Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

RoTLD ICI este stapan absolut pe lumea digitala din Romania..

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Pentru ca un domeniu sa fie rezolvabil pe internet e necesar sa stea niste servere in priza, sa fie platiti niste oameni care sa intretina infrastructura si, daca e posibil, sa se faca si profit.
Despre RoTLD se puteau deschide 100 de topice valide, tu in schimb ai ales sa deschizi un topic despre faptul ca nu esti capabil sa-ti administrezi eficient afacerea.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvandemm, on 08 martie 2021 - 12:22, said:

Nu te mai da cunoscator in chestii pe care nu le cunosti sau nu le intelegi
https://www.icann.org/resources/pages/what-2012-02-25-en

Si mai departe de pe acelasi site:

Quote

The IANA stewardship transition is the final step in a nearly two-decades long process by the U.S. Department of Commerce to transition the coordination and management of the domain name system to the private sector. This transition process has been supported by all U.S. presidential administrations since 1998.
https://www.iana.org/domains

Quote

1988 – În temeiul HG nr.936/23 decembrie 1998, ia fiinta Institutul National de Cercetare – Dezvoltare în Informatica – ICI Bucuresti.
2003 – Guvernul României a adoptat H.G. 1621/2003 privind organizarea şi funcţionarea Institutului Naţional de Cercetare – Dezvoltare în Informatică – ICI Bucureşti, în coordonarea Ministerului Comunicaţiilor şi pentru Societatea Informaţională
Si cu asta am terminat ca nu am timp de pierdut cu unul care se considera a fi mai cunoscator in aceste lucruri pe care nu le cunoaste decat ceilalti useri de pe forum. Restul "este" prosti si nu se ridica la nivelul initiatorului.

#21
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Nu am spus ca sunt mai cunoscator decat ceilalti, dar unii au comentat doar de dragul de face flame instant.

Tu ai adus si argumente, si apreciez, tin cont. Ultimul tau raspuns este foarte la obiect, si altele au fost aproape.

Esenta e ca acesta institutie ramane la fel de obscura prin natura ei. O pot compara doar cu Adminstratia Cimitirelor ca mod de a acumula venit cu o viteza si PASIVITATE extraordinara.

In schimb resursele si tarifele lor sunt absolut indoielnice, chiar daca au aprobarea statului.

O institutie care functioneaza doar pt ca un OUG o tine in monopol (sa nu spuneti ca exista concurenta de domenii in ro) , ar trebui macar sa opereze pe tarife de stat, corecte.
ASa opereaza in general restul institutiilor de stat. Nu si ICI RoTLD.



Interesant, poate este vreo legatura patrimoniul declarat, care este cel mia probabil subevaluat
Plus CASH FLOW, care nu este cuprins in Balantele declarate:

(7) Baza materială a institutului național este de drept proprietatea acestuia.
Institutul național deține în proprietate un patrimoniu propriu în valoare de 69.587.659 mii lei, care include și valoarea terenurilor și clădirilor aferente, transferate din domeniul public al statului în proprietatea sa, astfel:
● imobilizări corporale 56.214.733.000 lei,
● imobilizări necorporale 1.560.540 mii lei,
● imobilizări financiare 56.203 mii lei,
● active circulante 11.756.183 mii lei.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ICI nu detine monopol pentru ca asa a decis statul Roman. Statul Roman nu stiu ce putere de decizie are in privinta asta. La momentul in care s-a deci cine sa se ocupe de zona DNS aferenta Romaniei s-a intamplat ca doar ICI sa fie eligibila de a face acest lucru. Existenta a doua sau mai multe entitati care sa opereze niste nameserver-e care servesc zona .ro nu se explica. Oricum acele entitati ar trebui sa isi permita transferul de zone intre ele. Cineva inregistreaza X.ro la Y, Z trebuie sa poata transfera zona de la Y astfel si NS-ul administrat de Z sa contina ultima si cea mai noua versiune a zonei DNS .ro. Mai apoi e chestia pe care nu o cunosc, nu am avut placerea sa discut cu cineva de la ICI / RoTLD sau alta entitate asemanatoare din alta tara, cine stabileste taxele pe care RoTLD le cere pe serviciile prestate / oferite. Am impresia ca nu statul roman deoarece vorbim de ceva care nu este in patrimoniul / adminiostratia statului, zona DNS, reteaua globala Internet, etc acestea sunt (bucati din ele) sunt operate de entitati private, posibil sa fie implicate si niste state pe acolo dar state mai bine "cotate", mai dezvoltate ca Romania si cu state vechi in domeniu, USA spre exemplu. Deci eu cred ca taxele alea percepute de RoTLD sunt stbilite cu alte entitati nu cu statul Roman si acesta din urma nu are nimic de spus in treaba asta.

Probabil daca ar exista o alta entitate in Romania care sa fie afiliata la ICANN si care sa fie acceptata de ICANN s-ar putea ca si la acea entitate sa se delege zona DNS .ro. Dar vorbim de Romania si nu stiu ce entitate din Roamania, privata, va fi acreditata de ICANN si ar putea obtine dreptul de a se ocupa de administrarea zonei DNS aferente.

Prin alte state nu stiu daca se practica asa ceva sau e la fel ca in Romaia si exista o singura entitate care sa se ocupe de zona DNS aferenta.

#23
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Cred că întrebarea de bază e: De ce reînoirea unui domeniu la ROTLD e extrem de ieftină dar orice altă operațiune/ interacțiune cu ROTLD e pe sute de euro?

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvandemm, on 08 martie 2021 - 12:18, said:

In afara de o mana de oameni care inteleg,   o ciurda de cativa nenici incoerenti ,care nu inteleg nici un rand scris.
Asa ca nu am asteptari, e prea complicat pentru nivelul vostru sirs.   Incoerenti sunteti pt ca nu sitit despre ce vorbiti aici.


Se va si repetati unul pe altul, in cord, la 2 secunde.

Eu nu ma plang , ci ridic un subiect.   NU ETA PT VOI , nu am nevoie de ajutorul vostru , dar am dat pe fata ceva lucruri deranjante , care pe multi neninci fara logica i-a legat in singurul neuron existent.

Imi pare rau ca sunteti ilogici, dar succes in continuare. Pana acum niciunul nu a spus vreun cuvant prin care sa demonstreze decat prorpia incompeteneta si OFF TOPIC.
dupa cum scrii, nu ai mai mult de 12 ani, deci sigur nu detii nici un domeniu TLD!

View Postvandemm, on 08 martie 2021 - 18:48, said:

...................

In schimb resursele si tarifele lor sunt absolut indoielnice, chiar daca au aprobarea statului.

O institutie care functioneaza doar pt ca un OUG o tine in monopol (sa nu spuneti ca exista concurenta de domenii in ro) , ar trebui macar sa opereze pe tarife de stat, corecte.
ASa opereaza in general restul institutiilor de stat. Nu si ICI RoTLD.
..................
Ce tarife mai corecte si mai de pomana ca cele actuale ai dori? daca tarifele ti se par mari, poate problema e in alta parte! nici pentru un necalificat platit cu salariul minim pe economie nu sint mari!
spune ce tarife ti se par mari, poate nu le stii pe cele corecte si te-a pacalit careva!

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvandemm, on 08 martie 2021 - 18:48, said:

O institutie care functioneaza doar pt ca un OUG o tine in monopol (sa nu spuneti ca exista concurenta de domenii in ro) , ar trebui macar sa opereze pe tarife de stat, corecte.
ASa opereaza in general restul institutiilor de stat. Nu si ICI RoTLD.
Imi pare rau pentru tine, dar din pacate treburile nu functioneaza asa. Orice TLD este administrat de catre o singura entitate, iar apoi vinde wholesale catre terti. Vezi cum functioneaza .com, .net, .org, etc... Exista poate cateva mii de companii care-ti ofera servicii de inregistrare ale unor domenii mai scump sau mai ieftin, insa la sfarsit inregistrarea o face Verisign (pentru .com si .net). Similar si cu rotld (dar la un nivel cu mult mai mic).

Cat despre tarife bag de seama ca am intuit bine ca defapt ai vrea sa fie (aproape) gratis, pentru ca de, e serviciu "de stat".

#26
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@addelin, ce nu intelege el e faptul ca daca era gratuit sau "aproape gratuit" gasea liber doar un domeniu de forma: magazinuniversal056543436266.ro

#27
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
RoTLD ICI este stapan absolut pe lumea digitala din Romania..
Pai cineva trebuie sa o faca si pe-asta, nu?

Dupa parerea mea ROTLD se descurca f bine comparativ cu altii. Faptul ca ofera acea perioada de trei luni inseamna ca ei pierd bani, ceea ce la altii nu se intampla!
Faptul ca detinatorul domeniului nu a facut reinnoirea la timp nu e un capat de tara. Poti plati chiar si cu intarziere si problemele tale se rezolva ca prin minune!

Pe un alt TLD, in ziua in care am vazut ca nu-mi mai merge site-ul, domeniul apartinea deja unui chinez care era forte dornic sa mi-l vanda pe cateva mii de euro. Nici site-ul cu totul nu facea cat imi cerea el! Salvarea a venit de la ROTLD, numele era disponibil acum si pe .ro dupa ce s-a trecut la inregistrarea anuala a domeniilor. Intr-un final chinezul l-a lasat la 100 USD dar site-ul meu deja recuperase pozitiile cu noul nume. Nu i-am dat satisfactie!

Problema peste tot nu este sistemul ci oamenii! Probabil stiti si voi cazuri de domenii cu nume foarte sonore care au ajuns in posesia unora sau altora in conditii dubioase. De vina nu e faptul ca exista o autoritate ci faptul ca nu exista o lege bine gandita care sa fie respectata, ca exista coruptie, ca exista lipsa de interes din partea autoritatilor. Nu zic eu ca a fost ROTLD implicat, stiu doar ca au fost asemenea probleme si ca toti pareau sa aiba dreptate...

Spre exemplu, urmaresc de mult timp un domeniu .ro de care sunt interesat. Inregistrat de o multinationala care intre timp s-a hotarat sa se retraga de pe piata noastra si parasit.
A expirat luna trecuta dar, culmea, inainte de expirare a aparut cu NS-uri noi ... Credeti ca mai am vreo sansa sa il prind atat timp cat cineva deja are acces la el? Probabil nu a facut transferul pentru ca stie implicatiile legale, dar cum ar fi putut sa ajunga sa aiba acces la domeniu? Doar cu complicitatea tacita a cuiva de la vechiul detinator sau ... sau cum?

#28
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
tytysor, imi pare rau ca nu te pot ajuta, lacunele din gimnaziu au bataie lunga, in cazul in care nu cunosti expresii uzuale, refa ciclul (stiu, o sa ma intrebi  ce e ala).
Iti multumim pentru informatiile folositoare si de calitatea pe care o aduci aici tuturor. Mai rar un om de asa  cultura !!
Mai ridicam vreun subiect?

View Posttytysor, on 08 martie 2021 - 21:26, said:

dupa cum scrii, nu ai mai mult de 12 ani, deci sigur nu detii nici un domeniu TLD!


Ce tarife mai corecte si mai de pomana ca cele actuale ai dori? daca tarifele ti se par mari, poate problema e in alta parte! nici pentru un necalificat platit cu salariul minim pe economie nu sint mari!
spune ce tarife ti se par mari, poate nu le stii pe cele corecte si te-a pacalit careva!



CAt desrpe TLD mentin faptul ca se cer tarfie pe PRORPIETATE existenta, mai mari ca pe teren, sau ca pe masini uneori.. Ce se zic, pomana curata baieti...mai ales daca lucrezi la ROTLD.
Tre sa manance si cineva o paine.

Edited by vandemm, 17 March 2021 - 20:07.


#29
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
...spre ciuda agramaților care au impresia că știu ei chestii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate