Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54

Schema statie auto Renegade REN 1...
 Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei

Unde gasesc o lampa buna pe gaz?
 Consulta specialiștii... Und...

Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa

Ce folositi pentru urina mirosito...
 Socializare in prezenta copiilor

Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Laptop office 2500 lei

Script pentru deconectare sesiuni deschise pe un folder share-uit

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

RoYeti

RoYeti

Junior Member

• Grup: Members
Salutare.
Am tot căutat o soluție de deconectare a utilizatorilor ce au deschise fișiere dintr-un anumit folder de pe server, și am găsit o comandă în powershell:

Get-SmbOpenFile | where {$_.Path –like "*documente*"} | Close-SmbOpenFile -Force

Comanda se execută cu succes în powershell, însă daca o trec într-un fișier "deconectare.vbs" și îl execut, îmi apare eroarea: "Expected statement". Nu mă pricep la programare, și nu știu ce să îi fac.

Am găsit și în CMD o comandă, dar închide sesiunea doar pentru folder-ul deschis nu și pentru fișierele deschise din folder; iar acest aspect nu mă ajută:

openfiles /disconnect /a * /op "c:\documente"

djbiti1

djbiti1

Member

• Grup: Members
Pai daca tot e script de powershell, de ce nu il rulezi in powershell? Ii trebuie extensia .ps1 nu .vbs

Argv

Argv

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pune-l intr-un fisier cu numele deconectare.ps1
Deci sa aiba extensia "ps1"

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators

View PostRoYeti, on 12 februarie 2021 - 13:01, said:

Comanda se execută cu succes în powershell, însă daca o trec într-un fișier "deconectare.vbs" și îl execut, îmi apare eroarea: "Expected statement". Nu mă pricep la programare, și nu știu ce să îi fac.
Salut,
Cand nu te pricepi intrebi, obiectual.
Acum ca te apuci sa rulezi cod, de cine stie unde, eu o vad ca pe o mica problema.

Acum, cat vorbim despre o problema cu userii care au deschise fisiere "pe share", posibil sa existe unelte care vin la pachet cu sistemul de management al retelei, sharepoint.

dexterash

dexterash

--something---

• Grup: Senior Members

View PostMarianG, on 12 februarie 2021 - 13:21, said:

Acum ca te apuci sa rulezi cod, de cine stie unde, eu o vad ca pe o mica problema.
Nu este absolut nici o problema. Eu chiar incurajez aceasta practica. Nu de alta, dar reparatul dupa copy&pasteri se plateste mai bine decat dezvoltatul "normal". ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate