Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Mărțișorul lui Nicolae

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Povestea aici (digi) și aici (facebook)

Pe scurt un băiețel a făcut un mărțișor pentru învătătoarea lui și aceasta i-a spus că este urât. Copilul are probleme de vedere la ambii ochi.

Cum să zici la un copil că a făcut un mărțișor urât?! Nu merită să fie învățătoare persoana respectivă!

Este o campanie de strângere de fonduri pentru copil, astfel cei care vor să ajute, pot ”comanda” mărțisoare prin cont bancar.

Contul e aici:
Ionuț Bălașa
Număr de cont: 2511 0946 2350 47611
CEC BANK
IBAN: RO32 CECE C001 9462 3504 7611

datele le-am preluat de pe postarea de FB.

PS: am comandat și eu!

#2
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

Quote

Aceeași învățătoare i-a fost dascăl și lui Ionuț, tatălui baiatului batjocorit.
Bun, deci e o scârbă de-asta de 100 de ani, sătulă până peste cap de meseria pe care o practică, dar care ține postul ocupat pentru ca un profesor mai tânăr cu mai multă răbdare și înțelegere să nu-l poată ocupa. Relatable.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Acest copil nu are nicio vină. Din puținul lui, el și familia lui, i-au făcut cadou acestei doamne un mărțișor. Poate era urât, cine știe, nu l-am văzut. Și chiar de ar fi fost așa, știind că e un copil amărât, nu trebuia să aibă reacția asta. Putea să țină pentru ea aceste remarci. Lipsă de empatie, mai ales dacă băiatul este și bolnav, din ce văd.

https://s.iw.ro/gate...lN2Ni.thumb.jpg

Bun, deci ăsta ar fi mărțișorul:

Sincer, e cel mai frumos mărțișor văzut de mine, pe bune. Arată SUPER, băi, SUPER. Ce voia să primească tanti aia, turnul Eiffel, statuia libertății. Dacă eu duceam un astfel de mărțișor la învățătorul meu, acum 20 de ani, era foarte bucuros.

Doamnă, știu că nu o să citiți, dar mă adresez dvs.: Cel mai urât lucru, e sufletul dvs.

#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Nu exista ceva "urat" facut de mana si prin efortul de a conceptie si ucru al unui copil!
Uratenia maxima este in reactia oricui care nu este capabil sa inteleaga cat de mult se preocupa un copil sa realizeze cu mainile si mintea lui ceva.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Învățătoarea zice că are copilul ADHD. OK?! Ați făcut și psihologie, doamnă?

#6
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Povestea este impresionanta dar mai astept putin sa mai apara date inainte sa "comand".
Daca este 100% asa atunci este o mizerie ordinara ce a facut femeia aia. :(

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 xymzar, on 04 martie 2021 - 12:04, said:

Povestea este impresionanta dar mai astept putin sa mai apara date inainte sa "comand".
Daca este 100% asa atunci este o mizerie ordinara ce a facut femeia aia. Posted Image

Sunt șanse mari să fie adevărat...

De ce nu a intrat ieri directoarea/învățătoarea/inspectoarea la Digi să spună contrariul? Toate aceste personaje, au fost sunate, dar nu au răspuns.

Edited by miki07, 04 March 2021 - 12:12.


#8
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

Quote

Părinții au făcut o sesizare la Inspectoratul Şcolar Argeş și au explicat că veniturile nu le permit să ofere mărțișoare mai costisitoare, cu atât mai mult cu cât Nicolae are miopie și necesită operație.
Mi-a curs o lacrimă.Posted Image

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
ce-i drept, e cam urat...

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Martisorul este foarte frumos si foarte laborios.

Attached Files


Edited by florinbad, 04 March 2021 - 12:33.


#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Și eu, când eram de vârsta lui Nicolae mă simțeam prost că eram cel mai sărac copil din clasă. Privind retrospectiv, eram cel mai fericit. Stăteam cu orele afară cu o prietenă și ne durea în 14 ce PC area fiecare acasă. Sigur, că îmi doream și eu Pentium 4 și televizor color. N-a fost să fie. Dar acum, dacă aș da timpul înapoi, copilăria mea a fost super faină. Mărțișoare puse în plic de dus la colege, stat afară cu orele, mâncare sănătoasă și sport, mult sport.

Acum am tot ce mi-am dorit atunci însutit, dar sunt un pic mai trist. Pentru că nu contează ce ai pe masă, contează ce ai în suflet. Un PC îți poți lua oricând, momentele fericite nu se mai întorc.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

„Foarte mult l-a supărat că doamna l-a făcut sărac, că nu are un leu și că-l amenință că-i dă înapoi mărțișorul”, a spus tatăl copilului la Digi24.

Aia merită dată afară.

 miki07, on 04 martie 2021 - 12:43, said:

Și eu, când eram de vârsta lui Nicolae mă simțeam prost că eram cel mai sărac copil din clasă.


Posted Image
I got you bro !

Edited by waterman, 04 March 2021 - 12:45.


#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 laffin, on 04 martie 2021 - 12:26, said:

ce-i drept, e cam urat...

Arta e subiectivă, eu cred că e frumos, comparativ cu toate mărțișoarele pe care le-am oferit eu în toți anii, cele basic, de la tarabă. Sigur, nu e o operă de artă care valorează milioane de euro, dar valorează mai mult decât merita doamna aia învățătoare cu vârf și îndesat.

 afh, on 04 martie 2021 - 12:18, said:

Mi-a curs o lacrimă.Posted Image

Știi cum e, fiecare privește în ce cheie vrea. Da, nu cred că miopia trebuia băgată în poveste, dar gestul, luat doar el separat, rămâne urât.

#14
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 miki07, on 04 martie 2021 - 12:43, said:

Acum am tot ce mi-am dorit atunci însutit, dar sunt un pic mai trist. Pentru că nu contează ce ai pe masă, contează ce ai în suflet.
Sa inteleg ca te-ai cam innegrit la suflet in ultima vreme?

#15
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 un huligan, on 04 martie 2021 - 13:03, said:

Sa inteleg ca te-ai cam innegrit la suflet in ultima vreme?

Nu, nu neapărat asta. Dar parcă nu mai sunt așa de entuziast și fericit ca atunci. Cu puțin, eram mai fericit. Poate e doar o senzație.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu sunt împărțit cu povestea asta.

1) Învățătoarea e o jegoasă, dată afară.
2) Totuși, oare reacția copilului denotă o educație bună primită acasă? Să ajungă să reacționeze la modul ăsta, să nu se mai ducă la școală pentru că i-a spus învățătoarea că e mărțișorul urât, mi se pare destul de extrem. La fel de prostesc mi se pare și să-l mințim că are un talent desăvârșit în făcut mărțișoare.


Și nici nu prea cred că e adevărată povestea așa cum e relatată.

"La rândul său, învăţătoarea a declarat că nu l-ar fi jignit pe băieţel şi că i-ar fi spus doar că nu trebuia să cheltuiască banii pe mărţişor şi ciocolată."


Ceea ce se întâmplă, multe profesoare refuză cadourile date de copii dintr-un motiv sau altul, dar cel mai des să nu aibă probleme, să fie acuzate că au luat șpăgi. Nu vorbesc din auzite, cunosc caz concret. Că în refuzul ăsta, ajung să considere copiii un gest nejust, pentru că nu-l înțeleg, asta e problema părintelui, el ar trebui să nu-i mai pună copilului florile și cadourile în brațe când se duce la școală. Dacă vor neapărat, să le dea ei.

Edited by SmurfK, 04 March 2021 - 13:10.


#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 SmurfK, on 04 martie 2021 - 13:07, said:

2) Totuși, oare reacția copilului denotă o educație bună primită acasă? Să ajungă să reacționeze la modul ăsta, să nu se mai ducă la școală pentru că i-a spus învățătoarea că e mărțișorul urât, mi se pare destul de extrem. La fel de prostesc mi se pare și să-l mințim că are un talent desăvârșit în făcut mărțișoare.

Citez:

Quote

„Foarte mult l-a supărat că doamna l-a făcut sărac, că nu are un leu și că-l amenință că-i dă înapoi mărțișorul”, a spus tatăl copilului la Digi24.

Eu nu cred că ar minți copilul, iar șansele ca tatăl să fi simțit oportunitatea de a impresiona, dar nu sunt sigur...

e totuși dubios

Quote

„Nicolae are probleme la ambii ochi la care trebuie să se intervină chirurgical cu implanturi de cristalin, la ambii ochi”, a mai spus tatăl copilului.

lucru irelevant în povestea cu mărțișorul...

Edited by waterman, 04 March 2021 - 13:14.


#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 waterman, on 04 martie 2021 - 13:11, said:

Eu nu cred că ar minți copilul, iar șansele ca tatăl să fi simțit oportunitatea de a impresiona, dar nu sunt sigur...

Nici eu nu cred că a mințit copilul.

Totuși, nu prea cred că s-a întâmplat în particular. Sunt sigur că ar putea să susțină cele spuse și elevii de clasă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate