorgyl sau cefalexin + local albastru de metilen... si daca nu se retrage intr-o sapt 2... sau se agraveaza il duc sa-l vada... totusi mai astept pareri Posted Image
nu seamana cu o conopida(din fericire, cred) isi pastreaza forma ca si restul gurii sanatoase.. putin vanat +rosu... am observat prima data cand eram la alergare cu el si ii arunc mereu mingea de fotbal in aer si o prinde din saritura probabil s-a fortat... habar n am... si a fost putin sange pe minge..

Edited by kna, 08 March 2021 - 14:52.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uita-te bine să nu fie o căpușă.

#8
kna

kna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2018
Stiu cum arata una... nu este o capusa...

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca nu e crescut in afara nu e papilom. L-am mentionat pentru ca mi s-a parut excrescenta, si ca Beagle-ul meu a avut asa ceva.
S-a intamplat si sa-si "ciupeasca" buza cand mai rodea cate-o chestie, tot asa, am vazut o urma mica de sange.

#10
kna

kna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2018
Acum la joaca, la lumina soarelui, parca e negru ca si restu.... nu s-a umflat ci doar si-a schimbat culoarea... sper sa-i treaca... multumesc la toti pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate