Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat pentru un radio receptor portabil

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
L-am primit intr-un final eroic. Tot 200 lei la vama. Combinat cu o antena mini-whip, foarte bun. Ok, cu aceeasi antena, la receptie IC-7610 il face de rusine (bine nu vreau sa-l compar cu aparate din alta liga). Dar nu l-am luat pentru HF, pentru asta am Icom-ul. Oricum, la dimensiunile lui este grozav.

#56
viogeny

viogeny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.11.2010
Am comandat astăzi un radio Auna IR260. Știe cineva dacă pot receptiona posturi de radio românești pe internet cu acest aparat?

#57
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Și Auna (mică firmă din Berlin) ca și alții mai mari (Technisat, Roberts, Imperial) comandă produse din China pe care pune doar logoul.
În principiu, sunt toate cu aceleași piese și firmware-uri.

Aș zice că 99,999% merge să asculți radiouri din toată lumea, inclusiv din România.
Am căutat repede în manualul online, nu pare să aibă o platformă dedicată cum are Technisat, de ex (https://smartradio.f...ier-nuvola.net/), unde poți memora favorite în ce ordine vrei tu, se pare că le poți memora direct din lista de căutare din aparat. Dar o să meargă, sunt sigur.

#58
viogeny

viogeny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.11.2010
Mulțumesc mult!

#59
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Să te bucuri de el!

Și eu caut acum să înlocuiesc un vechi sistem audio pt cineva mai în vârstă. Am vrut ceva portabil stereo cu alarmă, dar nimic nu are și RDS (iar Sangean are sunet slab).
Din păcate nu găsesc nimic cu unde lungi, unde medii și UUS cu RDS (musai!), așa că probabil voi comanda din Germania cu livrare în RO un sistem doar cu FM și radio prin internet (automat vine cu DAB+, dar la ce bun?).
Având un Auna Harvard fără internet de care sunt mulțumit, am vrut să iau noul model, dar ... nu are alarmă.

Cred că tot la Technisat sunt nevoit să rămân (am de 8 ani un DigitRadio 500 de care sunt ... relativ mulțumit Posted Image ). Balansez între DigitRadio 371 IR și 451 IR.

#60
viogeny

viogeny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.11.2010
Auna l-am prins la reducere 50 la sută. 314 lei mi s-a părut un preț bun.

#61
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005

View Postviogeny, on 18 februarie 2022 - 12:56, said:

Auna l-am prins la reducere 50 la sută. 314 lei mi s-a părut un preț bun.

Si functioneaza pe internet ?

#62
viogeny

viogeny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.11.2010
Abia ieri am făcut comanda.

#63
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrich1974, on 11 februarie 2021 - 09:51, said:

ce e la noi in targuri nu se compara cu ce e pe aliexpress. eu am dat 9 dolari pe un cs-106 si bate la fund orice e in targuri. chiar nu recomand radiourile din targuri.
problema nu ar fi asta, problema este ca nu prea mai ai ce asculta la radio.
Daca se vrea a avea si calitate a auditiei, prefer un ITT Golf sau Viola, care nu se compara cu galenele care sunt in radiourile astea noi ce suna ca tigaile. Daca se doreste calitate auditiei se gasesc aparate de radio foarte bune, dar si pretul e pe masura. Ruark,Tivoli Audio,Sangean,Pure Evoke,Tangent,etc , ma refer la cele cu carcasa din lemn care se aud incredibil.

#64
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Din una in alta, practic asa am dat de voi.
Sa fiu promt, nu trebuie sute de euro, nu trebuie mari chinuri, trebuie sa ai ideea cum se face treaba.
un radio gata facut de cei de la pioneer, mvh 120ub
mic, robust  usor, si trebuie doar un acumulator de 12v.
un tuner luat din platforma, tef6686, un arduino pulsivo, cutie de pastic, mufe, dupont. si scrierea e pusa pe net pentru arduino.
....
daca o dam de gard si o zgaltaim rau de tot, trecem la receptii facute pe noile modele de analizoare de spectru cu mufa audio! simplu , eficeint, aveti firme bune si accesibile ca rhode, multicompro, gw-instek, owon , etc etc etc. Aici vb de semnal, real si citit si ascultat din fm.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HUI06xScaMg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e6SCU09wr3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
astea sunt 2 exemple avute de mine
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/24wvD7wnvKs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
aici aveti cum se vede propagarea pe softul lor!
---
ce face un tef6686 nu o sa faca in 30 de ani tecsunurile xhdata retekes etc etc etc!!!!

#65
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Pentru multi ala e cel mai mare chin, nu au idee cum se face, nu se pricep si prefera sa cumpere ceva gata facut.

#66
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Omul ceruse un sfat pentru un radio portabil, nu un echipament ce trebuie carat cu roaba.

#67
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmaritus, on 18 februarie 2022 - 12:02, said:

Să te bucuri de el!

Și eu caut acum să înlocuiesc un vechi sistem audio pt cineva mai în vârstă. Am vrut ceva portabil stereo cu alarmă, dar nimic nu are și RDS (iar Sangean are sunet slab).
Din păcate nu găsesc nimic cu unde lungi, unde medii și UUS cu RDS (musai!), așa că probabil voi comanda din Germania cu livrare în RO un sistem doar cu FM și radio prin internet (automat vine cu DAB+, dar la ce bun?).
Având un Auna Harvard fără internet de care sunt mulțumit, am vrut să iau noul model, dar ... nu are alarmă.

Cred că tot la Technisat sunt nevoit să rămân (am de 8 ani un DigitRadio 500 de care sunt ... relativ mulțumit Posted Image ). Balansez între DigitRadio 371 IR și 451 IR.
La ce model de la Sangean faci referire si ce inseamna "slab", calitativ sau cantitativ ? Ca cel putin cele in carcasa din lemn se aud exceptional. Pana in primavara vom avea si in Bucuresti 3 sau 4 posturi in DAB.

#68
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 30.12.2012
Ce parere aveti despe jucaria aceasta cu TEF6686? Lasand la o parte pretul oare se poate folosi si ca tuner radio pentru calculator? Specificatiile sunt cam criptice...sau mai bine zis par traduse cu google translate. :)

https://www.aliexpre...SmartRedirect=y

Edited by numerci, 01 October 2022 - 12:34.


#69
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
N-as da banii pe asa ceva nici daca pretul ar fi un sfert din cel afisat. Plus ca descrierea e sumara, cu 140 de euro iti poti cumpara un radio de calitate.

#70
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010

View Postnumerci, on 01 octombrie 2022 - 12:33, said:

Ce parere aveti despe jucaria aceasta cu TEF6686? Lasand la o parte pretul oare se poate folosi si ca tuner radio pentru calculator? Specificatiile sunt cam criptice...sau mai bine zis par traduse cu google translate. :)

https://www.aliexpre...SmartRedirect=y

Pentru calculator? Mai bine iei doar TEF6686 si iti fac tu tunerul, ca e schema pe net, sau vorbesti cu cineva care stie sa le faca :)

#71
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 30.12.2012
Ce eram eu curios este daca il poti folosi si ca portabil si ca tuner pentru calculator.

#72
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Tuner pe calculator pentru receptia posturilor de radio ce transmit in eter, sau vrei/speri sa receptionezi cu jucaria aia posturile de radio de pe internet ? Eu am luat un Argon Audio Stream 2M MK2, legat direct prin iesirea optica la boxele active, astfel nu mai e nevoie sa deschid si calculatorul pentru a asculta posturile de radio de pe internet si Spotify. Pentru posturile FM am mai multe aparate , 3 analogice si unul digital, pentru ca ma intereseaza in primul rand calitatea auditiei , RDS si restul functiilor nu sunt importante pentru mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate