Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Oppo Find X3 Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mokolino29

mokolino29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.03.2014
Flagship-ul ar urma să sosească cu Snapdragon 888 la bord, 12 GB de memorie RAM și până la 256GB de stocare. Ecranul este curbat, AMOLED, cu rezoluție QHD+, măsurând 6.7 inch în diagonală și având refresh rate adaptiv de 120Hz. Are suport HDR10+ și vine cu noul sistem de redare al culorilor pe 10 biți dezvoltat de Oppo. Senzorul de amprente este integrat în ecran, iar telefonul va avea și rezistență la apă IP68.

Sistemul de camere quad din spate ascunde doi senzori Sony IMX766 de 50 MP. Una dintre acestea are deschidere f/1.8 cu OIS, iar cealaltă este ultrawide, cu deschidere f/2.2 și autofocus. A treia cameră este una periscopică, pentru zoom, cu o deschidere f/2.4 și mai prezintă o cameră de 5 MP cu rol de microscop. Aceasta din urmă ar putea mării imaginea 25x. Telefonul ar avea zoom hibrid 5x și 20x zoom digital.

Rezoluția camerei selfie care este integrată în ecran este de 32 de MP. Mai cunoaștem că bateria dual-cell de 4500 mAh se va încărca rapid pe fir, la 65W și va avea un modul NFC special. Acesta ne va permite să facem plăți atingând atât cu partea frontală, cât și cu partea din spate a telefonului. Cam atât cunoaștem momentan până la debutul oficial ce va avea loc săptămâna viitoare.

Eu cam de aproximativ 8 ani am avut numai telefoane Xiaomi dar parcă simt nevoia să încerc și această marcă OPPO cu alt sistem de operare (Color OS), mai ales că acest model Find X3 Pro îmi place foarte mult cum arată, și ce dotări are. Tot în această perioadă ar urma să se lanseze și Xiaomi Mi 11 Ultra dar cred că va costa mai mult decât Find X3 Pro, și va ajunge cam târziu la noi, probabil la sfârșitul verii.

Voi ce părere aveți despre acest model? Când va ajunge la noi și la ce preț?

Attached Files



#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 24.09.2017
oppo e destul de scump. o sa fie clar mai scump ca xiaomi(probabil 1000 de euro). daca nu-ti place oppo poti sa iei oneplus, care e aceeasi firma(bbk) dar fara color os. probabil si senzorii or sa fie la fel, defapt oneplus 8 pro e oppo find x2 pro.
vezi aici preturile: https://www.gsmarena...-news-47940.php

senzorii aia au fost folositi pe huawei p40, sunt super mari si daca gsmarena are dreptate  nici nu-ti trebuie nightmode, bine ei o sa bage si marketingul cu hasselblad(poate chiar o sa-i ajute aia cu ceva). acum na, toata lumea se bate pe felia lasata de huawei, dupa parerea mea xiaomi o sa fie marea castigatoare si dupaia oppo. cred ca samsung o sa mai piarda din piata.

Edited by bobitad, 07 March 2021 - 21:53.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Pozele din prezentare sunt editate urat. Color OS este tot o varianta de Android. Smecheri baietii, daca pot s anu mai plateasca licente Google, desi nu cred. Cocoasa aia de pe spate este jalnica. AM vazut pe Note 20, strica tot telefonul. Mai ales ca producatorii masoara grosimea telefonului, fara camere. Asta e una, bine, las la o parte faptul caci caemrele alea trebuie ferite de zgarieturi, dar pe spate, telefonul nu are cum sa stea decat pe ele. Camera frontala este pusa intr-un colt. Tot al ecranului, tot ia din ecran, dar macar n-au pus-o in mijlocul gramezii.
La acest moment, telefonul din titlu este doar zvon.
Mai e una legat de chinezi: pretul. Telefoane bune si ieftine...pana anul trecut, de cand preturile acestea au inceput sa creasca, asa ca piata aceea pe care trebuia sa o ocupe, se poate sa ramana la marci cosacrate. Oppo este un producator bun. Asteptam pretul si disponibilitatea.

 bobitad, on 07 martie 2021 - 21:51, said:

Nu puteam decat spera ca Samsung sa piarda, poate se mai trezesc. Ca de cazut, nu se pune problema.
Xiaomi, nu stiu c enu are. Ca ceva sigur ii lipseste.  Poate ca este un producator axat pe piata asiatica, nu stiu, ina nu-mi inspira incredere.
Si ca tot spuneam de Asia, vedeti ca, intr-un fel sau altuu, banii nostri de telefoane pleaca in Asia? Nu SUA, nu Europa. Ne mananca pe paine asiaticii. Si maine-poimaine, ii vom ruga frumos sa ne dea telefoane, pentru ca se pare ca in afara de continentul asiatic, restul globului nu stie sa fac telefoane, dupa Nokia.

#4
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu am X2 Pro si sunt super multumit.
Constructie,poze,baterie,fluiditate.
Personal nu am de ce sa trec la X3Pro deoarece diferentele sunt minore.
Citeam astazi ca Oppo a devenit producatorul numarul 1 in China.

#5
mokolino29

mokolino29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.03.2014
Si iata-l in sfarsit :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_c0CwVY0_qw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
mokolino29

mokolino29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.03.2014
Prezentarea live
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vTveTrhyqIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005
1150€... Curajosi. Dar cred ca s-au cam aruncat... Probabil ca va scadea repede pretul

Edited by scotty, 11 March 2021 - 14:35.


#8
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 scotty, on 11 martie 2021 - 14:35, said:

1150€... Curajosi. Dar cred ca s-au cam aruncat... Probabil ca va scadea repede pretul

Problema nu este ca s-au aruncat.Problema este ca nu sunt mari diferente fata de X2Pro,care,a fost ceva diferit pentru Oppo cand l-au scos.Un flagship adevarat,cu destule lucruri in plus fata de concurenta.
Acum,daca X2 Pro scade la pret,sunt destui care il vor prefera.Ma rog,cine este cu Oppo,ca daca nu scrie Samsung sau Iphone,multora le este rusine.

#9
mokolino29

mokolino29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.03.2014
Numai la review-uri m am uitat pana acuma, si din ce am vazut sunt cam dezamagit...atat pozele cu camera din spate cat si cu cea din fata ies mai neclare/prea luminoase comparate cu alte telefoane de top.
Plus ca eu de exemplu as fi preferat camera periscop in loc de cea microscop.
In general, am avut asteptari mai mari decat ce este prezentat acum in realitate.
Mai urmeaza sa vad cum sta cu bateria, comparat cu altele, si daca nici aici nu i bine, revin la iubirea mea, Xiaomi :))

#10
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Singura chestie interesantă…
[ https://pbs.twimg.com/media/EwMlSKaUUAEttUX?format=jpg&name=large - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Review pentru camere

#11
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,836
  • Înscris: 30.03.2009
https://www.gizmochi...-for-1099-only/

#12
i93mid

i93mid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 27.06.2005
Stie cineva daca telefoanele OPPO au call recording nativ ca la Hauwei? Adica fara sa instalez o aplicatie separata din Goole PLay?

#13
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Nu au.

#14
radug3

radug3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 22.09.2014
Cand incepe vanzarea oficiala in Romania?

Multumesc

#15
otvos-bruno

otvos-bruno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 30.12.2010
Hello,
Știe cineva dacă Find X3 Pro mai ajunge și in România?
Nu se mai aude nimic...

Mulțumesc

Edited by otvos-bruno, 27 May 2021 - 12:54.


#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
alternativa ar fi amazon.de.

#17
otvos-bruno

otvos-bruno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 30.12.2010
Si e ok pt România, ar fi probleme? Ma gândesc că e mai ok decât de pe site-urile din China...

#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
da e mult mai ok, dar si mai scump. (ai garantie)
bine mai e si conditia ca amazon sa il livreze in ro direct.
daca nu exista oricum alternative la pratea de transport

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate