Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

De ce va uitati la seriale nefinalizate sau anulate?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View Postdualis, on 12 februarie 2021 - 11:38, said:

Deci nu e importanta calitatea, tu vrei doar sa fie proaspete. :)

Nu am spus asta. La cate seriale am, daca simt ca nu ma mai atrag, imediat le abandonez. De exemplu, am incercat de 3 ori sa urmaresc seria "The expanse", si nu am reusit. Voi incerca sa citesc cartile. Iar un serial pe care il descopar acum, dar are 3-4 sezoane, si inca nu e anulat, nu e proaspat.
GOT mi s-a parut extrem de boring la inceput, mai ales dupa faza de la inceputul primului episod care promitea multa actiune. Insa penultimul sezon mi s-a parut cel mai tare. Iar Emilia Clarke, de neratat :)

#20
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Postiladi, on 12 februarie 2021 - 11:28, said:

Te-ai mai uita la LOST daca stii cum s-a terminat?

Eu nu m-am uitat cu toate că nu știam cum se termină :lol:

Avantajul serialelor bazate pe fapte din realitate.

#21
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
De ce comentam noi romanii despre seriale americane care in fiecare an de cel putin 20 ani depind de audiente si ajung la noi prea tarziu?
De obicei le continuau tot tv americane in urmatorul sezon de prime time.

Cele nefinalizate sau anulate, nu le stim noi oficial ca nu am avut acces nici macar la "pilot" in tara, poate doar din stiri sau  cand preiau cei de la netflix si amazon si il refaca.

Acum e o lipsa acuta de seriale si ne uitam la tot ce poate cineva sa difuzeze in Romania.

Edited by solitaryman, 12 February 2021 - 12:13.


#22
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013

View PostPuferiu_, on 12 februarie 2021 - 10:57, said:

De ce va uitati la seriale nefinalizate sau anulate?

Un tanar nelinistit fata-in-fata telefon-in-telefon (deh, distantarea ‘sociala’) cu o batrana foarte linistita:

– Tarrr, tarrr…
– Alo, cum te mai simti mamaie? Ce mai faci?
– Iaca stau si ma uit la televizor. Au bagat ‘Tanar si nelinistit’.
– A, serialu’ ala, da’ stii ca are episoade fara numar fara numar?
– Poi, maica, cate oi mai apuca si eu…

Edited by sags, 12 February 2021 - 12:16.


#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Depinde cat timp liber ai. Daca ai foarte mult si iti place sa urmaresti seriale ajungi sa le vezi pe toate la un moment dat, nu mai tii cont ca sunt terminate sau nu. Daca ai o ora pe zi timp liber (daca e si aia intreaga), iti permiti luxul sa alegi din bunaciunile deja terminate. Eu, spre exemplu, am vazut GOT cap-coada, doar ultimul sezon l-am vazut cu restul lumii (pe care, sincer, mai bine nu-l mai faceau decat sa isi bata joc in felul in care au facut-o).

Cat despre GOT si Br Ba, cred ca e o pierdere pentru orice om care se uita la televizor, sa nu le vada (nu spun cinefil, nu spun pasionat de filme). Sunt pur si simplu de neratat.

Foarte rar incep un serial care nu e complet, e foarte aiurea sa astepti un an sau mai multi continuarea unui fir narativ coerent (ca daca vorbim de sitcomuri nu e nici un fel de problema, seinfeld se putea incheia oricand fara sa strice cu nimic farmecul seriei).  De asemenea, se vede o mare diferenta intre serialele facute pe baza unor carti si cele "continut original". Si in cazul al doilea e o mare diferenta intre cele scrise complet si cele unde se incepe cu un sezon sau doua si in functie de succes se merge mai departe.

Formula din urma s-a aplicat la Prison Break si toata lumea stie ce dezastruoase au fost sezoanele 3-4, eu chiar l-am abandoat complet dupa sezonul 3, desi am fost pur si simplu vrajit de primul. Mai avem aici si mult iubitul Casa de Papel, se vede ca se incearca mulgerea unei vaci care a dat deja destul lapte. Macar aici a iesit o treaba decenta, spre deosebire de Prison Break, unde a fost bataie de joc.

Acum am inceput The Expanse si eu, e ce trebuie pentru mine, fix pe gustul meu.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cele nefinalizate sau anulate, nu le stim noi oficial ca nu am avut acces nici macar la "pilot" in tara
Eh.... Cine are pile la Hollywood stie. :D
Dar uneori n-ai cu cine...

Quote

Oricine nu sufera de OCD. :)
Pai acum depinde si de serial. Adica la unul politist gen Colombo, Murder She Wrote, CSI, mai merge ca majoritatea episoadelor sunt legate de un caz si nu au legatura intre ele. Astea merg vazute oricum, chiar si in ordine aleatorie.

Din pacate multe seriale mai moderne sunt facute sa aiba continuitate de la un episod la altul - sa te tina in faza. Astea nu merita.

Quote

Acum am inceput The Expanse si eu, e ce trebuie pentru mine, fix pe gustul meu.
Eu l-am abandonat dupa sezonul 2.

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
alta curiozitate,de unde sti ce facem noi?

#26
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Puferiule, ce abilitati in prevederea viitorului ai ?
De unde stii ca serialul lansat anul trecut va face alt/alte sezon/e anii urmatori ?

#27
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Daca se intrerupe, regizez personal ultimul sezon ca sa am un final.

#28
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsags, on 12 februarie 2021 - 12:15, said:



Nu stiu care ati citi o carte de antologie satirica. Caramida cu Maner.

E acolo o poveste in care oamenii traiau vestnic. Si toata suflarea se uita la un serial anume. Urma episodul 22.743

Nu-mi aduc aminte bine dar poate era vorba de Tanar si nelinistit

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPuferiu_, on 12 februarie 2021 - 10:57, said:

Ha? De ce? Sunt seriale ale caror sezoane apar o data la cativa ani. Asta in cazul in care apar si nu se razgandesc producatorii si le anuleaza. Chiar nu mai aveti la ce sa va uitati pana se restul episoadelor? Oricat de bune ar fi unele seriale, mi se pare aiurea sa pierzi timpul de pomana ca, la finalul ultimului episod din serialul nefinalizat, pur si simplu sa dai din umeri sau sa zambesti ca prostu' zicand "asta e... pacat ca s-a anulat" sau "acum eu ce fac? astept doi ani pana la urmatorul sezon?"

Raspunsul la a doua intrebare il dau tot eu: te uiti la alte seriale nefinalizate.

pentru ca din categoria popcorn si timp liber

View PostPuferiu_, on 12 februarie 2021 - 10:57, said:

Oricat de bune ar fi unele seriale, mi se pare aiurea sa pierzi timpul de pomana ca [...]
Raspunsul la a doua intrebare il dau tot eu: te uiti la alte seriale nefinalizate.
Da no', ca belitul ochilor la orice serial intra la "productivitate", doar la alea pe care nu le aprobi matele sunt la "pierdut timpul de pomana".

#30
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
De ce ? Pentru rush, știu cum să te acapareze, devii dependent.
Un episod dintr-un serial e ceva gen ^ _ ^
Inceputul episodului e sus, cat mai interesant posibil cat sa îți stârnească interesul, după in continuare e plafonat până spre sfârșitul episodului cu sfârșitul iarăși sus, cât sa te facă să vrei următorul episod. O țeapă, gen. Pierdere de vreme. Un film e mai ok.

Edited by calbog, 12 February 2021 - 15:00.


#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Eu o sa ma uit la un moment dat din nou la Vinyl. Desi a fost anulat nu inseamna ca nu a fost bun, mai ales pentru cineva caruia ii place muzica ...

#32
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postdualis, on 12 februarie 2021 - 11:19, said:

Nu neaparat (vezi Ray Donovan).

Ray Donovan, anulat :( ?!

ontopic: te multumesti cu ceea ce prinzi...

#33
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
ma uit cand e interesant sau ca sa ocupe spatiul liber intre munca si dormit. in rest, de ce se mai bea, sau se mai mananca? ce si asa se face ingrasamant.

p.s.: daca primul episod sau episodul pilot mi s-a parut tras de par, ii pun stop. asa am filtrat multe seriale.

Edited by zyppster, 12 February 2021 - 22:23.


#34
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostPiscopescu, on 12 februarie 2021 - 17:19, said:

Ray Donovan, anulat Posted Image ?!
Da, asa se anuntase, dar se pare ca vor face pana la urma inca un sezon.

#35
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postiladi, on 12 februarie 2021 - 11:28, said:

Te-ai mai uita la LOST daca stii cum s-a terminat?
Bine punctat. Fix pentru final nu m-am uitat la LOST. Cica si Dexter are tot un final de zici ca au ramas fara brusc fara buget.

#36
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

View PostPuferiu_, on 13 februarie 2021 - 06:23, said:


Bine punctat. Fix pentru final nu m-am uitat la LOST. Cica si Dexter are tot un final de zici ca au ramas fara brusc fara buget.
Dexter e f. fain, finalul nu e rău deloc.
La lost e in pom, țeapă pe față. Bine, nici nu aveau ce explicație mai logică de atât să dea, stricau tot misterul.
Nu e rău nici lost, e un fel de twilight zone, bermuda triangle.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate