Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

lege de conservare de la mediu solid la mediu lichid/gazos

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
particulele ce is pe conductor solid si se duc de la conductor solid la lichide sau gaze respecta o lege de conservare?   la legaturile conductor  solid-conductor solid parca voltajul si amperajul au  o lege de  conservare scade voltajul urca amperajul sau urca voltajul scade amperajul.  e la fel si la particulele ce se duc de pe conductoare solide pe mediu lichid/gazos?

Edited by karax, 04 March 2021 - 23:13.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Parcă aveau, dar nu se mai ține cont de ea.

#3
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
A fost abrogata saptamana trecuta. E in Monitorul Oficial.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
o sa fiu pe topic vineri , ca is obosit si ma culc, sper sa se scrie la subiect , am scris ceva simplu si sper sa se scrie la subiect , e lege de conservare sau nu, va rog fara bascalii Posted Image

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkarax, on 04 martie 2021 - 23:31, said:

o sa fiu pe topic vineri , ca is obosit si ma culc, sper sa se scrie la subiect .
Cum zici tu, Măria Ta!

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
La trecerea din solid in lichid se ineaca. La trecerea din solid in gaz o sa stranute. Nu se conserva, e invers, se disipa.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postlucianburjuiul, on 05 martie 2021 - 01:34, said:

La trecerea din solid in lichid se ineaca. La trecerea din solid in gaz o sa stranute. Nu se conserva, e invers, se disipa.
Nu avem noi norocul ăsta.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View Postkarax, on 04 martie 2021 - 23:31, said:

o sa fiu pe topic vineri , ca is obosit si ma culc, sper sa se scrie la subiect , am scris ceva simplu si sper sa se scrie la subiect , e lege de conservare sau nu, va rog fara bascalii Posted Image
Dormi linistit puiule.chiar ma intrebam pe unde ti-ai pierdut ideile ca nu te-am mai vazut demult

Esti obosit este sfarsit de saptamana si-i normal plus ca-i si astenia de primavara pe deasupra

Vezi sa nu  te epuizezi draga

Edited by EMPP, 05 March 2021 - 06:26.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
m-a cipat bill a lu' gates si eram obosit dupa  4 ore de plimbare Posted Image

nu i-am zis lui neaceasca , l-as fi vazut si  eu, ca m-au cipat la el la urbe Posted Image

oricum , nimic?  va rog , ceva serios ,   fara bascalie?

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Dar n-ai zis, lege de conservare a ce, a cui...?

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
a energiei.  particulele au o putere masurata cu wati la conductori solizi.  Cand particulele merg de la solizi la lichizi/gaz watii se  conserva?

#12
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Posted Image  uau, particulele au putere. Bine de stiut. Acum stim de unde vine puterea dragostei Posted Image

Edited by wolfydRg, 05 March 2021 - 09:49.


#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu ziceam ca poate pot fi scapari ale legilor de conservare , ca particulele sa ofere energie mare comparat cu mediul solid.  de exemplu o turbina ofera o putere de 100 megawati, particulele ce se duc de la solid la gaz dand o putere la lichid/gaz de 50 megawati sa zicem si ar fi 100 megawati + cei 50.  lichidul/gazul ar oferi puterea de 50 megawati datorita miscarii cu viteza mare a particulelor , comparata cu miscarea particulelor la conductorul solid.   sau e si o lege de conservare a amperilor , a  miscarii ,   a energiei cinetice?

View PostwolfydRg, on 05 martie 2021 - 09:47, said:

Posted Image  ou particulele au putere. Bine de stiut. Acum stim de unde vine puterea dragostei Posted Image
Cu ce se calculeaza watii?   Viteza x nr de  particule.  la nivel cuantic nu asa e calculata puterea?

#14
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Nu, https://en.wikipedia.../Power_(physics)

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de ce energie vorbim?   mecanica?

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
:habarnam:

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
deci sa zicem energie pe celule solare.  is particule ce se duc de la celulele solare la conductorii liniilor.  Ce putere e calculata?  puterea de la celulele solare sau puterea de pe linii?  la linii se masoara cu wati.  sau cand citim la aparate ,  de exemplu pc ce consuma 500 w, nu? nu zicem , pc ce consuma jouli.  eu vb de particulele energiei de pe linii.  Ce se duc de la linii la lichid/gaz.  Cu ce se calculeaza? nu cu wati?  nu calculam viteza particulelor si densitate?

Cand particulele se duc de la atom la atom de gaz de exemplu, viteza  si densitatea lor au vreo legatura cu viteza si densitatea ce erau la conductorii solizi?

Edited by karax, 05 March 2021 - 10:37.


#18
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,215
  • Înscris: 08.01.2021
Eu cand mi-am bagat particulele in lichid a sunat telefonul!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate