Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Plimbare cu ... "pontonul" sau alte ambarcatiuni, pe lacuri de acumulare sau ape interioare romane

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008
Buna ziua dragi forumisti

Tinand cont ca intrebarea mea are un scop final juridic, m-am gandit ca este potrivit sa deschid acest topic aici.
Daca cumva moderatorii apreciaza ca nu ma incadrez, respectuos ii rog sa mute topicul unde considera de cuviinta.
Din cate cunosc (sumar) de la prieteni pescari, ca sa conduci o barca cu motor, fara a fi detinator de permis de barca (echivalentul permisului auto) este necesar ca barca sa aibe :
- dimensiunea maxima de 5 metri lungime si tot atat latime;
- sa fie propulsata de un motor termic de maxim 5 cai putere.


Tinand cont de acest aspect imi doresc sa execut, manufacturez, in regie proprie, un ponton a carui flotabilitate sa fie asigurata de catre butoaie de tabla sau plastic, cu dimensiunea, EVIDENT, sub limitele maxime descrise mai sus, undeva intre 4-4,5m lungime si 2-2,5 metri latime, astfel incat sa poate fi transportat pe o remorca auto standardizata, pentru circulatia pe drumurile publice. Motorul 3-4 CP. Cam ceva asemanator cu cel din poza atasata
Attached File  doc.jpg   23.91K   52 downloads

Acest ponton, cred ca intuiti cu totii, doresc sa il folosesc impreuna cu familia si prietenii pentru relaxare, turism si de ce nu pescuit, pe apele interioare ale Romaniei.
Pe langa Dunare, exista insa si multe rauri dar mai ales lacuri si baraje de acumulare (Vidraru, Paltinu, Bicaz, etc) unde gasim niste peisaje senzationale si cu care ne putem mandri ca si romani.

INTREBARE sau intrebari, legate de subiect:
1. Este legal sa pun pe apa acestor lacuri sau baraje, aceasta ambarcatiune sau sa fiu si mai larg in intrebare, si alte ambarcatiuni tip barca pneumatica sau barca normala de fibra de sticla ? Nu neaparat pentru pescuit; doar in scop recreativ.
2. Exista vreun act normativ sau lege care sa reglementeze acest timp de petrecere a timpului liber ?
3. Sunt sigur ca unele dintre lacuri sau baraje se afla in administrarea unor regii autonome de stat sau poate chiar private. Ce risc daca ma duc, pur si simplu, si incep "voiajul" si ma trezesc cu vreun individ plin de spirit civic sau cel al proprietatii si ma ia la 11 m ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Indivizii astia de care vorbesti tu nu prea cunosc legile...

#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Cam asta vrei tu, dpdv legal:

- 2) termenul „material plutitor” desemnează plutele precum şi orice construcţie, ansamblu
sau mijloc apt să navige, altele decât nave sau instalaţii plutitoare;


- 1. Orice navă sau material plutitor, cu excepţia navelor unui convoi împins altele decât
împingătoarul, trebuie să se afle sub autoritatea unei persoane având calificarea necesară în acest
scop. Această persoană este denumită în continuare conducător.


Restul lamuririlor lr gasesti aici:

https://portal.rna.r...e pe Dunare.pdf

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Depinde de la caz la caz. Sunt o gramada de rauri,lacuri, unde e interzisa plimbarea cu ambarcatiuni motorizate, pe altele cu motoare termice outboard, etc. De ponton motorizat, e prima oara cand aud (citesc). Esti de pe langa Caracal?

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Forumul asta nu e specializat pe barci si plute.Du-te pe un forum de specialitate cum e barcaholic.ro sau capcompas.ro.Acolo vei gasi toate raspunsurile.Lungimea maxima e de 7 m si puterea de 4CP.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Pe Dunare e mai complicat, nu cred ca ai voie cu pluta... Conducatorul de pluta nu stiu daca mai exista ca meserie in nomenclatorul COR

#7
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008
Sunt din Brasov. Nu doresc sa circul doar pe Dunare. Asa cum mentionam, doresc sa construiesc o "ambarcatiune plutitoare" (eu i-am zis "ponton" pentru a ma face inteles- poate fi si "pluta" etc) care sa se circumscrie SUB DIMENSIUNILE MINMIME NECESARE A OBTINE SI A SE INCADRA JURIDIC LA DETINEREA DE PERMIS DE NAVIGATIE. La Dunare sunt pescari care au barci, lotci care sunt sub dimensiunile necesare obtinerii acestui permis. Cum postati mai sus, lungime 7 metri si motor 4 cp. Daca aceasta constructie plutitoare este sub aceste dimensiuni , ma gandesc ca se afla in situatia barcilor cu motor pana in 7 metri si 4 cp care nu necesita inmatriculare sau permis de navigatie cu ele.
Ca sa fiu mai concret si mai explicit ma intereseaza chiar si daca imi iau o barca gonflabila sau fibra de sticla SUB ACESTE DIMENSIUNI, nefiindu-mi necesar nici permis de navigatie nici inmatricularea sau inregistrarea ambarcatiunii in scriptele verunei primarii,
Care este riscul ca sa ma plim cu o astfel de ambarcatiune pe lacuri sau baraje ? Este voie sau nu ?
Este vreun act normativ care interzice sau permite accesul ambarcatiunilor mici pe lacuri mari (ex.Razel) sau baraje de acumulare ???

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Nu mai stiu exact cadrul legal, dar povestea e cam asa: pe ape interioare si luciu de apa natural (nu facut de mana omului) de peste o anumita suprafata, ai voie, pentru ca sunt in patrimoniul national, sau ceva de genul.
Cele mai mici si cele artificiale au un alt regim care nu mai stiu cum diferea,

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

Quote

Regimul de folosire a albiilor
Art. 25. -
(1) Pe malurile apelor aparținând domeniului public, dacă nu sunt impuse restricții, orice persoană fizică are dreptul de acces liber, pe propria răspundere, pentru plimbare sau recreere, fără a produce prejudicii apelor, albiilor, malurilor și riveranilor.
(2) În zonele special organizate ori amenajate pentru agrement pe malurile apelor, accesul este permis în condițiile stabilite de deținătorii acestor zone și cu respectarea prevederilor înscrise în autorizația de gospodărire a apelor, eliberată acestora.
(3) Circulația pe cursurile de apă, lacuri naturale sau pe mare, cu bărci de agrement fără motor, se efectuează liber, cu respectarea drepturilor riveranilor și reglementărilor legale.
(4) Dreptul de folosință a albiilor minore, a plajei și a țărmului mării, în alte scopuri decât cele prevăzute în alin. (1), se dobândește numai după obținerea autorizației de gospodărire a apelor.

Am gasit, in legea apelor. Acum nu mai stau sa caut, daca, complementar, pentru ambarcatiuni cu motor exista legislatie speciala sau e vorba doar de conditiile firesti de inmatriculare/permis dupa caz. Cred ca te poti informa la capitania de pe zona ta.

#10
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008
Sebulbus , multumesc.

Ideea e de a realiza acel ponton pentru a sta cateva zile. Cu timpul vreau sa-l acopar si sa devina .... sa zicem o rulota plutitoare Posted Image

Week endul asta intr-un loc, cel viitor in altul. Cam greu cu capitania dar cred ca daca am de rezerva un motor electri nu zice nimeni nimic. Problema care poate fi grava este sa nu fie anumite portiuni din lacurile mari concesionate sau sa fie interzisa plimbarea pe barajele de acumulare

Edited by Bonzorv, 10 February 2021 - 19:46.


#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostBonzorv, on 10 februarie 2021 - 19:01, said:

..., doresc sa construiesc o "ambarcatiune plutitoare" (eu i-am zis "ponton" pentru a ma face inteles- poate fi si "pluta" etc)
Vezi daca se incadreaza aici:
Hotărârea nr. 2195/2004 privind stabilirea condițiilor de introducere pe piață și/sau punere în funcțiune a ambarcațiunilor de agrement
https://lege5.ro/Gra...nt?d=2021-02-10
daca nu, trebuie sa indeplinesti conditiile de aici:
Ordinul nr. 1079/2014 pentru stabilirea procedurilor privind evidența și înmatricularea ambarcațiunilor de agrement, condițiile tehnice și încadrarea cu personal navigant a acestora și avizarea operatorilor economici pentru desfășurarea activităților de agrement nautic
https://lege5.ro/Gra...area-operator/6

#12
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Hotărârea nr. 2195/2004 este inlocuita de
Hotărârea nr. 464/2017 privind ambarcațiunile de agrement și motovehiculele nautice
https://lege5.ro/Gra...iculele-nautice

Edited by costeld69, 10 February 2021 - 20:21.


#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Cauta ANR pe net si vorbeste la una din Capitanii la inmatriculari. Orice ambarcatiune trebuie inregistrata (vezi nr de pe bordaj). Cred ca inclusiv barcile salvamar au nr de inregistrare. Apoi vei avea nevoie de un carnet de conducator de ambarcatiune. Poti sa-i scoli din somn pe cei de la Bicaz, Portul Tomis, Mangalia sau Timisoara.

Attached Files


Edited by lucianburjuiul, 10 February 2021 - 23:55.


#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Aia cu barci gonflabile nu le-am vazut inmatriculate... si au si motoare pe ele unii

#15
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008

View Postlucianburjuiul, on 10 februarie 2021 - 23:52, said:

Poti sa-i scoli din somn pe cei de la Bicaz, Portul Tomis, Mangalia sau Timisoara.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


Hotărârea nr. 464/2017 privind ambarcațiunile de agrement și motovehiculele nautice
https://lege5.ro/Gra...iculele-nautice

Costeld69= MULTUMESC Posted Image

VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU INFORMATIILE FURNIZATE !Posted Image
VA DORESC TOATE CELE BUNEPosted Image
TOPICUL SE POATE INCHIDE Posted Image

Edited by Bonzorv, 11 February 2021 - 12:28.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
sa ne zici si daca pluta motorizata e prinsa in legea aia...Posted Image

eu vreau sa-mi fac una din peturi... ies mai ieftin ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate