Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cornel Fugaru a plagiat-o pe La Roux

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Cum anume ?
A calatorit in viitor , in 2010,  cand La Roux era in topuri, si  i-a furat melodia Bulletproof,  pe care a rescris-o el, in cheie proprie,  in 1985
Asta asa, pentru cei care nu cred in chestii de genul calatoriei in timp

Eva Kiss - Să alergăm prin ploaie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E-V0rlYykBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Roux - Bulletproof
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kk8eJh4i8Lo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Pana aflam adevarul, tu ti-ai dat seama sau ai gasit undeva ca sunt asemanatoare ritmurile?

Edited by marga32, 19 February 2021 - 20:11.


#3
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Pai na, tu ai urechi ?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Muzica din muzica se scrie, ca sa parafrazam un politican roman.

#5
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Scuze ca am pus o intrebare pe langa subiect. Melodia lui La Roux a aparut in 2009, videoclipul a fost postat pe Youtube in 2010. Am mai invatat ceva si astazi.

Scrie in descriere, n-o zic eu.

Quote

Music video by La Roux performing Bulletproof. YouTube view counts pre-VEVO: 8,877,218. © 2009 Polydor Ltd. (UK)


#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,748
  • Înscris: 29.10.2017
Pai Cornel Fugaru a preluat ritmurile astea din muzica anilor 80 din occident, un fel de imitatie cu versurile in limba romana
Sa alergam prin ploaie asta e o aiureala daca ma intrebi pe mine, nu se compara cu muzica adevarata a anilor 80

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,841
  • Înscris: 10.12.2006
La Roux ar trebui sa te dea in judecata pentru comparatia cu compunerea aia insipida a lui Cornel Fugaru.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-LO0KpP0uHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Vorba unui prieten, muzician: "e foarte greu sa fii original cand ai la dispozitie doar 7 note muzicale".

#9
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Si mie mi se pare cam aceeasi melodie cu alte versuri

#10
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 05.01.2020

View PostCourage, on 19 februarie 2021 - 20:32, said:

Vorba unui prieten, muzician: "e foarte greu sa fii original cand ai la dispozitie doar 7 note muzicale".

Aceea cu șapte note este gama tonală occidentală. Muzica folclorică nu este tonală, este modală. Este mult mai complexă și flexibilă, dar și mai greu de prins într-o notație muzicală. Primul care a descoperit muzica tonală este Pitagora, inițial erau cinci note, nu șapte, cele cinci tonuri folosite și astăzi. El le considera sunetele muzica perfecte. În Renaștere la cele cinci tonuri s-au adăugat două semitonuri, și avem așa scara occidentală cu șapte note. Ceva arbitrar și culturaly biased.
Inclusiv muzica bisericească Orthodoxă (psaltică), inițial modală, cu notație proprie, dar mult mai complexă,  este acum un hibrid tonalo-modal.

#11
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Moby este singurul original din lume
Toate melodiile sale suna diferit.
Cum el poate sa faca melodii diferite cu alea 7 note si altii nu??

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 30.04.2007
lamuriti un mediocru, asta daca topicul nu este la misto .. cum ferma mea avicola putea fugaru sa plagieze o melodie din doomii zece? :D :D :D

desi sunt un impatimit al muzicii electronice, iar muzica usoara romaneasca era doar pentru radio/tv, melodia asta care ... aduce cu cea a lui fugaru, este prea aspra. pina si kraftwerk prca erau mai fini ..

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nici o asemănare.
Oricum, La Roux nu cred că știe unde-i România pe hartă, dar să-l plagieze pe nenea ăsta de care abia acum am auzit și eu.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,618
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://cdn.statically.io/img/www.musicnotes.com/now/wp-content/uploads/Circle-of-Fifths-Simple-768x768.png?quality=80&f=auto - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postericmario, on 19 februarie 2021 - 20:48, said:

Nici o asemănare.
Oricum, La Roux nu cred că știe unde-i România pe hartă, dar să-l plagieze pe nenea ăsta de care abia acum am auzit și eu.
S-a mai intamplat si la case mai mari. BTW cine e La Roux asta? acum aud prima data de el.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBursul, on 19 februarie 2021 - 20:51, said:


S-a mai intamplat si la case mai mari. BTW cine e La Roux asta? acum aud prima data de el.
E o ea.
Greu de crezut, dar așa e

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,841
  • Înscris: 10.12.2006
La Roux sunt niste britanici ce au un disc de platina si un Grammy, fix stau ei sa asculte muzica usoara romaneasca ca sa fure ritmuri.

Nu zic asta ca-s eu fan muzica electronica, dar luati un .flac de la La Roux sa vedeti diferenta de complexitate pe piesa.

Cine are numarul lui Cornel Fugaru?! Chemati-l aici sa ne lamureasca.

#17
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Refrenul nu seamana.
De fapt, nua m deslușit vreun refren la piesa din 2010
Care e problema de fapt?

#18
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 21.03.2016
Alea sunt niste strigaturi, asemanatoare cu urarile de la plugusor. Imposibil sa nu para la fel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate